Jump to content

Ερώτηση σχετικά με SEO


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους. Έχω κάποιες ερωτήσεις αναφορικά με το SEO του eshop μου. Από ότι διάβασα τελευταία η google δεν δίνει σημασία πια στα keywords κι όπως διαπίστωσα στην σελίδα του προϊόντος στο backend όντως δεν υπάρχει πεδίο meta keywords (prestashop 1.6.1.10). Η ερώτησή μου είναι η εξής. Αν και δεν είναι δίγλωσσο το eshop μου, μου εμφανίζει και επιλογή αγγλικών στα πεδία, ούτως ώστε να συμπληρώσεις ανάλογα. Για παράδειγμα στην επιλογή ελληνικών το φιλικό url το έχω φτιάξει με λατινικούς χαρακτήρες. Σωστά έκανα;; Στην επιλογή των αγγλικών έχει μια παύλα και δεν είναι συμπληρωμένο. Να το συμπληρώσω από τη στιγμή που το eshop μου δεν είναι δίγλωσσο ή δε χρειάζεται;

Πάμε παρακάτω... ο meta-τίτλος και meta-περιγραφή είναι κενά και στις δυο γλώσσες. Το balloon της βοήθειας λέει ότι αν τα αφήσεις κενά θα τραβήξει τον τίτλο και την περιγραφή του προϊόντος. Τουλάχιστον για τον τίτλο το αναφέρει χαρακτηριστικά. Ισχύει;; Αν όχι και πρέπει να τα συμπληρώσω εγώ, πρέπει να το κάνω και για την αγγλική γλώσσα στην περίπτωση που κάποιος κάνει αναζήτηση με αγγλικά ή greeklish;; (δίνω κανονικό τίτλο και περιγραφή ή λέξεις-κλειδιά;;)

Τί άλλες δυνατότητες έχουμε εκτός από αυτά τα πεδία;; Ακούω μονίμως για SEO ότι είναι το πιο κρίσιμο για ένα site κλπ... τί άλλο μπορούμε να κάνουμε λοιπόν για να το βελτιστοποιήσουμε περισσότερο;; 

Τα module για SEO έχουν αποτέλεσμα και ποιό προτείνετε;;; 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Το SEO είναι απαραίτητο, τουλάχιστον τα βασικά, κοινώς συμπληρώνεις με ελληνικά όλα τα meta, ακόμα κ friendly url.  Αφαιρέσε την αγγλική γλώσσα, εφόσον δεν είναι δίγλωσσο το site και όσο αφορά τα keywords, ποτέ δεν ξέρεις ποτέ θα ξαναχρησιμοποιηθούν στον αλγόριθμο αναζήτησης...

Edited by helpdeskED (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

meta title, meta description...αυτα ρώτησες κ απαντώ, Ναι, τα συμπληρώνεις στα Ελληνικά κ ταυτόχρονα σταματάς την Αγγλική έκδοση-μεταφραση του site και κρατας μονο τα Ελληνικά. Επίσης, το friendly url ή αλλιώς φιλικό url να περιέχει λεξεις κλειδιά στα Ελληνικά.

Link to comment
Share on other sites

Άρα να υποθέσω ότι δε τα τραβάει το pesta από μόνο του όπως χαρακτηριστικά αναφέρει ή δεν είναι το ίδιο αποτελεσματικό. Όσον αφορά το friendly url παντού διαβάζω ότι υπάρχει πρόβλημα με τα ελληνικά και δεν τα διαβάζουν οι μηχανές. Και όπως διαπίστωσα με μια μικρή έρευνα πολύ λίγα σαιτ το έχουν υιοθετήσει. Το 95% χρησιμοποιούν greeklish.

Link to comment
Share on other sites

pisteueis oti ta greeklish einai ellinika? σιγουρα όχι.Η google  αναγνωρίζει τα greeklish, παρ'όλα αυτά θα επικοινωνήσω μαζί τους για να μας λυθεί η απορία.  Δοκίμασε επιλεγμένα προϊόντα με greeklish, δοκίμασε και με ελληνικά σε άλλα αντκείμενα και έτσι θα δεις αν υπάρχει διαφορα.

....

Μετά από γρήγορη έρευνα έπεσα σε ένα ποστ στο forum του google product. https://productforums.google.com/forum/m/#!searchin/webmasters/greeklish/webmasters/YJOrfNx2VTw

Στο τέλος αναφέρει ξεκάθαρα ότι για τεχνικούς λόγους είναι προτιμότερο να έχεις Ελληνικά, τα οποία να κωδικοποιούνται, όπως στο prestashop, με τη χρήση %

 

αναμένω τις απόψεις όλων σας!

Edited by helpdeskED (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό εννοώ όταν λέω ποια γλώσσα να προτιμήσω. Ελληνικούς χαρακτήρες ή λατινικούς με greeklish. Ξέρουμε κάθε πότε εφαρμόζονται οι αλλαγές που κάνουμε σε ένα προιόν στον τίτλο και στην περιγραφή;; Γιατί μέχρι τώρα κάνω πειράματα αλλά στο google εμφανίζει την αρχική περιγραφή και τίτλο. Επίσης σε ένα άλλο προιόν, βελτιστοποίησα το meta-title (το συμπλήρωσα γιατί ήταν κενό) κι έκτοτε αντί να φανεί σε καλύτερη θέση, εξαφανίστηκε εντελώς από το google και δεν φαίνεται ούτε με ακριβή αντιγραφή-επικόλληση. Φαντάζομαι θα είναι προσωρινό.

Επίσης, κανένα Module να κάνει αυτόματα την εισαγωγή των meta-title και meta-description υπάρχει και που να είναι αξιόπιστο επειδή το έχετε δοκιμάσει φυσικά;; Είναι αδύνατον να συμπληρώσω πεδία χειροκίνητα σε 2000 προιόντα. 

Επίσης, μόλις διαπίστωσα ότι από όταν μου παραδόθηκε το site όλα τα friendly-url εκτός από αυτά που τα προιόντα τα πρόσθεσα εγώ, είναι στα ελληνικά. Επίσης είναι αδύνατον να αλλάξω friendly-url σε 2000 προιόντα. Υπάρχει τρόπος να αντικατασταθούν με λατινικούς χαρακτήρες μέσω κάποιου module;;

 

Quote

pisteueis oti ta greeklish einai ellinika? σιγουρα όχι.Η google  αναγνωρίζει τα greeklish, παρ'όλα αυτά θα επικοινωνήσω μαζί τους για να μας λυθεί η απορία.  Δοκίμασε επιλεγμένα προϊόντα με greeklish, δοκίμασε και με ελληνικά σε άλλα αντκείμενα και έτσι θα δεις αν υπάρχει διαφορα.

 

Link to comment
Share on other sites

πάρε σε csv τα ελληνικά κ μετέτρεψε τα σε http://www.greeklish-to-greek.gr/serviceframe.aspx?gid=566484&text=test+ena+dyo

 

...μια απλή αναζήτηση έκανα κ δοκιμασα τις λεξεις τεστ, ένα, δύο , σε ξεχωριστές σειρές η κάθε λέξη

Edited by helpdeskED (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν τεχνικά καταφέρω να βγάλω σε csv μόνο τα friendly-url και να τα ξαναπεράσω σε greeklish. Δεν φτάνουν μέχρι εκεί οι γνώσεις μου. Πιο πιθανό είναι να κάνω χειροκίνητα τα top προιόντα μου ή αν υπάρχει ;όντως κάποιο module ειδικά γι αυτή τη δουλειά. Thanks πάντως.

 

Quote

πάρε σε csv τα ελληνικά κ μετέτρεψε τα σε http://www.greeklish-to-greek.gr/serviceframe.aspx?gid=566484&text=test+ena+dyo

 

...μια απλή αναζήτηση έκανα κ δοκιμασα τις λεξεις τεστ, ένα, δύο , σε ξεχωριστές σειρές η κάθε λέξη

 

Link to comment
Share on other sites

https://www.prestashop.com/forums/topic/679524-ερώτηση-σχετικά-με-seo/

 

κάτι που δεν παρατήρησε κανείς...το url από το ίδιο το prestashop έχει Ελληνικούς χαρακτήρες και σε όσους browser δεν έχουν ρυθμισμένα την γλώσσα σε utf-8 ή με Ελληνικό ISO βγάζει συμβολοσειρά με τη χρήση του χαρακτήρα %

update...

Δείτε και την απάντηση της google στον παρακάτω σύνδεσμο https://youtu.be/74FiBesPkI4

 

Edited by helpdeskED (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...