Jump to content

Caut firma / freelancer pt. upgrade la 1.7


Recommended Posts

Presupun ca stii ca upgrade se poate face doar la baza de date, tema si module (third-party) nu.

Vei avea nevoie de tema noua si module compatibile cu 1.7+

Daca ai module third-party (altele decat cele default PS) verifica daca au asemenea versiuni.

Link to comment
Share on other sites

Am varianta de baza la care S-au modificat culoarea la fond si anumite butoane ca si spațierea si textul ici-colo si apoi s-a salvat ca tema. Deci nu e o tema anume, se poate reproduce imediat pt a fi recognoscibil site- ul de clienții vechi.  Nu am module speciale care trebuie upgradate, numai cele de baza. IN PRINCIPIU, trebuie instalată versiune noua, copiata baza de date veche (partea cea mai dificila) si apoi recreat fondul si micile cosmetizări vechi intr- o noua tema (partea ușoară). Datorită nenemaratelor upgrade-uri la care a fost supus site-ul ( de aici funcționalități imperfecte), prefer instalare noua si tragerea bazei de date vechi in site-ul nou.

Link to comment
Share on other sites

Nu am inteles unde ar fi procedeul invers.

Daca ar fi sa cumpar acel modul, tot mi-ar trebui cineva care cunoaste dedesubturile prestashopului, in caz de ceva.

Deci, ar putea fi si aceasta varianta, sa cumpar acel modul si sa platesc suplimentar pe cineva care sa supervizeze transferul datelor si sa faca modificarile la tema.

Modulul nu face upgrade, din ce vad eu este o migrare de date, ceea ce imi si doresc.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Nici un modul nu iti va putea face upgrade la tema si la module third party intrucat aceaste nu pot fi upgradate, trebuie inlocuite si recustomizate.

Ma refer in principal la tema, pentru module va trebui sa vezi la fiecare dezvoltator in parte, daca prin dezinstalare modul 1.6 si instalare modul 1.7, se pastreaza tabelele modului (daca acestea exista).

Nu am vazut pana acum un dezvoltator sa ofere gratuit versiunea 1.7 celor care detin acelasi modul 1.6, se percepe o diferenta de pret.

Link to comment
Share on other sites

Deci (incep cu deci pentru ca recapitulez cele mentionate mai sus de mine):

- nu am module decat cele implicite prestashop (cazul zopim si alte asemenea se rezolva)

- tema nu am, sunt doar modificari de culoare si apoi salvate ca tema. Pe noul site voi schimba culorile si apoi salvat ca tema modificarile pe noul site.

- daca ar fi module de upgrade si de migrare, as prefera migrarea deoarece s-au facut prea multe upgrade-uri la vechiul site

- as putea cumpara modul de migrare/upgrade, dar tot prefer pe cineva sa supervizeze toate modificarile

Link to comment
Share on other sites

citeam, si zambeam :D

de ce va cramponati cu upgradul?? vati un unsubdomeniu (ex: tes.firmata.xx) unde copiez site-ul, si acolo faci upgrade cu modulele 1-clickupgrade dedicate pentru versiuni (ex: search for google ;)), dupa care procedeul reusit, il customizezi cum doresti, si il pui on-line. e simplu doar trebe muncit ;)

munca nu se face gratis, pierderea de timp la cuca e scump ;) bafta si succes in afaceri

o ziiiii minnata sa ai

Link to comment
Share on other sites

Da, pai asta spuneam si eu, sa-mi spuna cum de i-a reusit cu 1-clickupgrade, deoarece modulul nu se lauda ca poate face asta.

Ma gandeam ca poate are dreptate, stiu ca mai circula o varianta a acestui modul pentru upgrade la 1.7, dar nu am cunoscut pe nimeni care sa zica ca a mers. L-am incercat si eu si nu functioneaza, cel putin la mine. Specific ca l-au mai incercat si altii direct pe prestashop 1.6 curat si tot nu reuseste sa il upgradeze.

 

Link to comment
Share on other sites

1. Modulul din primulk tau link este acela la care am facut referire eu mai sus. Nu functioneaza si nu cunosc pe niciunul caruia sa ii fi functionat in tot internetul.

2. Pt al doilea link: sfaturi de upgrade manual gasesti. Insa, revin la ce am zis mai sus. Prefer sa il faca cineva care a mai facut si stie de ce e vorba.

Link to comment
Share on other sites

Confirm si eu ca nu functioneaza 1-click upgrade. Nu functioneaza deloc - chestie testata personal. Nici macar cu o instalare "vanilla" de PrestaShop.

Esti sigur ca ai neaparat nevoie de upgrade la 1.7? AI nevoie de ceva ce exista numai in 1.7?

Pe de alta parte, este adevarat ca - in teorie - 1.6 nu va mai primi nici update-uri de securitate dupa octombrie 2018. Totusi, imi vine greu sa cred ca vor lasa balta cea mai mare parte a segmentului lor de piata in conditiile in care nu exista nici o cale oficiala de upgrade.

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...