Jump to content

βοήθεια για Skroutz analytics -ecommerce data setup


chemocycling

Recommended Posts

μπορεί κάνεις να βοηθήσει πως κάνουμε την σύνδεση στο ecommerce data του skroutz ?

 

έχω ενεργοποίηση το skroutz analytics με ένα xml feed module αλλα μου ζητησαν το παρακάτω .

Σε συνέχεια ελέγχου που πραγματοποιήθηκε στο κατάστημά σας σχετικά με το Skroutz Analytics, διαπιστώθηκε ότι έχετε ολοκληρώσει το 1ο βήμα της ενσωμάτωσης. 
Ωστόσο, για να ενεργοποιηθεί η υπηρεσία, θα χρειαστεί να υλοποιήσετε και το 2ο βήμα, το οποίο αφορά στα ecommerce data κατά την ολοκλήρωση της παραγγελίας. 
Οδηγίες για την ενσωμάτωση θα βρείτε στους παρακάτω συνδέσμους: 
http://developer.skroutz.gr/analytics/#step-2-declare-ecommerce-data 
http://developer.skroutz.gr/analytics/ecommerce/

 

το έχει σύνδεση κανεις σε prestashop 1.7 ?

που βάζουμε τα scripts ?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα. Εγώ δούλευα ένα free module κι έπαιζαν όλα αλλά τώρα με το prestashop 1,7 δεν παίζει...!!

Πως μπορούμε να το κάνουμε να παίξει...;

Link to comment
Share on other sites

εγώ έχω εγκαταστησει αυτό και είναι απόλυτα ευχαριστημένος .δεν χρειάζεσαι τίποτα άλλο .σε συνδέει με analytics και ότι άλλο χρειάζεται .

https://addons.prestashop.com/en/marketplaces/19652-skroutz-bestprice-greece-marketplace-data-feed-xml.html?pab=1&

Link to comment
Share on other sites

Παίζει κανονικά και στην έκδοση 1.7 ?

Έχει μέσα πεδίο που βάζεις το id για το skroutz analytics και παίζει κανονικά δλδ?

Εάν ναι, να απενεργοποιήσω το xml που έχω και να αγοράσω κι εγώ αυτό να κάνουμε δουλειά...!

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας!!

Link to comment
Share on other sites

Το αγόρασα κι εγώ και το πέρασα αλλά τώρα το skroutz μου έστειλε αυτό:

Σε συνέχεια ελέγχου που πραγματοποιήθηκε στο κατάστημά σας σχετικά με τo Skroutz Analytics, διαπιστώθηκε ότι αν μία παραγγελία έχει παραπάνω από δύο προϊόντα μας στέλνετε στο Skroutz Analytics μόνο το ένα.

Σου έκανε κι εσένα το ίδιο?

 

Link to comment
Share on other sites

23 hours ago, chemocycling said:

εγώ έχω εγκαταστησει αυτό και είναι απόλυτα ευχαριστημένος .δεν χρειάζεσαι τίποτα άλλο .σε συνδέει με analytics και ότι άλλο χρειάζεται .

https://addons.prestashop.com/en/marketplaces/19652-skroutz-bestprice-greece-marketplace-data-feed-xml.html?pab=1&

Δηλαδή είσαι απόλυτα ευχαριστημένος με τα προβλήματα που έχεις?

Γιατί έκανες αρχικά το post τότε?

Link to comment
Share on other sites

On 14/3/2018 at 5:10 PM, madlef said:

Το αγόρασα κι εγώ και το πέρασα αλλά τώρα το skroutz μου έστειλε αυτό:

Σε συνέχεια ελέγχου που πραγματοποιήθηκε στο κατάστημά σας σχετικά με τo Skroutz Analytics, διαπιστώθηκε ότι αν μία παραγγελία έχει παραπάνω από δύο προϊόντα μας στέλνετε στο Skroutz Analytics μόνο το ένα.

Σου έκανε κι εσένα το ίδιο?

 

 

 

Εγώ αυτό  που έκανα ήταν σαν κωδικό προιοντος να βάλω το reference number και όχι το prestashop ID .στα προιοντα με combination θα έχεις πρόβλημα   αν βάλεις το prestashop id .οταν έβαλα σαν κωδικό προιοντος το reference number όλα δουλεύουν άψογα .το analytics και οι παραγγελιες δουλεύουν όλα τελεια 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 years later...

Καλησπέρα σας

Το εγκατέστησα και εγω το skroutz data module σε 1.7.7.5 και τις πρώτες 2 μέρες δουλευε αψογα.  Μετά έλαβα το κλασικό μήνυμα του skroutz οτι δεν διαβάζουν τις αγορές με κάρτες.

Σε ερώτηση στον  developer απάντησε τα παρακάτω.

The Skroutz Analytics script displays only when the Payment Gateway Modules display ""hookDisplayOrderConfirmation"" in the order confirmation page. By default, all payment gateways uses ""hookDisplayOrderConfirmation"" in order confirmation page.

Kindly confirm if the PireosPay and Paypal use the ""hookDisplayOrderConfirmation"" on the order confirmation page.

 

Αφού τα τσεκάραμε τα παραπάνω οτι ισχύουν και ολα ειναι εντάξει  ψάχνουμε τι φταίει και δεν διαβάζει τις αγορές με ΄κάρτες.

Εχει κανείς ανάλογο πρόβλημα?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...