Jump to content

Αντικατάσταση Wordpress με Prestashop


nikrdnmc

Recommended Posts

Καλημέρα σας,

Ένας φίλος ζήτησε από κάποιον να του φτιάξει ένα e-shop πριν κάποιο διάστημα, αλλά το τελικό αποτέλεσμα τον απογοήτευσε. Για δικούς μου λόγους αποφάσισα μόλις πριν 2 μήνες να μπω να μάθω για τον μαγευτικό κόσμο του Prestashop, έτυχε λοιπόν να κάνουμε την σχετική κουβέντα και θέλησα να τον βοηθήσω.

Μετά από διάστημα 1 μήνα, κατάφερα να του φτιάξω αυτό που ζητούσε, σε τοπικό server όμως. Τώρα είμαι σε φάση να το ανεβάσω, με το ήδη υπάρχον domain του. Όμως την θέση αυτή όπως καταλαβαίνετε την έχει ήδη το αποτυχημένο προηγούμενο e-shop, το οποίο είναι φτιαγμένο μέσω wordpress.

Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει να ανεβάσω το δικό μου e-shop, στην θέση του προηγούμενου, χρησιμοποιώντας δηλαδή τον ίδιο server και domain name, και διαγράφοντας τελείως το προηγούμενο?

Προκαταβολικά ευγνώμον σε όποιον μου απλώσει χείρα βοηθείας...

Edited by nikrdnmc (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

http://doc.prestashop.com/m/view-rendered-page.action?abstractPageId=2129950

 

δες και παραπάνω στο σύνδεσμο, δεν είναι δύσκολο. Υπάρχει η σχετική ηλεκτρονική βιβλιοθήκη από το prestashop, ανάλογα την έκδοση. Αν δεν θες το wordpress διέγραψε το και μετά με ftp ανέβασε τα αρχεία ή Κάνε εγκατάσταση την έκδοση που έχεις . Στη συνέχεια Κάνε import db και μετά μπες backoffice για ρυθμίσεις. Μπορείς μέσω phpmyadmin,  να αλλάξεις απευθείας στη βάση τα πάντα στον πίνακα ps_configuration.

Καλή επιτυχία! google it...

Edited by helpdeskED (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την γρήγορη ανταπόκριση!

Τα κατάφερα να ανεβάσω την σελίδα, αλλά αντιμετωπίζω τώρα το εξής πρόβλημα:

Στο back office όταν επιλέγω να ανοίξω τα προϊόντα, δεν μου εμφανίζεται η σελίδα με τα προϊόντα...Όλες οι υπόλοιπες επιλογές (πχ οι Κατηγορίες) μου εμφανίζονται κανονικά.

Γνωρίζετε μήπως τι μπορεί να πήγε στραβά??

Link to comment
Share on other sites

Ok. Όλα λειτουργούν πλέον καλά.

Μόνο ένα θεματάκι μου απομένει.

Δεν θα ήθελα να εμφανίζεται το (χωρίς Φ.Π.Α.) στο Σύνολο.

Υπάρχει κάποιος τρόπος?

ZERO.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Τις έχω απενεργοποιημένες και τις 3 επιλογές και παρ' όλα αυτά εμφανίζεται το (χωρίς Φ.Π.Α.), δίπλα από το "Σύνολο".

Μήπως υπάρχει γενικά άλλος τρόπος να φαίνεται η τιμή με tax included του προϊόντος στην σελίδα μου? Εννοώντας να φαίνεται πριν προχωρήσει ο πελάτης στο καλάθι.

Αλλιώς, μήπως υπάρχει τρόπος να διαγράψω μόνος μου την φράση "χωρίς Φ.Π.Α." από κάποιο αρχείο .tpl (ή άλλου τύπου), ώστε να μην εμφανίζεται?

Edited by nikrdnmc (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

Πηγαινε στις μεταφρασεις και οταν εντοπισεις το συγκεκριμένο λεκτικο, σβήστο και πάτα ένα space ώστε να μην φαίνεται. Αν απλά σβήσεις την μετάφραση, θα φαίνεται η αγγλική ορολογία (tax), ενώ με το "κενό" δεν θα δείχνει τίποτα.

Επίσης μπορείς να το μεταφράσεις σε "με φπα"...

Υ.Γ. Πρόσεξε και το τι γράφει στα email που φεύγουν αυτόματα με τις παραγγελίες, ώστε να μην υπάρχει ασυμφωνία.

Edited by Kefa (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Kefa said:

Πηγαινε στις μεταφρασεις και οταν εντοπισεις το συγκεκριμένο λεκτικο, σβήστο και πάτα ένα space ώστε να μην φαίνεται. Αν απλά σβήσεις την μετάφραση, θα φαίνεται η αγγλική ορολογία (tax), ενώ με το "κενό" δεν θα δείχνει τίποτα.

 

 

Στη που$τι@ και εσύ! χαχα! Ναι και αυτό γίνεται! 

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ευχαριστώ πολύ Κύριοι για την βοήθεια!

Προέκυψε τώρα ένα καινούργιο ερώτημα:

Θέλω να αλλάξω το μέγεθος και τον τύπο ορισμένων γραμματοσειρών.

Τις αλλαγές τις έχω κάνει στα σχετικά .tpl αρχεία και ενώ εμφανίζονται σωστά οι αλλαγές στον δικό μου υπολογιστή, σε όλους τους υπόλοιπους υπολογιστές δεν εμφανίζονται.

Γνωρίζετε γιατί γίνεται αυτό και πως μπορώ να το διορθώσω?? 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 17/4/2018 at 12:22 AM, nikrdnmc said:

Ευχαριστώ πολύ Κύριοι για την βοήθεια!

Προέκυψε τώρα ένα καινούργιο ερώτημα:

Θέλω να αλλάξω το μέγεθος και τον τύπο ορισμένων γραμματοσειρών.

Τις αλλαγές τις έχω κάνει στα σχετικά .tpl αρχεία και ενώ εμφανίζονται σωστά οι αλλαγές στον δικό μου υπολογιστή, σε όλους τους υπόλοιπους υπολογιστές δεν εμφανίζονται.

Γνωρίζετε γιατί γίνεται αυτό και πως μπορώ να το διορθώσω?? 

 

Clear cache αδερφέ... Το χει αυτο το prestashop δυστυχώς... Κάθε φορά που πειράζεις κάποιο tpl θέλει clear cache... Στο μενου του dashboard: Advanced parameters ->performance-> clear cache .

Edited by PanosStack (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

On 30/3/2018 at 9:47 AM, nackito said:

 

 

Στη που$τι@ και εσύ! χαχα! Ναι και αυτό γίνεται! 


Αν θέλει φουστιά, γιατί να μην πειράξει το tpl ο άνθρωπος και να κάνει comment out το κομμάτι του ΦΠΑ (να το έχει δηλαδή στην άκρη σε περίπτωση που μελλοντικά αλλάξει γνώμη)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...