Jump to content

Eισαγωγή MPN σε όλα προϊόντα του eShop


P Souxes

Recommended Posts

Στο controlpanel του eshop (PrestaShop 1.7.1) στο προϊόν (options) παρουσιάζονται τα ΕΑΝ-13, ΙSBN, UPC barcode, κ.α. αλλά όχι το MPN.

Υπάρχει μήπως κάποιο έτοιμο modul (με χρέωση) για τα ΜPN ή υπάρχει τεχνογνωσία σε αυτό το θέμα; Μας το ζητάει ο Skroutz, κ.α.

Ευχαριστώ

Παναγιώτης

 

Υ.Γ.: Έχουμε και 2ο eshop (OpenCart) και οι δυνατότητες που υπάρχουν σε modul (με χρέωση αλλά και free) είναι απίστευτα πολλές!

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Το mpn είναι το πεδίο supplier reference. Για να μπορείς να δεις αυτό το πεδίο θα πρέπει να δηλώσεις supplier.

Αν δεν έχεις δικούς σου κωδικούς στα προϊόντα μπορείς να το βάλεις και στο reference.

 

Υ.Γ. Μην μου συγκρίσεις το opencart με το prestashop. Η διαφορά τους είναι σε έτη φωτός.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης να σου πω από προσωπική εμπειρία, ότι μπορείς να βάλεις και στον τίτλο τον κωδικό (εάν δεις το έχουν αρκετοί έτσι) και να είναι οκ. στο skroutz.

Κατά τα άλλα ότι είπε ο sanctusmob, τον κωδικό του προϊόντος που δίνει ο κατασκευαστής τον βάζεις στο πεδίο reference. 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Καλησπερα για εισαγωγη στο skroutz δεν πρεπει να βαλω στο πεδιο ''EAN-13 barcode'' τον κωδικο προιοντος? Το θεμα ειναι οτι δεν παιρνει και χαρακτηρες και αριθμους..Αλλαζει αυτο καπως? (εχω και δικους μου κωδικους πριοντος οποτε πρεπει οπωσδηποτε να βαλω το κωδικο προιοντος στο EAN-13 barcode..

Link to comment
Share on other sites

Τα barcode δεν έχουν χαρακτήρες... Στις νέες εκδόσεις του prestashop (δεν θυμάμαι από ποια έκδοση και πάνω) έχει προστεθεί ξεχωριστό πεδίο για το mpn.

image.png.7de058b6322cf0ef4e47358f2a1eb559.png

Από εκεί και πέρα αν θέλεις οπωσδήποτε να βάλεις το MPN στο EAN13 (δεν προτείνετε σε καμία περίπτωση) θα πρέπει να πειράξεις στην Class ValidateCode την function isEan13 αρχείο classes/Validate.php.

5 hours ago, tasoschatzi said:

Καλησπερα για εισαγωγη στο skroutz δεν πρεπει να βαλω στο πεδιο ''EAN-13 barcode'' τον κωδικο προιοντος? Το θεμα ειναι οτι δεν παιρνει και χαρακτηρες και αριθμους..Αλλαζει αυτο καπως? (εχω και δικους μου κωδικους πριοντος οποτε πρεπει οπωσδηποτε να βαλω το κωδικο προιοντος στο EAN-13 barcode..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, έχω  ήδη πειράξει λίγο το validate.php και παίρνει γράμματα και χαρακτήρες αλλά σίγουρα δεν είναι αυτή η λύση πρέπει να μπαίνει ο κωδικός στο MPN. Eπειδή στο παρελθόν με τις αναβαθμίσεις είχα γενικότερα προβλήματα δεν θέλω καθόλου να κάνω. Εμένα είναι όπως στην φωτογραφία που ανεβάζω. Γνωρίζετε με ποιο τρόπο μπορώ να ''φτιάξω'' μόνος μου αυτό το πεδίο? Είναι σχετικά βατό να εισάγω εγώ λίγο κώδικα για να φτιαχτεί αυτό το πεδίο? και αν ναι , να που δείξετε τα βήματα?

πρεστα.PNG

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 4 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...