Jump to content

Ελληνικοί χαρακτήρες


xristakis

Recommended Posts

Καλησπέρα,

λειτουργώ το prestashop καμία βδομάδα τώρα και με έχει τρελάνει το θέμα με τους ελληνικούς χαρακτήρες.
Θα γράψω κάτι που πρόσεξα με κάποιες αλλαγές που έκανα και θα ήθελα να μου πείτε αν είναι σωστό και αν μπορεί να γίνει σε όλο το prestashop με κάποιο τρόπο (πιο γρήγορο κ πιο σωστό).

στο module "blockcart" στα themes άνοιξα το blockcart.tpl και άλλαξα όλα τα
mod='blockcart'} σε mod='blockcart' js=1}
και τα εμφανίζει σωστά τα ελληνικά.

αν to έχει γράψει και άλλος αυτό του ζητώ συγνώμη, απλά δεν έκατσε να το διαβάσω.

ευχαριστώ!!!

Link to comment
Share on other sites

αυτο φτιάχνει τους ελληνικούς χαρακτήρες που τα βγάζει με δυτική μορφή χαρακτήρων.

δηλ. το "καλάθι" χωρίς αυτό το βγάζει "& kappa;& alpha;& lambda; & alpha;& theta;& iota;"

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

λειτουργώ το prestashop καμία βδομάδα τώρα και με έχει τρελάνει το θέμα με τους ελληνικούς χαρακτήρες.
Θα γράψω κάτι που πρόσεξα με κάποιες αλλαγές που έκανα και θα ήθελα να μου πείτε αν είναι σωστό και αν μπορεί να γίνει σε όλο το prestashop με κάποιο τρόπο (πιο γρήγορο κ πιο σωστό).

στο module "blockcart" στα themes άνοιξα το blockcart.tpl και άλλαξα όλα τα
mod='blockcart'} σε mod='blockcart' js=1}
και τα εμφανίζει σωστά τα ελληνικά.

αν to έχει γράψει και άλλος αυτό του ζητώ συγνώμη, απλά δεν έκατσε να το διαβάσω.

ευχαριστώ!!!


Καταρχάς σε ευχαριστούμε για αυτή την πληροφορία!!
Έτσι από περιέργεια τι ακριβώς είναι αυτό το js=1 ?
Link to comment
Share on other sites

εγώ πήγα και το πρόσθεσα σε όλα τα module που χρησιμοποιώ,εάν δείτε των κώδικα της πρώτης σελίδας μου είναι πλέων καθαρός.


Ναι, τελικά κάτι γίνεται. Το έβαλα σε κάποια και το έφτιαξε. Αλλά οι πληροφορίες των προϊόντων σε ποιο module είναι; Γιατί είναι κρίμα τόσο κείμενο να πηγαίνει χαμένο.! :)
Link to comment
Share on other sites

εγώ πήγα και το πρόσθεσα σε όλα τα module που χρησιμοποιώ,εάν δείτε των κώδικα της πρώτης σελίδας μου είναι πλέων καθαρός.


Ναι, τελικά κάτι γίνεται. Το έβαλα σε κάποια και το έφτιαξε. Αλλά οι πληροφορίες των προϊόντων σε ποιο module είναι; Γιατί είναι κρίμα τόσο κείμενο να πηγαίνει χαμένο.! :)


αυτή τη διαδικασία την έχω αναλυσή εδώ:

http://www.prestashop.com/forums/viewthread/62438//___meta_tags_dot_
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

εκτός από το κολπάκι για να εμφανίζονται κανονικά τα ελληνικά της ιστοσελίδας έκανα και κάτι ακόμα...
σταμάτησα τον editor wysiwyg να εμφανίζεται όταν καταχωρώ προϊόντα για το λόγο ότι αυτό "κάνει όλη τη δουλειά" και στέλνει τους ελληνικούς χαρακτήρες με δυτική μορφή (% alpha κλπ) στη βάση δεδομένων.

δείτε το και αν μπορέσει κανείς να διορθώσει τον editor wysiwyg να το πει και σε μας.

Link to comment
Share on other sites

έκανα και αυτό: άνοιξα το "js\tinymce\jscripts\tiny_mce\tiny_mce.js" και έσβησα

"913,Alpha,914,Beta,915,Gamma,916,Delta,917,Epsilon,918,Zeta,919,Eta,920,Theta,921,Iota,922,Kappa,923,Lambda,924,Mu,925,Nu,926,Xi,927,Omicron,928,Pi,929,Rho,931,Sigma,932,Tau,933,Upsilon,934,Phi,935,Chi,936,Psi,937,Omega,945,alpha,946,beta,947,gamma,948,delta,949,epsilon,950,zeta,951,eta,952,theta,953,iota,954,kappa,955,lambda,956,mu,957,nu,958,xi,959,omicron,960,pi,961,rho,962,sigmaf,963,sigma,964,tau,965,upsilon,966,phi,967,chi,968,psi,969,omega,"

και όλα τα description από δω και πέρα όταν γράφω αποθηκεύονται σωστά.

αυτός ήταν άλλος τρόπος όχι όπως τον παραπάνω. θέλω κιόλας να δείτε αν αυτά προκαλούν κάποιο σφάλμα.
ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

προσπαθώ εδώ και μέρες να βγάλω άκρη με αυτό το TimyMCE αλλα τίποτα,εάν το κανεις disable δουλεύει η αποθήκευση στη βάση μια χαρά αλλα μετά μπορείς να βάλεις μονο απλό κείμενο.

Link to comment
Share on other sites

νομίζω ότι με αυτό που βρήκες ο xristakis ο κώδικας είναι τελείως καθαρός χωρίς να αλλάζεις κάτι στη βάσει όπως είχα βρει ,με το κομπογιαννίτικο τρόπο μου.
αλλα εάν προσέξετε έχει αφήσει τα κενά.
το post παρακάτω αναλύει και βρίσκει λύση στα κενά αλλα εγώ δεν κατάφερα κάτι.οποιος μπορεί η βοηθήσει.

http://drupal.org/node/373542

http://drupal.org/node/373521

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και πάλι. Το tiny_mce_src.js που βρίσκεται;; Έχω φάει τους φακέλους!


το tiny_mce_src.js βρίσκετε μόνο εάν έχεις κάνει update με τη καινούργια έκδοση, αλλιώς θα βρεις μόνο το tiny_mce.js
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Παιδια ΣΟΒΑΡΟ προβλημα.......

Πηγα να αλλαξω στη βαση τα πεδια απο text σε varchar που προτηνει καποιος απο εδω... και με το που τα αλλαξα ολη η δεξια στηλη (το καλαθι κτλπ) κατεβαινει και μπαινει μεσα στη σελιδα των products οταν εισαι μεσα στο product!

Δεν εκανα καμια αλλη αλλαγη, το ιδιο εγινε οταν πηγα να το δοκιμασω και σε local copy που εχω για τεστ!

Τωρα δε μπορω με τιποτα να το επαναφερω...καμια ιδεα???

Δειτε εδω το προβλημα

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ΣΟΒΑΡΟ προβλημα.......

Πηγα να αλλαξω στη βαση τα πεδια απο text σε varchar που προτηνει καποιος απο εδω... και με το που τα αλλαξα ολη η δεξια στηλη (το καλαθι κτλπ) κατεβαινει και μπαινει μεσα στη σελιδα των products οταν εισαι μεσα στο product!

Δεν εκανα καμια αλλη αλλαγη, το ιδιο εγινε οταν πηγα να το δοκιμασω και σε local copy που εχω για τεστ!

Τωρα δε μπορω με τιποτα να το επαναφερω...καμια ιδεα???

Δειτε εδω το προβλημα


εάν έκανες μονο αυτή την αλλαγή ,τότε ξανά γύρισε το σε text και θα στρώσει.αλλα πάντα πριν κάνουμε τέτοια πειράματα,πρέπει να έχουμε πάρει backup.
Link to comment
Share on other sites

Το γυρισα, ηταν το πρωτο πραγμα που εκανα...
αλλα τιποτα!

Επισης εβαλα παλι το block new products και παλι ομως τιποτα!

πολυ περιεργο!

Link to comment
Share on other sites

Το γυρισα, ηταν το πρωτο πραγμα που εκανα...
αλλα τιποτα!

Επισης εβαλα παλι το block new products και παλι ομως τιποτα!

πολυ περιεργο!


μήπως έκανες κανένα module εγκατάσταση που δεν είναι συμβατό με την έκδοση που έχεις,εμενα κάτι τέτοια συμπτώματα μου τα κάνουν module που δεν είναι συμβατά.
Link to comment
Share on other sites

Μα δεν πειραξα τιποτα εκτος απο το field type..........


εγώ αυτό που βλέπω στο site σου είναι ότι δεν στο κάνει παντού,γιατί στην αρχική σελίδα το καλάθι είναι σωστά και σε κάποια προϊόντα που μπήκα.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μπορει να ψαξεις στο css αρχειο σου αυτο : text-transform:uppercase; και να το σβησεις

αυτο θα σταματησει να βγαζει κεφαλαια γραμματα και θα τα βγαζει πως ακριβως ειναι στη μεταφραση

Αν τα θες με κεφαλαια αλλα χωρις τονους τοτε πρεπει να πας στις μεταφρασεις και να βγαλεις τους τονους..

Link to comment
Share on other sites

Εσβησα απο τον tiny_mce.js τον κωδικα με τα ελληνικα.Καθαρισαν τα meta keywards ,title κτλ. αλλα αν κανεις κλικ να δεις τον κωδικα υπαρχουν ακομα α&bita;&gama;κτλ.. Οποιοσ μπορει ας βοηθησει ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω φιλε glouk7 .Παρατηρω ομως οτι ο λανθασμενος κωδικας ειναι κυριως στη μεταγραση που εχω εκγαταστησει.πχ Pi;rho;omicron;sigma;phi;omicron;rho;έsigmaf;αντι για προσφορες κτλ.θα χρειαστει να κανω ολη τη μεταφραση απο την αρχη?

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ δεν ειμαι σιγουρος για το τι να σου απαντησω σε αυτο....μηπως υπαρχει και αλλη μεταφραση? γιατι εμενα δεν τα εβγαζε ετσι......

Link to comment
Share on other sites

ανάλογα το module που θες να μην εμφανίζεται κεφαλαια πας και σβήνεις το text-transform:uppercase; και μετά δεν στο βγάζει,δεν είναι σε ένα μονο σημείο θέλει σε κάθε module που στο εμφανίζει.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Επανέρχομαι στο θέμα των ελληνικών.
Αντί να κάνουμε αυτό σε όλα τα modules:

στο module “blockcart” στα themes άνοιξα το blockcart.tpl και άλλαξα όλα τα
mod=‘blockcart’} σε mod=‘blockcart’ js=1}
και τα εμφανίζει σωστά τα ελληνικά.


Άλλαξα στο smarty.config.inc.php την 23η γραμμή σε $params['js'] = 1; οπότε πλέον έχουμε τέλεια ελληνικά σε όλα τα modules!
Πολλά ευχαριστώ στα παιδιά που ασχολήθηκαν μέχρι εδώ και μας γλύτωσαν κόπο.
Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι στο θέμα των ελληνικών.
Αντί να κάνουμε αυτό σε όλα τα modules:
στο module “blockcart” στα themes άνοιξα το blockcart.tpl και άλλαξα όλα τα
mod=‘blockcart’} σε mod=‘blockcart’ js=1}
και τα εμφανίζει σωστά τα ελληνικά.


Άλλαξα στο smarty.config.inc.php την 23η γραμμή σε $params['js'] = 1; οπότε πλέον έχουμε τέλε
ια ελληνικά σε όλα τα modules!
Πολλά ευχαριστώ στα παιδιά που ασχολήθηκαν μέχρι εδώ και μας γλύτωσαν κόπο.



το δοκίμασα και παίζει άψογα,όσα module είχα που δεν είχα φτιάξει με το χέρι ,τώρα παίζουν κανονικά σε όλο το site.
Σε ευχαριστούμε παρα πολύ.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
Επανέρχομαι στο θέμα των ελληνικών.
Αντί να κάνουμε αυτό σε όλα τα modules:
στο module “blockcart” στα themes άνοιξα το blockcart.tpl και άλλαξα όλα τα
mod=‘blockcart’} σε mod=‘blockcart’ js=1}
και τα εμφανίζει σωστά τα ελληνικά.


Άλλαξα στο smarty.config.inc.php την 23η γραμμή σε $params['js'] = 1; οπότε πλέον έχουμε τέλε
ια ελληνικά σε όλα τα modules!
Πολλά ευχαριστώ στα παιδιά που ασχολήθηκαν μέχρι εδώ και μας γλύτωσαν κόπο.



το δοκίμασα και παίζει άψογα,όσα module είχα που δεν είχα φτιάξει με το χέρι ,τώρα παίζουν κανονικά σε όλο το site.
Σε ευχαριστούμε παρα πολύ.


Καλησπέρα σε όλους, έχει καθαρίσει και σε μένα ο κώδικας αλλά όχι στο breadcrumb και επίσης όταν στέλνουν email απο το contact form με ελληνικά διαβάζω ‘Τ&omicro;site&ch;&rh;&et;&sigm;&iot;μ&omicro;π&........., έχω διαγράψει όπου έχω βρεί το 'htmlall':'UTF-8' αλλά τίποτα! μήπως υπάρχει καμιά ιδέα τι μπορεί να συμβαίνει; Ευχαριστώ πολύ.
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Επανέρχομαι στο θέμα των ελληνικών.

Αντί να κάνουμε αυτό σε όλα τα modules:

Άλλαξα στο smarty.config.inc.php την 23η γραμμή σε $params['js'] = 1; οπότε πλέον έχουμε τέλεια ελληνικά σε όλα τα modules!

Πολλά ευχαριστώ στα παιδιά που ασχολήθηκαν μέχρι εδώ και μας γλύτωσαν κόπο.

 

Το αλλαξα απο $params['js'] = 0 σε $params['js'] = 1 και δεν εγινε τιποτα.

 

Μπορειτε να με βοηθησετε παρακαλω?

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδια συγνωμη αν θα πω χαζομαρα, αλλα ειναι 3 σελιδες και δεν τις διαβασα ολες. Επιασε το ματι μου αρκετες φορες την λεξη Ελληνικους χαρακτηρες και οτι δεν τα βγαζει σωστα, μηπως οταν προσθετει καποιος Ελληνικες γραμμες σε οποιοδηποτε αρχειο tpl, css κλπ θα πρεπει το encoding του editor να το αλλαζει σε utf without bom?

 

εμενα παντως δουλευει ετσι παντα...

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

 

Το αλλαξα απο $params['js'] = 0 σε $params['js'] = 1 και δεν εγινε τιποτα.

 

Μπορειτε να με βοηθησετε παρακαλω?

 

Κι εγώ το έκανα και δεν άλλαξε τίποτα

έχω την έκδοση 1.4.8.2, ξαναέγραψα τα meta περιγραφή και Meta τίτλος, αλλά τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το πρόβλημα μου ειναι στον Τίτλο

και εμφανίζεται πιό εντονα οταν καποιος προσπαθεί να προσθέσει την σελίδα στα Αγαπημένα

 

Παράδειγμα

 

 

 

<title>Κράνος Osbe Tornado</title>

 

 

<meta name="description" content="Κράνος Osbe Tornado" />

 

 

<meta name="keywords" content="κράνος, osbe, tornado" />

 

 

Εχει λύσει κανείς αυτό?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 2 months later...

καλησπερα

μια γρηγορη ερωτηση μιας και καινουργιος. το prestashop λεει οτι δεν περιλαμβανει την Ελληνικη γλωσσα αλλα μπορει να την αποκτησει μετα ως μια απο τις 41 γλωσες που υπαρχουν διαθεσιμες. στα modules βρισκω μονο κατι τυπου google translator. τελικα υπαρχει η πλατφορμα στα Ελληνικα ή οχι?

Εναλλακτικά μπορει καποιος να μεταφρασει μονος του το prestashop στα Ελληνικα ωστε να βαλει και το δικο του υφος? Ειναι κατι ευκολο?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

μια γρηγορη ερωτηση μιας και καινουργιος. το prestashop λεει οτι δεν περιλαμβανει την Ελληνικη γλωσσα αλλα μπορει να την αποκτησει μετα ως μια απο τις 41 γλωσες που υπαρχουν διαθεσιμες. στα modules βρισκω μονο κατι τυπου google translator. τελικα υπαρχει η πλατφορμα στα Ελληνικα ή οχι?

Εναλλακτικά μπορει καποιος να μεταφρασει μονος του το prestashop στα Ελληνικα ωστε να βαλει και το δικο του υφος? Ειναι κατι ευκολο?

 

Κάνεις εγκατάσταση την ελληνική γλώσσα μέσα στο prestashop που έχεις εγκαταστήσει,και μετά μπορείς να επιλέξεις να μεταφράσεις ότι θες όπως το θες.

Link to comment
Share on other sites

Κάνεις εγκατάσταση την ελληνική γλώσσα μέσα στο prestashop που έχεις εγκαταστήσει,και μετά μπορείς να επιλέξεις να μεταφράσεις ότι θες όπως το θες.

 

ευχαριστω. η γλωσσα υπαρχει σαν module (στα add-on) ή την βρισκω καπου αλλου? ειναι επι πληρωμη?

Link to comment
Share on other sites

η γλώσσα δεν είναι module , γίνετε δημιουργία από το Back Office separator_breadcrum.png Tools separator_breadcrum.png Languages του prestashop και κατεβάζετε από εδώ:

http://www.prestashop.com/en/translations

το αρχείο με τη μερική μετάφραση που έχει το prestashop.

η υπολοίπη μετάφραση γίνετε με το χέρι από εδώ Back Office separator_breadcrum.png Tools separator_breadcrum.png Translations

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...