Jump to content

Sitemap.xml, robots etc


Recommended Posts

Buna ziua, 

 

Daca ma puteti ajuta cu cateva informatii va rog ar fi super.

In prima faza, dupa mai multe discutii cu 2-3 firme de SEO, reiese ca nu am fisierul sitemap si robots, configurat. Ciudat intrucat sitemap chiar este facut si uploadat pe site ( https://hexaplat.ro/sitemap ). Cum as putea sa fac unul, mai bun (daca se poate acest lucru ) cu precadere sa scot anumite pagini din el, care nu vreau sa apara pe google ex: partea cu creare cont / contul dumneavoastra si pagina de contact care este in limba engleza si nu dorim sa o utilizam.

 

De asemenea cum as putea genera un fisier robots pentru bots dar care sa nu imi dea erori eventual sau mai stiu eu ce, nu ma pricep la acest domeniu.

 

Va multumesc!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Salut,

Linkul tau este spre pagina "Sitemap" a site-ului, pagina destinata vizitatorilor umani. Cei de la firmele de SEO intreaba de un fisier sitemap de tip XML pentru Google.

Nu precizezi, asa ca o sa presupun ca ai PrestaShop 1.6.

Ca sa generezi fisierul sitemap, intra in administrare > Module, scrie "sitemap" in casuta de cautare si instaleaza-l pe cel scris de PrestaShop. In pagina lui de configurare ai posibilitatea sa excluzi paginile care nu au rost in fisier.

Ca sa generezi "robots.txt" intri in administrare > Preferinte > SEO si adrese URL, ultimul buton din pagina.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...