Jump to content

Modul Fan Courier in Prestashop 1.7


raduenea

Recommended Posts

Salut,

 

Ma tot chinui din decembrie impreuna cu cei de la Fan Courier sa fac functional modulul lor pentru prestashop 1.7.

Ce am facut:

1. Instalat modul fancourier 1.7 in platforma.

2. configurare modul (atasat)

 

In urma unei comenzi se genereaza order-ul din atasament (tracking.jpg). Ca observatie daca dau refresh la pagina apare alt Tracking number. E un pic ciudat si nici cei de la Fan Courier nu mi-au raspuns daca asa e bine sau nu.

La click pe Tracking number se deschide http://www.selfawb.ro/order.php?order_id=cf6eb28778c65f8aa5bd48a4ab604022

cu mesajul "Error order_id." . Ce am observat este ca a doua zi link-ul este functional. Din punctul meu de vedere ceva nu se leaga si nu inteleg cum se trimit datele clientului la ei.

 

Sper ca poate cineva s-a mai lovit de asta si imi poate oferi suport.

 

Merci

Radu

Tracking.JPG

modul.jpg

Link to comment
Share on other sites

probabil devine valid numai dupa procesarea de catre Fan a coletului . Am aceiasi problema , dar am ales sa trimit si sa fac awb manual si  printr-un  email personalizat  folosind in lista curierilor linkul http://www.fancourier.ro/awb.php?xawb=@ unde @ va fi preluat de catre awb introdus la numarul de urmarire in comanda 

PS. Daca rezolvi situatia te rog sa postezi cauza .

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
  • 3 months later...

Salut, am aceeasi problema dar s una mai suparatoare. Cand selectez Fan courier cont colector in back office  pentru produsele trimise daca utilizatorul nu este logat in cont apare livrare "GRATUITA" dupa ce se logheaza apare 20 ron la livrare.

Este aceeasi problema si la voi?

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...
  • 4 weeks later...
  • 1 year later...

Si incetineste la fel de mult magazinul precum cel gratuit de la Fancourier? 

Dupa instalarea celui de la Fancourier imi apare un delay de 3 secunde de la apasare "adauga in cos" pana imi apare efectiv produsul in cos.

Daca dezinstalez modulul functioneaza din nou rapid. !?

Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, Atego.ro said:

Si incetineste la fel de mult magazinul precum cel gratuit de la Fancourier? 

Dupa instalarea celui de la Fancourier imi apare un delay de 3 secunde de la apasare "adauga in cos" pana imi apare efectiv produsul in cos.

Daca dezinstalez modulul functioneaza din nou rapid. !?

Salutare, nu incetineste deloc magazinul daca e utilizat calculul local. Delay-ul de 3 secunde este rezultatul a 2 apeluri API care se fac pentru fiecare incarcare de pagina atat timp cat exista produse in cos, n-ai cum sa scapi de el daca se foloseste calcul prin API.

PS: Calculul local tine cont si de km suplimentari, si de kg suplimentare

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Salut,

Se poate testa in demo-ul de aici: https://addons.prestashop.com/en/shipping-carriers/46400-romanian-carriers-fan-courier.html

Nu incetineste magazinul atat timp cat e folosit pe modul de calcul local.

Modulul original incetineste magazinul pentru ca face apeluri API pentru preluarea costului de transport la fiecare incarcare de pagina. Nu e cazul modulului meu.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
On 2/5/2023 at 3:20 PM, Geo Burlibasa said:

Salut,

Se poate testa in demo-ul de aici: https://addons.prestashop.com/en/shipping-carriers/46400-romanian-carriers-fan-courier.html

Nu incetineste magazinul atat timp cat e folosit pe modul de calcul local.

Modulul original incetineste magazinul pentru ca face apeluri API pentru preluarea costului de transport la fiecare incarcare de pagina. Nu e cazul modulului meu.

Salut,

Functioneaza si pe versiunea de prestashop.8.?

Merci,

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...