Jump to content
  • 0

przeniesienie na czysta preste


TDS

Question

dzien dobry.

wg. wykonawcy prac w naszym sklepie musimy postawic nowa preste (w starej za duzo zostalo "namieszane"). wszystko zostanie na tym samym serwerze i tej samej domenie. potrzebujemy przeniesc klientow, zamowienia, produkty, producentow, itd.

moje pytania:

1. czy z baza danych moga zostac przeniesione jakies obecne "babole"?

2. czy istnieje jakis sposob na przeniesienie modulow z ich ustawieniami (np. modulu Allegro)?

3. czy w zwiazku z tym ze nie zmieniamy serwera i domeny to caly proces przeprowadza sie jakos inaczej?

 

z gory dziekuje za odpowiedzi

Link to comment
Share on other sites

3 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

1. Nie powinno. W zależności od tego jak będzie to przenoszone. Ja ostatnio wykonałam przeniesienie klientów, zamówień, produktów i wszelkich innych danych za pomocą migratora i wszystko poszło ok. Można zachować te same id co gwarantuje takie same linki. Przenosiłam dane z presta 1.6 na 1.7.
Przenosząc w taki sposób nie przeniesie się raczej baboli, ponieważ po prostu są przekopiowywane dane w odpowiednie komórki bazy danych.

2. Przenoszenie modułów z ustawieniami to już większe pole do ewentualnych problemów. Tu zależy gdzie te moduły trzymają konfiguracje. Konfiguracja może być trzymana w bazie danych (co jest częste) lub w pliku. Czasem pozwalają wyeksportować ustawianie do pliku xml i potem je załadować. Ja tak mam skórce której używam, ale nie widzę tego często w modułach. Jak ustawienia byłyby w jakimkolwiek pliku nie byłoby problemu. Jak ustawienia będą w bazie to już zależy od osoby, która przenoszenie będzie dokonywała, czy pobawi się w przeniesienie tych ustawień.

3. O tyle inaczej, że raczej nie trzeba się przejmować konfiguracją serwera pod prestę. Domena jak zostaje ta sama to tyle pomaga, że ma się prawo do używania dalej płatnych wtyczek bez żadnych problemów, no i pod kątem SEO mniej problemów jak przy zmianie domeny.

Tyle mogę powiedzieć ze swojego doświadczenia. Może inni powiedzą więcej.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

1. Zależy co zostało namieszane. Jeśli grzebaliście w bazie to wszystko jest możłiwe, więc najlepsze wyjście to zlecić to komuś kto  zna się na preście.

Możecie próbować, jednak bez gwarancji, że wszystko będzie przeniesione tak jak trzeba. A ewentualne błędy zostaną wyłapane. Pytanie też, czy zostajecie przy obecnej wersji presty, czy chcecie mieć sklep na nowszej wersji. Bazę można przenieść TYLKO na tej samej wersji.

2. Istnieje taki sposób, jednak jeśli mieszaliście coś w modułach, ustawieniach itp to w ten sposób możecie też przenieść błędy ze starej wersji. Poza tym do poprawnego przeniesienia każdego modułu trzeba weryfikować także praktycznie całą konfigurację presty i modułów. Jest to bardzo czasochłonne i dużo szybszym rozwiązaniem jest konfiguracja wszystkiego od zera.

3. Jedyna różnica jest taka, że najpierw trzeba albo przenieść obecny sklep do innego folderu i dopiero kopiować wszystko, albo kopiować do sklepu w innej lokalizacji a potem na koniec po testach przenieść wszystko pod właściwy adres domeny.

Ja korzystam zawsze z tej drugiej wersji, gdyż sklep źródłowy wtedy działa do ostatniej chwili i pozwala na utrzymanie pozycjonowania.

 

 

-----------------------

6 minut temu, addd napisał:

1. Nie powinno. W zależności od tego jak będzie to przenoszone. Ja ostatnio wykonałam przeniesienie klientów, zamówień, produktów i wszelkich innych danych za pomocą migratora i wszystko poszło ok. Można zachować te same id co gwarantuje takie same linki. Przenosiłam dane z presta 1.6 na 1.7.
Przenosząc w taki sposób nie przeniesie się raczej baboli, ponieważ po prostu są przekopiowywane dane w odpowiednie komórki bazy danych.

Nawiązując do tego co napisałaś. Ów moduł jest fajny, ale różnice między 1.6, a 1.7 są na tyle duże, że widać po stronie klienta niedociągnięcia takiego przenoszenia. Owszem dane da sie skopiować poprawnie, jednak musisz brać pod uwagę konieczność uzupełnienia braków, albo pozostawienia tak zwanych "NULLi" w bazie.

Edited by () Maciej ()
Dopisanie komentarza do poprzedniego postu (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

  • 0
8 minutes ago, () Maciej () said:

-----------------------

Nawiązując do tego co napisałaś. Ów moduł jest fajny, ale różnice między 1.6, a 1.7 są na tyle duże, że widać po stronie klienta niedociągnięcia takiego przenoszenia. Owszem dane da sie skopiować poprawnie, jednak musisz brać pod uwagę konieczność uzupełnienia braków, albo pozostawienia tak zwanych "NULLi" w bazie.

Oczywiście :) Chociaż gdzieniegdzie są NULLE w bazie, które być może będzie trzeba dopracować. To jednak od frontu nie zauważyłam braków. Nie zmienia to jednak faktu, że to nie jest przeniesienie i koniec. W zasadzie bardzo podchodziłabym do tego, że mamy zaciągnięte dane produktów, kategorii itp., ale sklep jest stawiany na nowo i wszystko trzeba zrobić. Napewno migratora danych nie można potraktować jak aktualizacje presty.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...