Jump to content

Κόστος μεταφορικών σε δυσπρόσιτες περιοχές.


geogian

Recommended Posts

 

Γεια σας

σε ένα e-shop που φτιάχνω η μεταφορική μας έδωσε κατάλογο με τρεις ζώνες.

χερσαία, νησιωτική και δυσπρόσιτες περιοχές.

 

τη χερσαία και την νησιωτικη μπορώ να το χειριστώ δημιουργώντας 2 ζώνες και συσχετίζοντας την κάθε ζώνη με τον ανάλογο νόμο αν είναι νησιωτικός ή χερσαίος.

 

όμως πώς μπορούμε να χρεώσουμε τις δυσπρόσιτες περιοχές?

 

Πώς έχετε λύσει αυτό το ζήτημα?

Link to comment
Share on other sites

Μια λύση που σκέφτηκα είναι να βάλεις "νομούς" ως εξής

  • Δράμα
  • Δράμα (Δυσπρόσιτες περιοχές)

Και να έχεις ένα κειμενάκι που να ενημερώνει τον κόσμο ότι για να "αποφασίσουν" σε ποια περίπτωση εμπίπτουν, να συμβουλευθούν ένα άρθρο που θα δημιουργήσεις για αυτόν τον σκοπό.

Δες κι αυτό, ίσως βοηθήσει λίγο https://www.prestashop.com/forums/topic/523895-οδηγιεσ-χρέωση-διαφορετικού-κόστους-αποστολής-σε-διαφορετική-περιοχή-της-χώρας/

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ το έκανα λίγο διαφορετικά αλλά δεν ξέρω ακόμη αν παίζει σωστά καθώς δεν έχει βγει live το eshop.

Έκανα ένα zone που το είπα νησιωτική και μετά μπήκα στους νησιωτικούς νομούς και του έβαλά σε αυτή την ζώνη χωρίς όμως να αλλάξω την χώρα από Ελλάδα. 

5a95c096e137d_ScreenShot2018-02-27at22_32_40.thumb.png.b0ea0d0641d10c3f907ab5000715313b.png

Link to comment
Share on other sites

Και έστω πως η Ρόδος είναι κανονικό καθεστώς ενώ η Ρω δυσπρόσιτο ή ακόμη χειρότερα στο ίδιο νησί πχ η πόλη της Ρόδου κανονικό ενώ χωριά στα βουνά μέσα, δυσπρόσιτα. Πώς θα το εξυπηρετούσες αυτό το σενάριο; Σαν πρώτη σκέψη καλή, αλλά θέλει δουλίτσα.

Υ.Γ. Σκέφτομαι για Meetup στην Δράμα. Θέλω ιδέες για τι πράγματα να παρουσιάσω.

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, tapanda.gr said:

Και έστω πως η Ρόδος είναι κανονικό καθεστώς ενώ η Ρω δυσπρόσιτο ή ακόμη χειρότερα στο ίδιο νησί πχ η πόλη της Ρόδου κανονικό ενώ χωριά στα βουνά μέσα, δυσπρόσιτα. Πώς θα το εξυπηρετούσες αυτό το σενάριο; Σαν πρώτη σκέψη καλή, αλλά θέλει δουλίτσα.

Υ.Γ. Σκέφτομαι για Meetup στην Δράμα. Θέλω ιδέες για τι πράγματα να παρουσιάσω.

Δεν το έκανα για τα δυσπρόσιτα . Το έκανα για να έχω διαφορετικές ζώνες χρέωσης.

Τα δυσπρόσιτα δεν γίνονται. Είναι απλό.

Απλά δεν θα στέλνεις με acs σε δυσπρόσιτα . Μόνο αυτή έχει μείνει που τα χρεώνει.

speedex και πόρτα δεν έχουν. γενική νομίζω έχει αλλά είναι σταθερή χρέωση και λίγες περιοχές.

Edited by sanctusmob (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Kefa said:

Η εταιρεία κούριερ πως "ξεχωρίζει" τις δυσπρόσιτες περιοχές? Με ΤΚ? Με όνομα της περιοχής?

Το θέμα δεν είναι πως τις ξεχωρίζει. Το θέμα είναι πως τα χρεώνει, και αν δεν κάνω λάθος είναι χιλιομετρικά.

Οπότε άντε και τις ξεχώρισες. Πως θα περάσεις την απόσταση από κοντινότερο κέντρο τους?

Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, geogian said:

Η γενική που μιλάω ξεχωρίζει τις δυσπρόσιτες περιοχές με τον ταχυδρομικό κωδικό πχ 58001

 

Είναι "απόλυτο" αυτό? Σε ρωτάω γιατί έχω την εντύπωση ότι η Γενική έχει περιοχές πχ. με τκ 58001 που δεν τις θεωρεί δυσπρόσιτες και άλλες που τις θεωρεί..

Σε αυτή την περίπτωση που γράφω εγώ υπάρχει πρόβλημα, αν ισχύει αυτό που λες (μέχρι πριν λίγο καιρό ήταν σίγουρα όπως σου λέω εγώ-δεν ξέρω αν έχει αλλάξει) τότε μάλλον μπορείς να κάνεις διαχωρισμό με τον τκ (δεν το έχω ψάξει αν χρειάζεται έξτρα module ή αν μπορεί να γίνει με τις μαμα επιλογές).

Στο λεω γιατι και εγω συνεργαζομαι με την γενικη και οταν ειχα παει ενα πακετο κοιταγε με βαση την περιοχη γιατι το τκ που εδινα εβλεπε και σε σημειο που δεν ηταν δυσπροσιτο και σε σημεια που τα θεωρουσε δυσπροσιτα

Link to comment
Share on other sites

Αν πληρώνει ο πελάτης (εννοώ αν μπορείς να προσθέσεις το κόστος ενός module) και δεν βγάλεις άκρη με τις default ρυθμίσεις δες αυτά:

https://addons.prestashop.com/en/shipping-costs/48[spam-filter]postal-deliv-shipping-fees-by-postcodes.html?pab=1&

https://addons.prestashop.com/en/shipping-costs/5711-shipping-fees-based-on-zipcodes.html?pab=1&

https://addons.prestashop.com/en/shipping-costs/19959-shipping-costs-per-zipcode-zone-country-state-city.html?pab=1&

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλημέρα! Η εταιρεία μου συνεργάζεται με την ACS. Σαν επίσημος πελάτης μπορείς να ζητήσεις κατάλογο με τις δυσπρόσιτες περιοχές. Η αλήθεια είναι πως τουλάχιστον σε εμάς η διαφορά τιμής σε δυσπρόσιτη και μη δυσπρόσιτη περιοχή δεν είναι μεγάλη οπότε έχουμε υπολογίσει τις αποστολές που έχουμε στις δυσπρόσιτες + μέσο όρο κιλών στα δέματα και έχουμε βγάλει ένας κόστος μεταφορικών το οποίο είναι ίδιο για όλες τις περιοχές στην Ελλάδα. Αυτή ήταν η μία λύση.. Όλες οι εταιρείες Courier βλέπουν πρώτα το Τ.Κ. και από αυτό προωθούν τις αποστολές στα καταστήματά τους.  Η δεύτερη λύση τώρα, χωρίς module, που θα χρειαστεί να ρίξεις αρκετή δουλειά είναι να ξεχωρίσεις όλες τις περιοχές σε δυσπρόσιτες και μη δυσπρόσιτες περιοχές στους. Στη συνέχεια αφού επιλέγει τη περιοχή του θα παίρνει αυτόματα τη τιμή που θα του δώσεις. Νομίζω οι 2 "μεγάλες" κατηγορίες είναι αρκετές για να τα ξεχωρίσεις εκτός αν έχεις παραπάνω από 2 τιμές. Η τρίτη λύση είναι κλασικά με Module όπου σου δίνουν την επιλογή να κάνεις import όλους τους ταχυδρομικούς κωδικούς και να βάλεις όσες τιμές γουστάρεις χωρίς πολύ κόπο!

Ευχαρίστως να σε βοηθήσω αν θέλεις  με τη δεύτερη επιλογή εάν υπάρχει κάτι που σε μπερδεύει. Προτείνω να το κάνεις μόνος σου γιατί έτσι θα κατανοήσεις καλύτερα το τρόπο που δουλεύουν τα μεταφορικά έξοδα.

*Αν το shop σου είναι live κάνε ένα νέο Carrier και ρύθμισε το να λειτουργεί σε μία μόνο ομάδα πελατών όπου θα είσαι μόνο εσύ μέσα για να κάνεις τις δοκιμές σου.

Link to comment
Share on other sites

Έφτιαξα module για το soft1 και τις courier οπότε είδα τα web service που έχουν οι εταιρίες.

Στην acs του δίνει την δυνατότητα να υπολογίζεις το κόστος αποστολής μέσω του web service.

Οπότε θα μπορούσε να γίνει κάποιο module στο prestashop.

Η γενική δεν το έχει αυτό στο web service. Τα ελτά δεν είδα ακόμη αλλά δεν νομίζω να το έχουν καθώς δεν έχουν δυσπρόσιτα.

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, sanctusmob said:

Έφτιαξα module για το soft1 και τις courier οπότε είδα τα web service που έχουν οι εταιρίες.

Στην acs του δίνει την δυνατότητα να υπολογίζεις το κόστος αποστολής μέσω του web service.

Οπότε θα μπορούσε να γίνει κάποιο module στο prestashop.

Η γενική δεν το έχει αυτό στο web service. Τα ελτά δεν είδα ακόμη αλλά δεν νομίζω να το έχουν καθώς δεν έχουν δυσπρόσιτα.

 

Αδελφέ έχουν βγάλει ! 

https://addons.prestashop.com/en/shipping-carriers/25724-myacs.html?pab=1&

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...