Jump to content

Διαφορετικοί τρόποι αποστολής βάσει χώρας


tekniksinc

Recommended Posts

Καλησπέρα σας.

Προσπαθώ να ορίσω μεταφορικά σε ένα site με βάση τη χώρα. Θέλω για Ελλάδα και Κύπρο.

Το θέμα είναι ότι όταν δημιουργώ μια Shipping method, πρέπει να ορίσω Zone και όχι χώρα. Από ότι κατάλαβα πρέπει να δημιουργήσω μια Zone με όνομα Ελλάδα και μια Κύπρο, και στη συνέχεια να προσθέσω  τους νομούς στο Zone Ελλάδα, ώστε να το επιλέγω μέσα στη μέθοδο.

Τις δημιούργησα αλλά όταν πηγαίνω να δημιουργήσω ένα χρήστη και να ορίσω διεύθυνση για αυτόν, δε μου βγάζει στο Dropdown Ελλάδα και Κύπρο. Το dropdown είναι τελείως κενό και έτσι δε μπορώ να επιλέξω ούτε χώρα ούτε Νομό.

Καμιά ιδέα για το πως θα λύσω το πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, sanctusmob said:

Το ίδιο είχα κάνει και εγώ και παίζει άψογα.

Clear cache του presta έκανες?

 

Τελικά μετά από αρκετά νεύρα και αφού παντού έβλεπα αυτό σαν λύση, βρήκα γιατί δεν εμφανίζονταν τίποτα. Στο "Εντοπιότητα - Χώρες" τέρμα κάτω ήταν τσεκαρισμένο το "Περιορίστε τις επιλογές χωρών στο Front Office, σε αυτές που καλύπτονται από ενεργούς μεταφορείς".

Επειδή ακόμα δεν είχα κάνει κάποιο μεταφορέα (μιας και περίμενα πρώτα να δω να δουλεύουν οι χώρες), δεν εμφανίζονταν καμία στο dropdown...

 

Τέλος καλό όλα καλά!

By the way, το Cash on delivery σαν τρόπος πληρωμής δεν είναι πλέον free στο presta; (1.6.1.17).

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...