Jump to content

Pytanie dotyczące PrestaShop


tomax

Recommended Posts

Witam,

Czy ktoś z Państwa jest mi w stanie odpowiedzieć na poniższe pytania ?

1. Czy jest możliwość w PrestaShop dodania kilka walut rozliczeniowych np. Euro i Dolary ?

2. Czy istnieje możliwość zainstalowania w PrestaShop jakieś dodatku który podwyższał by cenę produktu o podatek VAT. Np. Jeśli klient zadeklaruje, że pochodzi z Polski to kwota produktu zostanie poniesiona o 23% podobnie z innymi krajami UE. Czy jest to możliwe ?

Link to comment
Share on other sites

@Piotr K. W Unii Europejskiej występują różne stawki podatku VAT. Dlatego pytam czy jest taka możliwość aby kwota podatku podnosiła się w przypadku kiedy klient zadeklaruje z którego kraju pochodzi np. jeśli z Polski to kwota produktu zostanie podniesiona o 23%, jeśli z Wielkiej Brytatnii to o 20% itp.

Link to comment
Share on other sites

Jak już to podatek przypisujesz do produktu bo są różne stawki w pl a później różne w innych krajach UE. Presta ma domyślnie wgrywane stawki które się zmieniają zależnie od kraju DOSTAWY a nie pochodzenia zamawiającego. Ale to tylko wstęp do zawiłości podatkowych ;)

PS: Nie wiem jak chcesz weryfikować pochodzenie klientów ;)

Link to comment
Share on other sites

A co cię interesuje jakie są podatki w innych państwach?

Masz firmę w PL to sprzedajesz towar z polskim podatkiem obowiązującym dla danego towaru niezależnie czy klient będzie z Marsa, z kraju UE czy Papui Nowej Gwinei.

Jedyny wyjątek to jak sprzedajesz firmie z UE w procedurze nabycia wewnątrzwspólnotowego. Wtedy stosujesz VAT 0%.

Zacznij przygodę ze sklepem internetowym od rozmowy z księgową/księgowym.

Link to comment
Share on other sites

Może dla rozjaśnienie sytuacji napisze czym planuje handlować. Chce założyć sklep i handlować usługami elektronicznymi jest to produkt nie fizyczny więc ma on trochę inny charakter niż produkt fizyczny. Dzwoniłem do odpowiednich instytucji i powiedzieli mi, że obowiązek podatkowy leży po stronie sprzedającego oraz to on ma ustalić skąd pochodzi klient i pobrać odpowiednią kwotę podatku VAT, a następnie go rozliczyć w właściwym kraju. Natomiast w produktach fizycznych inaczej wygląda ten obowiązek podatkowy. Nie będę wchodził w szczegóły. Dlatego chce wprowadzić różne stawki podatku VAT dla poszczególnych krajów UE. Dlatego chce aby to klient wybierał z jakiego kraju pochodzi i wtedy stawka VAT by się zmieniała. Kilka miesięcy temu widziałem taki sklep aczkolwiek nie mogę go wyszukać aby pokazać Państwu co mam dokładnie na myśli.

Link to comment
Share on other sites

8 minut temu, tomax napisał:

Chce założyć sklep i handlować usługami elektronicznymi

 

To zmienia postać rzeczy.

Standardowy moduł presty: "Generator europejskiego VAT" tak ma w opisie:

Ułatwia dostosowanie zgodne z nowymi europejskimi przepisami VAT dla produktów wirtualnych.

Także należy zacząć od zainstalowania tego modułu.

Oczywiście usługi musisz założyć jako produkty wirtualne i przypisać im regułę podatkową "European VAT for virtual products".

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

A jak ten moduł działa w praktyce ? Załóżmy, że wejdzie osoba z Wielkiej Brytanii to od razu pojawi się, że stawka VAT-u wynosi 20% czy to klient sobie może wybrać kraj ? Jest jakaś możliwość weryfikacji klientów aby klient który pochodzi z Europy nie mógł wybrać, że pochodzi np. z USA bo tam VAT wynosi 0. Nie chciałbym aby klient mógł manipulować stawką VAT. W przypadku dóbr wirtualnych to sprzedający jest odpowiedzialny za odprowadzanie VAT-u.

Link to comment
Share on other sites

Skąd wchodzi klient nie ma żadnego znaczenia. Może wchodzić przez proxy czy sieć Tora i adresy IP będzie miał z całego świata nie mające nic wspólnego z jego rzeczywistym adresem IP.

Jaki adres poda w swoich danych, taki podatek zostanie mu naliczony.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...