Jump to content

Χρέωση Χ ποσού για ενοικίαση προϊόντων και παράλληλα δέσμευση επιπλέον Υ ποσού ως εγγύηση


vvazas

Recommended Posts

Καλησπέρα στην ομάδα και συγνώμη για το παρακάτω textbombing...
Έχω αναλάβει ένα project για λογαριασμό πελάτη μου το οποίο αφορά eshop για ενοικίαση φωτογραφικών μηχανών, σύνδεση με τράπεζα, κλπ. Η ιδιαιτερότητα του concept είναι οτι ο επισκέπτης θα νοικιάζει π.χ. ένα προϊόν για Χ βράδια όπου θα προπληρώνει το αντίστοιχο ποσό (μέσω κάρτας), ας πούμε 100€. Παράλληλα όμως θα δεσμεύονται επιπλέον 300€ από τον λογαριασμό του ως εγγύηση για την επιστροφή του προϊόντος στην κατάσταση που το παρέλαβε (άρα προϋπόθεση είναι να έχει τουλάχιστον 400€ στο λογαριασμό του).
Case 1: Αν το προϊόν επιστραφεί στην κατάσταση που το πήρε θα αποδεσμεύονται τα επιπλέον χρήματα και θα χρεώνεται μονάχα το ποσό που αναλογεί για τις ημέρες ενοικίασης (το έχει ήδη πληρώσει).
Case 2: Αν το προϊόν επιστραφεί με ζημιά ή δεν επιστραφεί καθόλου, το επιπλέον ποσό (300€) θα παρακρατείται ως αποζημίωση.
Το Plugin που έχω βρει για την σύνδεση με τράπεζα και κατ' επέκταση και η τράπεζα, υποστηρίζει τη δέσμευση ποσού ή την απευθείας χρέωση ποσού. Αυτό που δεν γνωρίζω αν γίνεται είναι αν μπορούν και τα 2 να γίνουν στην ίδια συναλλαγή (χρέωση 100€ + επιπλέον δέσμευση 300€) και γενικώς κατά πόσο είναι αυτό εφικτό τεχνικά εντός του Prestashop. Ένας τρόπος είναι το ποσό δέσμευσης να είναι attached ως attribute επάνω στο product αλλά πως μπορεί να δρομολογηθεί το ένα ποσό για χρέωση και το άλλο για δέσμευση; Πως διαχωρίζεται μετά στο καλάθι ώστε να είναι σαφές στον χρήστη τι πληρώνει και τι δεσμεύεται και για ποιο λόγο. Γενικά είναι εφικτό κάτι τέτοιο? Σας έχει τύχει κάτι παρόμοιο;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...