Jump to content

Διαφορετικές τιμές σε ένα προιόν


madlef

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλη την ομάδα!

Ξέρετε πως μπορούμε να βάλουμε σε ένα προϊόν να έχει δύο διαφορετικές τιμές ανάλογα με τον τύπο της απόδειξης;

Για παράδειγμα να έχει με απόδειξη 10€ κι όποιος θέλει τιμολόγιο να έχει 8€.

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας.

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να βάλεις δυο τιμές. Η τιμή χωρίς το Φ.Π.Α. υπάρχει αν θέλεις να την εμφανίζεις.

Είτε κόβεις απόδειξη, είτε τιμολόγιο το Φ.Π.Α. πληρώνετε. Δηλαδή όταν κάνει κάτι 10 τελική τιμή τότε είτε απόδειξη, είτε τιμολόγιο , αυτός που θα το πάρει 10 θα πληρώσει.

Αν θέλεις να κάνεις καλύτερη τιμή ώστε να μπορέσει ο άλλος να το μεταπώληση, τότε αυτό μπαίνει υπό την μορφή εκπτώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ φίλε μου για την απάντηση σου.

Επειδή το κατάστημα θα είναι με κινητά τηλέφωνα εισαγωγής και έχει απαλλαγή φπα λόγο άρθρου 39Α και πληρώνει το ΦΠΑ σε άλλο κράτος έχει για παράδειγμα το Χ κινητό που έχει 100€ αλλά με τιμολόγιο δεν πάει -24% άλλα διαφορετικά γιατί στην ουσία το ΦΠΑ το έχει πληρώσει και απλά θα κόβει από το κέρδος.

Άρα θέλουμε να λέμε το Χ κινητό έχει 500€ και όποιος θέλει τιμολόγιο έχει 450€. Πως γίνεται στο prestashop αυτό;

Υ.γ. Έχω δει αρκετά μαγαζιά κινητής που το έχουν εφαρμόσει ήδη στα site τους...

Ευχαριστώ και πάλι για τον χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό που λες έχεις δίκιο. Δεν πρέπει μόνο να θέλει τιμολόγιο, αλλά η επιχείρηση να δικαιολογεί την μεταπώληση.

Δεν το έχω κάνει αλλά λογικά θα μπορείς να το κάνεις με ένα customer group και ένα price rule αν θέλεις να βλέπουν τις τιμές χωρίς ΦΠΑ σε συγκεκριμένα προϊόντα.

Αν θα θέλεις να βλέπουν όλες τις τιμές χωρίς ΦΠΑ τότε το customer group αρκεί.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...