Jump to content

Site pe mai multe domenii


Mamica

Recommended Posts

Salut
Ma intereseaza daca stiti un modul care sa permita functionarea site-ului pe mai multe domenii diferite, sa pastrez baza de date, template diferite.
De exemplu as dori o anumita categorie de produse sa fie separat intr-un domeniu, pe care sa il pot promova separat.
Al subiect este ca as dori sa introduc un sistem de afiliere, si pentru asta am nevoie de un alt domeniu ion care sa nu fie afisate nr de telefon sau email, comanda sa se faca exclusiv prin cosul de cumparaturi.
Daca stiti un modul care sa i-mi satisfaca o astfel de necesitate v-as fi recunoscator

Link to comment
Share on other sites

pararea mea , e mai simplu daca tile clonezi, si fiecare sa fie cu template-uri diferite, si din httpd.conf i-tzi configurezi fiecare domeniu cu radacina lui separat. poate exista si altceva, am vazut un modul cu plata care permite schimbarea templaturilor de catre useri.

Link to comment
Share on other sites

Stiu asta, dar nu vreau asta, vreau sa am utilizatorii si comenzile intr-o singura baza de date, si maga ndeam ca nu apara si subiectul cu duplicat content sa mai afdaug inca o limba de gemul; RO2 care sa fie implicita in al doilea domeniu si astfel apar descrieri diferite

Link to comment
Share on other sites

Orice modificare faci pe site, ea se executa in baza de date. Prin urmare, chiar daca ai doua site-uri care o folosesc, nu vei putea avea intr-unul o categorie de produse care sa nu apara si in celalalt. Setarile din BO, modulele, catalogul de produse, toate setarile lor se stocheaza in baza de date.

Cred ca poti sa faci doua instalatii si sa faci bazele de date sa comunice intre ele si sa isi sincronizeze doar tabelele de utilizatori (ca exemplu), exista niste programe pe net in directia asta, dar deja iti recomand sa te adresezi cuiva care stie ce face. Ceva de genul asta: http://www.phpclasses.org/package/1803-PHP-Synchronize-MySQL-database-copies.html . De ce iti zic sa te adresezi unor profesionisti, pentru ca am studiat putin problema acum cateva luni si nu e ceva usor de facut.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...