Jump to content

rada zdarma :)


sonny_one

Recommended Posts

Dnes ku mne prišla SOI.
Aby ste sa vyhli chybičke akú som mal ja tak Vám poviem jednu drobnosť ktorú ma väčšina obchodov v Obch. podmienkach.


NIEČO TAKÉTO JE V OBCH. PODMIENKACH VIACERÝCH Z NÁS :
Kupujúci môže odstúpiť od kúpnej zmluvy bez udania dôvodu do 7 pracovných dní od prevzatia tovaru v súlade s ust. § 12 ods. 1 zákona č. 108/2000 Z.z. o ochrane spotrebiteľa.
Tovar spolu s príslušenstvom vrátane dokumentácie (návodu, záručného listu ak bol dodaný spolu s tovarom). Tovar musí byť v originálnom obale, nepoužitý a nepoškodený

Bohužiaľ to tak nie je. Zákon nehovorí o tom že tovar musí byť vrátený v originálnom obale. Navyše nemáte právo pýtať peniaze ako náhradu škody za nedodanie krabice. Takže ak príklad niekto predáva TV. zákazník mu môže vrátiť tovar bez škatule, obchod ho musí zobrať späť bez náhrady za balenie.

Ďalej sa nesmie účtovať balné !!!! takže ak uvádzate niekde na stránke balné, dajte si to z obchodu preč a cenu balného premietnite do ceny tovaru. Na faktúre tým pádom musí byť tiež len poštovné.

Zmena ceny po uzavretí objednávky nikdy nemôže byť smerom hore ale len smerom dole. (teda nemôžete zodvihnúť cenu ani po dohovore so zákazníkom !! ) Preto ak si niekto objedná tovar ktorý potrebujete predať za viac alebo iný dôvod navýšenia nech si urobí radšej druhú objednávku.

V prípade že zákazník odstupuje od zmluvy do 7 prac. dní bez udania dôvodu (alebo s ním) ale tovar spĺňa požadované technické a kvalitatívne požiadavky (je v 100% stave) predávajúci nie je povinný vrátiť poštovné a zákazník musí odoslať tovar na svoje náklady.

Link to comment
Share on other sites

Myslím si, že táto rada má cenu zlata. A mohlo by byť aj viac takýchto príspevkov. Sú aspoň tak dôležité, ako technické informácie. Kto už zažil návštevu ľudí, ktorí sa tvária, že obhajujú záujmy zákazníka, vie, o čom hovorím.

Link to comment
Share on other sites

Zákon nehovorí o tom že tovar musí byť vrátený v originálnom obale. Navyše nemáte právo pýtať peniaze ako náhradu škody za nedodanie krabice. Takže ak príklad niekto predáva TV. zákazník mu môže vrátiť tovar bez škatule, obchod ho musí zobrať späť bez náhrady za balenie.

Presne tak, tovar zákazník môže vrátiť bez obalu.

Ďalej sa nesmie účtovať balné !!!! takže ak uvádzate niekde na stránke balné, dajte si to z obchodu preč a cenu balného premietnite do ceny tovaru. Na faktúre tým pádom musí byť tiež len poštovné.
Myslím, že účtovať balné si môžeš, v tom ti (pokiaľ viem), žiadny zákon nebráni, ale ak zákazník vracia tovar kúpený cez internet, tak mu musíš vrátiť aj sumu za balné.

Zmena ceny po uzavretí objednávky nikdy nemôže byť smerom hore ale len smerom dole. (teda nemôžete zodvihnúť cenu ani po dohovore so zákazníkom !! ) Preto ak si niekto objedná tovar ktorý potrebujete predať za viac alebo iný dôvod navýšenia nech si urobí radšej druhú objednávku.
Toto, ale aj mnoho ďalších vecí, je zakotvené v obchodnom zákonníku - preto odporúčam všetkým, aby si pred spustením eshopu prečítali obchodný zákonník, zákon na ochranu spotrebiteľa, zákon č. 22/2004 Z. z. o elektronickom obchode a zákon na ochranu osobných informácií. Vyhnete sa v budúcnosti problémom.

V prípade že zákazník odstupuje od zmluvy do 7 prac. dní bez udania dôvodu (alebo s ním) ale tovar spĺňa požadované technické a kvalitatívne požiadavky (je v 100% stave) predávajúci nie je povinný vrátiť poštovné a zákazník musí odoslať tovar na svoje náklady.
Opäť platí len pri objednávke cez internet. Viac napríklad na http://www.soi.sk/sk/Poradna/Rady-spotrebitelovi/Informacia-k-pravu-na-odstupenie-od-zmluvy-pri-kupe-tovaru-cez-internet.soi?ind=


Pridávam ešte odkazy na konkrétne články:

Čo musí obsahovať firemná webstránka http://www.uspesne-podnikanie.sk/co-musi-obsahovat-firemna-webstranka - vsetko sa tyka aj eshopov.

Je vaša webstránka dôveryhodná? http://www.uspesne-podnikanie.sk/je-vasa-webstranka-doveryhodna

11 tipov pre dobrý internetový obchod http://www.uspesne-podnikanie.sk/10-tipov-pre-dobry-internetovy-obchod
Link to comment
Share on other sites

Ďalej sa nesmie účtovať balné !!!! takže ak uvádzate niekde na stránke balné, dajte si to z obchodu preč a cenu balného premietnite do ceny tovaru. Na faktúre tým pádom musí byť tiež len poštovné.
Myslím, že účtovať balné si môžeš, v tom ti (pokiaľ viem), žiadny zákon nebráni, ale ak zákazník vracia tovar kúpený cez internet, tak mu musíš vrátiť aj sumu za balné.

Keď som napísal že nemôžeš účtovať balné tak ho tam proste nemôžeš účtovať. Môžeš ho mať premietnuté v cene tovaru ale oficiálne ho nikde účtovať nemôžeš. Mam to potvrdené od SOI
Link to comment
Share on other sites

Keď som napísal že nemôžeš účtovať balné tak ho tam proste nemôžeš účtovať.


Zábavná argumentácia :) Proste, keď si to raz napísal, tak to tak je a basta, koniec diskusie, však? :)

Nie, vážne. Nie som zástanca účtovania balného (ani poštovného), ale pýtam sa, na základe čoho nemôžem účtovať balné. Ak je položka "balné" zákazníkovi vopred známa a súhlasí s ňou, tak prečo by som ho nemohol účtovať, keď mám náklady na balenie (kartónová krabica, lepiaca páska atď.)? Podľa mňa je to legitímna položka.

To, že ti to potvrdila SOI, nie je zdôvodnenie. Museli ti to nejako podložiť - nejakým zákonom, vyhláškou atď. Takže sa pýtam, ktorý zákon či vyhláška zakazuje účtovanie "balného"?

Nie vždy musia mať úradníci predsa pravdu. Častokrát využívajú neznalosť kontrolovaného.

Ešte som sa s týmto tvrdením o zákaze účtovania balného nestretol, tak preto prosím o podloženie nejakým právnym predpisom. Ak to tak je naoaj, tak je to zaujímavá informácia.
Link to comment
Share on other sites

Keď som napísal že nemôžeš účtovať balné tak ho tam proste nemôžeš účtovať.


Zábavná argumentácia :) Proste, keď si to raz napísal, tak to tak je a basta, koniec diskusie, však? :)

Nie, vážne. Nie som zástanca účtovania balného (ani poštovného), ale pýtam sa, na základe čoho nemôžem účtovať balné. Ak je položka "balné" zákazníkovi vopred známa a súhlasí s ňou, tak prečo by som ho nemohol účtovať, keď mám náklady na balenie (kartónová krabica, lepiaca páska atď.)? Podľa mňa je to legitímna položka.

To, že ti to potvrdila SOI, nie je zdôvodnenie. Museli ti to nejako podložiť - nejakým zákonom, vyhláškou atď. Takže sa pýtam, ktorý zákon či vyhláška zakazuje účtovanie "balného"?

Nie vždy musia mať úradníci predsa pravdu. Častokrát využívajú neznalosť kontrolovaného.

Ešte som sa s týmto tvrdením o zákaze účtovania balného nestretol, tak preto prosím o podloženie nejakým právnym predpisom. Ak to tak je naoaj, tak je to zaujímavá informácia.


No nakoľko som nemal na stránke žiadne balné, tak som samozrejme v dokumente ktorý mi nechali nenašiel žiadnu žiadosť o nápravu. Zákon mi hovorili ale nepamätám si ho pretože balné neplánujem použiť nepovažoval som ho za dôležitý na zapísanie si ho.
Link to comment
Share on other sites

som samozrejme v dokumente ktorý mi nechali nenašiel žiadnu žiadosť o nápravu. Zákon mi hovorili ale nepamätám si ho pretože balné neplánujem použiť nepovažoval som ho za dôležitý na zapísanie si ho.
Oukej, ak by ste niekto natrafili na takyto dokument ci zakon, dajte vediet.
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...