Jump to content

ALT imagine categorie


teo_g

Recommended Posts

Observ ca in categoria IPods si Laptops, daca mergi cu cursorul mouselui pe imagini (e si o harta de imagini la mijloc ?) se afiseaza un "alt" ce contine descrierea scurta a acelui produs. Cum se obtine acest efect pentru ca nu am reusit sa gasesc ceva in BO ?

Multumesc !

Link to comment
Share on other sites

Bifind acel checkbox "Utilizati ca si coperta pentru produs?" la un produs, la intrarea pe acel produs, imaginea afisata va fi cea declarata "pentru coperta".
Intrebarea mea a facut referire la sectiunea "Categorii produse". Imaginea principala a categoriei, cea de deasupra produselor specifice acelei categorii de produse (la Categoriile: Ipods si Laptop) apare sub forma unui image map, fiecare portiune din acea imagine fiind asociata cu produsul pe care-l prezinta, afisind totodata si descrierea scurta acestuia asa cum o face atributul HTML alt.

Link to comment
Share on other sites

Multumesc am rezolvat intre timp.
Pentru cei care se vor lovi de aceasta problema rezolvarea e simpla:
1. mergi in BO la Catalog > Image mapping
2. apasa pe butonul Adauga si creeaza acolo o sesiune la care pui un nume, urci o imagine si o asignezi categoriei dorite
3. harta de imagine se realizeaza trecind cu cursorul pe deasupra imaginii, delimitarea unei zone si asignarea unui produs acelei zone.

Done

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...