Jump to content

Web Hosting


Vasiliki T.

Recommended Posts

Καλησπέρα σας, σκοπεύω να κάνω την πρώτη μου προσπάθεια κατασκευής eshop (του δικού μου φυσικού καταστήματος) κι επέλεξα το prestashop (στο παρελθόν κατασκεύασα ιστοσελίδες με JOOMLA) και είμαι στην αναζήτηση web hosting. Σαν πελάτισσα στην Vodafone δικαιούμαι κάποια πακέτα με δωρεάν φιλοξενία απλά δεν είμαι σίγουρη αν κάνουν αυτά που παρέχουν και η αλήθεια είναι ότι και οι ίδιοι τους δεν είναι γνώστες του αντικειμένου για να με καθοδηγήσουν. Τι πρέπει να κοιτάξω σε θέμα χώρου και άλλων δυνατοτήτων; Σας παραθέτω και ένα αρχείο όπου φαίνονται τα χαρακτηριστικά του προγράμματος που μου παρέχουν. Τέλος το κόστος για το συγκεκριμένο πρόγραμμα θα είναι περίπου 200ευρώ το χρόνο για web hosting και domain name μαζί, είναι πολλά τα χρήματα;

onlinemarketing.png

Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, Vasiliki T. said:

Καλησπέρα σας, σκοπεύω να κάνω την πρώτη μου προσπάθεια κατασκευής eshop (του δικού μου φυσικού καταστήματος) κι επέλεξα το prestashop (στο παρελθόν κατασκεύασα ιστοσελίδες με JOOMLA) και είμαι στην αναζήτηση web hosting. Σαν πελάτισσα στην Vodafone δικαιούμαι κάποια πακέτα με δωρεάν φιλοξενία απλά δεν είμαι σίγουρη αν κάνουν αυτά που παρέχουν και η αλήθεια είναι ότι και οι ίδιοι τους δεν είναι γνώστες του αντικειμένου για να με καθοδηγήσουν. Τι πρέπει να κοιτάξω σε θέμα χώρου και άλλων δυνατοτήτων; Σας παραθέτω και ένα αρχείο όπου φαίνονται τα χαρακτηριστικά του προγράμματος που μου παρέχουν. Τέλος το κόστος για το συγκεκριμένο πρόγραμμα θα είναι περίπου 200ευρώ το χρόνο για web hosting και domain name μαζί, είναι πολλά τα χρήματα;

onlinemarketing.png

 

Αυτά χρειάζεσαι για να μπορείς να έχεις eshop

  • System: Unix, Linux or Windows. Unix is highly recommended.
  • Web server: Apache Web server 2.0 or later.
  • PHP 5.4 or later. You may have to activate PHP 5 (ask your hosting provider).
  • MySQL 5.0 or later.
  • At least 128 Mb of RAM on your server.

PrestaShop can also work with Microsoft's IIS Web server 6.0 or later, and nginx 1.0 or later.

Περισσότερα http://doc.prestashop.com/display/PS17/What+you+need+to+get+started

 

Μπορώ να σου παρέχω και εγώ χώρο αν σε ενδιαφέρει. μπορούμε να μιλήσουμε με προσωπικά μηνύματα

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Για άμεσο support και καλό uptime, θα σου πρότεινα cretaforce.gr. Αν θέλεις χώρο έως 2giga, νομίζω κοστίζει 100€ τελική τιμή για ένα έτος.. Το domain το βγάζεις όπου θες (κόστος γύρω στα 20€+φπα), αλλά στο hosting χρειάζεσαι υποστήριξη, οπότε να προσέξεις ποια εταιρεία θα διαλέξεις,

Επίσης ακόμα μια πρόταση (που όμως έχω εμπειρία μόνο από ένα e-shop) με πολύ γρήγορο support είναι η https://www.ip.gr/el/main/index.php .

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Kefa

cretaforce δεν έχει panel...  που τους στέλνεις ? :)

Για να μην μπούμε σε λεπτομέρειες. os bsd, lighttpd, no support lets encrypt κτλ.

Υ.Γ. cretaforce νοικιάζει από hetzner (όπως και η πλειοψηφία στην Ευρώπη που πουλάνε hosting)

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, sanctusmob said:

@Kefa

cretaforce δεν έχει panel...  που τους στέλνεις ? :)

Για να μην μπούμε σε λεπτομέρειες. os bsd, lighttpd, no support lets encrypt κτλ.

Υ.Γ. cretaforce νοικιάζει από hetzner (όπως και η πλειοψηφία στην Ευρώπη που πουλάνε hosting)

Εννοείται ότι αν πας απευθείας στην πηγή (hetzner) θα έχεις φτηνότερα την υπηρεσία, αλλά συνήθως αυτός που θέλει κάτι τέτοιο δεν είναι ο "νέος" και αυτός που ψάχνεται να δει τι του κάνει, αλλά κάποιος με περισσότερη εμπειρία (τουλάχιστον έτσι πιστεύω εγώ)..

Προσωπικά είμαι ευχαριστημένος από την υποστήριξη τους σε αντίθεση με άλλες "μεγάλες" εταιρείες (δεν θα ήθελα να πω ονόματα για να μην δυσφημίσω..μπορεί εμένα να μην μου έκαναν, αλλά σε κάποιον άλλο να κάνουν).

Επίσης το ότι δεν έχει πανελ, προσωπικά δεν μου έχει δημιουργήσει πρόβλημα (στην αρχή είναι η αλήθεια ότι το φοβόμουν και ήταν ο λόγος που δεν κοίταγα την συγκεκριμένη εταιρεία), γιατί ότι χρειάζομαι με εξυπηρετούν άμεσα με μέσω support. Σκέψου ότι πριν κάτι ημέρες συνδέθηκαν στον υπολογιστή μου με team viewer.

Πάντως και η δεύτερη εταιρεία που πρότεινα που διαθέτει cpanel, είναι πολύ γρήγορη στο support και με φιλικές τιμές.

Δεν έχω όφελος από το που θα κάνει ο καθένας hosting, εγώ μεταφέρω απλά την εμπειρία μου (όπως και οι υπόλοιποι φαντάζομαι).. :)

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, helpdeskED said:

Δείτε κ tophost σε cloud server

Στην tophost έχω prestashop με μεγάλη κίνηση και έχω πρόβλημα και δεν μπορούν να το λύσουν. Πετάει συχνά το 502 bad gateway nginx .

Μετά από διάφορες δοκιμές και αλλαγές στο τέλος μου είπαν να πάρω το πιο μεγάλο πακέτο. Το καλό είναι ότι τώρα δεν το κάνει τόσο συχνά.

Ακόμη στα ψιλά γράμματα έχουν πως κάθε db θα πρέπει να είναι έως 300mb (δεν ξέρω αν άλλαξε αυτό).

 

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν, σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας. Λόγω του ότι είμαι αρχάρια σε αυτό το θέμα οπότε και θα χρειαστώ σίγουρα τεχνική υποστήριξη και στα ελληνικά αλλά και panel, τείνω προς papaki και βλέπουμε..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

προσωχή στα Unlimited - unmetered πακέτα. Κανένας δεν σε αφήνει πάνω απο 10-15 GB χώρο και κάποιο συγγεκριμένο τραφικ. Εαν θέλεις βοήθεια σχετικά μπορείς να μου στείλεις μήνυμα να σου προτείνω με λεπτομέρειες υπηρεσιών για να μην θεωρηθεί διαφήμιση εδώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
On 2/23/2018 at 1:58 PM, sanctusmob said:

@Kefa

cretaforce δεν έχει panel...  που τους στέλνεις ? :)

Για να μην μπούμε σε λεπτομέρειες. os bsd, lighttpd, no support lets encrypt κτλ.

Υ.Γ. cretaforce νοικιάζει από hetzner (όπως και η πλειοψηφία στην Ευρώπη που πουλάνε hosting)

 

Άργησα να δω το μήνυμα γιατί δεν ήμουν μέλος στο forum αλλά κάλλιο αργά παρά ποτέ :-)

Για λειτουργικό χρησιμοποιούμε FreeBSD που είναι από τα πιο σταθερά λειτουργικά για υπηρεσίες διαδικτύου, οπότε δεν καταλαβαίνω γιατί το αναφέρεις αυτό ως μειονέκτημα. Πριν καμία δεκαετία χρησιμοποιούσαμε Linux αλλά δεν μου άρεσε η στροφή του kernel 2.6.x στο να υποστηρίζουν γρήγορα νέο hardware με μειονέκτημα την σταθερότητα και τα προβλήματα που εμφάνιζε για να το πετύχουν αυτό. Επίσης το FreeBSD έχει πολύ δυνατό σύστημα για αναβαθμίσεις του software μέσω των ports αλλά και του ίδιου του λειτουργικού από major σε major έκδοση χωρίς να αφήνει κατάλοιπα από προηγούμενες εκδόσεις κάτι που θα προκαλούσε προβλήματα στο μέλλον. Αυτός είναι και ένας από τους κύριους λόγους που άλλοι πάροχοι έχουν παλιές εκδόσεις του software (ίσως και με κενά ασφαλείας), γιατί φοβούνται ότι κάτι θα σπάσει κατά την αναβάθμιση. Σε εμάς είναι σχεδόν καθημερινές οι αναβαθμίσεις (rolling updates) χωρίς να δημιουργείται το παραμικρό πρόβλημα.

Tον Lighttpd τον έχουμε αντικαταστήσει εδώ και χρόνια με Nginx. Η αντικατάσταση έγινε χωρίς downtime ή άλλα προβλήματα και η προετοιμασία για την αντικατάσταση του μας πήρε περίπου 2 εβδομάδες (ώστε να ετοιμαστούν τα migration scripts και να γίνουν όλες οι απαραίτητες δοκιμές). Η επιλογή του να αντικαταστήσουμε τον Lighttpd έγινε λόγο του ότι δεν υποστήριζε HTTP2 και micro-caching, χαρακτηριστικά που ήταν απαραίτητα για να βελτιώσουμε τις υπηρεσίες μας και την ταχύτητα των ιστοσελίδων που φιλοξενούμε.

Let's Encrypt αρχίσαμε να υποστηρίζουμε εδώ και καιρό, όταν μας το ζήτησαν οι πρώτοι 2-3 πελάτες. Σε λιγότερο από 2 ημέρες από τη στιγμή που μας το ζήτησαν ήταν έτοιμο. Mέχρι τότε η ζήτηση για SSL ήταν εξαιρετικά χαμηλή και δίναμε εμπορικά SSL με κόστος πολύ χαμηλότερο από τους ανταγωνιστές μας (10 ευρώ / έτος συμπεριλαμβανομένου του ΦΠΑ). Το Let's Encrypt μπορεί να το εγκαταστήσει κάποιος πελάτης μας στην ιστοσελίδα του και μόνος του ή μπορεί να μας στείλει και αίτημα για να το εγκαταστήσουμε εμείς για λογαριασμό του.

Το control panel που έχουμε είναι αρκετά απλό στη χρήση και κάποιος που φιλοξενεί αρκετές ιστοσελίδες σε εμάς, μπορεί να κάνει πολύ πιο γρήγορα τη δουλειά του σε σχέση με το να κάνει κλικ σε plesk/cpanel. Τους περισσότερους μας πελάτες τους ενδιαφέρει να έχουν σταθερές και απροβλημάτιστες υπηρεσίες και να φορτώνουν γρήγορα οι ιστοσελίδες τους. Το τι control panel υπάρχει δεν τους ενδιαφέρει διότι από τη στιγμή που είναι όλα ρυθμισμένα δεν χρειάζεται να συνδεθούν ξανά. Εξάλλου την μεταφορά από άλλον πάροχο σε εμάς την αναλαμβάνουμε εμείς δωρεάν. Καταλαβαίνω ότι κάποιους μπορεί να τους βολεύει περισσότερο ένα γραφικό περιβάλλον, για αυτό και σύντομα θα είναι έτοιμη η νέα μας ιστοσελίδα και αμέσως μετά θα ξεκινήσουμε την δεύτερη της έκδοση που εκτός των άλλων θα περιλαμβάνει και web-interface για τη διαχείριση των πακέτων hosting (θα είναι πολύ πιο απλή η διαχείριση σε σχέση με plesk/cpanel).

Το ότι όλη μας η υποδομή έχει κατασκευαστεί από εμάς εκτός του ότι μας δίνει τη δυνατότητα να επιλέγουμε εμείς το software που θα χρησιμοποιήσουμε (π.χ. Nginx αντί για Apache, Postfix αντί για Exim, κλπ) και όχι να επιλέγει το control panel (plesk/cpanel) το software που θα χρησιμοποιήσουμε, μας έχει κάνει να αποκτήσουμε υψηλή τεχνογνωσία και να ξέρουμε και τη πιο μικρή λεπτομέρεια της υποδομής μας. Αυτό σε συνδιασμό με την πολύ γρήγορη και αποτελεσματική τεχνική υποστήριξη (μέσος όρος απάντησης 24/7 σε e-mails / tickets περίπου 25 λεπτά, ενώ στις περισσότερες περιπτώσεις απαντάμε και σε λιγότερο από 5 λεπτά) νομίζω μας κάνει καλή επιλογή για κάποιον που θέλει να φιλοξενήσει την ιστοσελίδα του σε εμάς, ειδικά εάν πρόκειται να φιλοξενήσει κάτι για επαγγελματική χρήση. Τέλος να αναφέρω ότι τα περισσότερα αιτήματα για τεχνική υποστήριξη που δεχόμαστε δεν αφορούν τις υπηρεσίες μας, αλλά για βοήθεια πάνω σε θέματα των ιστοσελίδων που αν και κανονικά ως webhost δεν είναι στις συμβατικές μας υποχρεώσεις να βοηθήσουμε, παρ' όλα αυτά δίνουμε λύση και σε αυτά ή/και κατευθύνουμε τον πελάτη στο πώς να βρει λύση.

Edited by Christos Chatzaras (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
On 10/11/2018 at 9:23 PM, Christos Chatzaras said:

Το control panel που έχουμε είναι αρκετά απλό στη χρήση και κάποιος που φιλοξενεί αρκετές ιστοσελίδες σε εμάς, μπορεί να κάνει πολύ πιο γρήγορα τη δουλειά του σε σχέση με το να κάνει κλικ σε plesk/cpanel. Τους περισσότερους μας πελάτες τους ενδιαφέρει να έχουν σταθερές και απροβλημάτιστες υπηρεσίες και να φορτώνουν γρήγορα οι ιστοσελίδες τους. Το τι control panel υπάρχει δεν τους ενδιαφέρει διότι από τη στιγμή που είναι όλα ρυθμισμένα δεν χρειάζεται να συνδεθούν ξανά. Εξάλλου την μεταφορά από άλλον πάροχο σε εμάς την αναλαμβάνουμε εμείς δωρεάν. Καταλαβαίνω ότι κάποιους μπορεί να τους βολεύει περισσότερο ένα γραφικό περιβάλλον, για αυτό και σύντομα θα είναι έτοιμη η νέα μας ιστοσελίδα και αμέσως μετά θα ξεκινήσουμε την δεύτερη της έκδοση που εκτός των άλλων θα περιλαμβάνει και web-interface για τη διαχείριση των πακέτων hosting (θα είναι πολύ πιο απλή η διαχείριση σε σχέση με plesk/cpanel).

Να ενημερώσω ότι έχουμε ολοκληρώσει το μεγαλύτερο μέρος του web-interface του control panel. Μένουν μόνο κάποιες λειτουργίες που θα τις υλοποιήσουμε τους επόμενους μήνες. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...