Jump to content

Sitemap genereaza doua fisiere


psaddicted

Recommended Posts

Buna seara,

Am si eu o nelamurire, modulul default al presta shop genereaza doua fisiere sitemap dupa cum urmeaza :

1.  1_index_sitemap.xml (aproape gol contine 3-4 linii)

2.  1_ro_0_sitemap.xml (contine toate produsele din magazin)

 

sitemap.png.09d021c2816cb4335cc39f730b761dc3.png

 

Intrebarea mea este uramatoarea, care din cele doua trebuie introduse in google webmaster > accesare cu crawlere > sitemap ? Ce face mai exact acest 1_index_sitemap.xml daca este aproape gol ?

In modulul default mi se specifica sa introduc 1_index_sitemap.xml in google webmaster insa acesta este aproape gol !

Eu am introdus in google webmaster fisierul 1_ro_0_sitemap.xml (unde apar toate produsele)

 

5a3c3a7ab9938_sitemap2.png.7380c08f5e71db24cb18c7f4cdb33a62.png

 

Multumesc,

 

 

Link to comment
Share on other sites

:)

trebuie sa ai incredere in oamenii care dezvolta core/module core de prestashop.

seteaza in webmastertools (pe stil nou el se numeste search console) ce zice acolo in modul, aia cu index.

explicatia este urmatoarea: prestashop este o platforma multi limba/ multi domeniu/ multi magazin.

in momentul in care tu ai un magazin in mai multe limbi iti doresti ca fiecare sitemap si trasabilitate/analitice sa fie cu treaba lui drept urmare ai nevoie de sitemap diferite.

ala mic (imbracat in negru si care respira greu) este indexul de sitemap-uri, nu-ti fa griji, stie google sa-l interpreteze cum trebuie.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Multumesc pentru răspuns.

Ma sfătuiesti să pun sitemap-ul recomandat chiar dacă folosesc site-ul în o singură limbă și anume Romana ? Site-mapul 1_ro_0_sitemap.xml l-am indexat acum 2 luni, daca șterg vechiul sitemap si adug sitemap-ul recomandat 1_index_sitemap.xml  sunt penalizat cumva de google la index ? Adica trebuie să aștept din nou o nouă indexare ?

Inca o intrebare , google ma sfătuiește sa trec în google console toate versiunile siteului  (www, non www, https) trebuie introdus sitemap-ul în fiecare versiune trecută în google console sau doar în una din versiuni pe care o setez ca principala ?

Multumesc si sărbători fericite !

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...