Jump to content

Τεράστια cache!


Recommended Posts

Φαίνετε πως το prestashop δημιουργεί τεράστια cache. Η δικη μου είναι 7-8GB! Και σε άλλα  καταστήματα με πολλά προϊόντα που γνωρίζω είναι επίσης πολλά GB. Έχετε βρει κάποια λύση για αυτό το θέμα? Δυστυχώς ο Hosting provider μου δεν μπορεί να μου δώσει εναλλακτικές λύσεις εγκαθιστώντας ένα απο τα extentions Που μπορούν να βοηθήσουν στην ταχύτητα.

 

Memcached via PHP::Memcache (πρέπει να εγκαταστήσεις την Memcache PECL επέκταση)
Memcached via PHP::Memcached (you must install the Memcached PECL extension)
APC (πρέπει να εγκαταστήσεις την APC PECL extension)
Xcache (πρέπει να εγκαταστήσεις την Xcache extension)
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον θέλεις να πεις πως έχει γίνει τεράστια η db.

Θα πρέπει να την καθαρίσεις.

Πες μας τι μέγεθος έχουν τα tables: ps_log , ps_connections , ps_connections_source , ps_guest

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, sanctusmob said:

Μάλλον θέλεις να πεις πως έχει γίνει τεράστια η db.

Θα πρέπει να την καθαρίσεις.

Πες μας τι μέγεθος έχουν τα tables: ps_log , ps_connections , ps_connections_source , ps_guest

Όχι φίλε μου την cache την φιλάω σε files και όχι σε db. Η db έχει φυσιολογικό μέγεθος. Τα files μέσα στην cache έχουν τεράστιο μέγεθος. Και τώρα βλέπω πως μέσα στο cache/smarty έχουν δημιουργηθεί πολλοί φάκελοι compile compile1 compile1-2 Και cache1 cache2 κτλ. Αυτούς τους έσβησα και άφησα μονο ένα cache και έναν compile αφου της άδειασα. Το μέγεθος παραμένει όμως τεράστιο. Μήπως φταίει που κατα λάθος είχα σβήσει τα index.php μέσα απο τους άλλους φακέλους της cache? Γνωρίζεις εαν μπορώ να τα επαναφέρω απο τα αρχεία εγκατάστασης του prestashop ή απο άλλο e-shop που έχω? Είναι ίδια ή σε κάθε e-shop αλλάζουν?

Link to comment
Share on other sites

Δεν αναφέρω μηχανισμούς για την βάση. Εαν ενωείς αυτά

Memcached via PHP::Memcache (πρέπει να εγκαταστήσεις την Memcache PECL επέκταση)
Memcached via PHP::Memcached (you must install the Memcached PECL extension)
APC (πρέπει να εγκαταστήσεις την APC PECL extension)
Xcache (πρέπει να εγκαταστήσεις την Xcache extension)

 

είναι extentions που βοηθούν στην ταχύτητα της cache αλλά δεν τα υποστηρίζουν τα περισσότερα shared hosting οπότε κανένας δεν τα ενεργοποιεί στις ρυθμίσεις της cache μέσα απο το prestashop.

Clear cache έκανα αλλά οι φάκελοι cache παραμένουν τεράστιοι. Έσβησα χειροκίνητα αλλά κατα λάθος έσβησα και τα Index.php μέσα απο τους φακέλους. Μήπως ξέρεις εαν πρέπει να τα επαναφέρω και πως?

prestashop 1.6

Edited by Prestan0ob (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

Τα extentions που αναφέρεις είναι caching μηχανισμοί για την Database.

Και όντος δεν τα προσφέρουν τα shared hosting.

Όταν κάνεις clear cache θα πρέπει να αδειάζουν εντελώς οι φάκελοι.

Όπως και να έχει μπορείς να πάρεις το index.php από κάποια άλλη εγκατάσταση.

Από ότι είδα μέσω έχει γενικές πληροφορίες.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...