Jump to content

Μεταφράσεις για e-mail templates (html)


FotisM

Recommended Posts

Όπως είχα υποσχεθεί και στον φίλο irmaiden, έκανα τις μεταφράσεις και τις ανέβασα σε αρχείο zip το οποίο μπορεί να κατεβάσει όποιος θέλει από εδώ : http://www.electrotools.gr/emails.zip

Γενικές σημειώσεις :
1. Όλα τα Hi {firstname} {lastname} τα έχω μετατρέψει σε Παραλήπτης μηνύματος : {firstname} {lastname}. Ο λόγος είναι η ύπαρξη πτώσεων στα ελληνικά, σε αντίθεση με άλλες γλώσσες που υποστηρίζει το presta...
2. Στα συγκεκριμένα αρχεία έχω αφήσει τις ρυθμίσεις του presta όσον αφορά χρώματα, alignments, fonts κλπ. Όποιος θέλει, τα αλλάζει ανάλογα με τις ανάγκες του μαγαζιού του (όπως έχω κάνει κι εγώ με τα δικά μου, δηλαδή).
3. Καλό θα ήταν, να προσθέσετε κάποιες πληροφορίες που εγώ (σκόπιμα) δεν έβαλα σε αυτά τα templates, αλλά χρησιμοποιώ στα δικά μου. Όπως για παράδειγμα το encoding (UTF-8 ή ό,τι άλλο) του κειμένου, τα στοιχεία της επιχείρησής σας σε κάποιο σημείο του e-mail (φυσική διεύθυνση κλπ), οδηγίες για διαγραφή από mailing lists στα σχετικά e-mails (newsletters κλπ).
4. Κάποια πεδία τα έχω μεταφράσει κάπως... αυθαίρετα. Για παράδειγμα, σε ποιο σημείο θα γράφεται ο κωδικός παραγγελίας, τι θα λέει ο κεντρικός τίτλος του e-mail (αυτός με το έγρωμο πλαίσιο) και άλλα τέτοια. Εννοείται, πως αυτά τα κάνετε όπως σας βολεύουν.

Πληροφορίες για συγκεκριμένα templates :
1. bankwire.html
Έχω κάνει 3 tables αντί για το ένα που υπήρχε, με σκοπό να μπουν τα στοιχεία των τραπεζών. Αυτά πρέπει να τα συμπληρώσει ο καθένας, σύμφωνα με τις τράπεζες που συνεργάζεται. Προς το παρόν έχει τρία rows (για 3 τράπεζες), προσθέστε ή διαγράψτε rows ανάλογα με τις ανάγκες σας και κάνετε edit τα στοιχεία που έχουν εντός (ονομασία, iban κλπ).
2. in_transit.html
Αυτό το template δουλεύει άψογα με couriers (εγώ το δουλεύω με ACS και είναι μια χαρά), αλλά υπάρχει ένα μικρό θέμα με τα ΕΛ.ΤΑ. Δυστυχώς, δεν βρήκα τρόπο να προσαρμόζω τον κωδικό αποστολής στο link για την υπηρεσία τους track & trace, ώστε να δουλεύει αυτόματα το followup. Τους έστειλα και e-mail ρωτώντας σχετικά, αλλά μου είπαν ότι δεν γίνεται. Αν κάποιος ξέρει τον τρόπο να το κάνουμε, ας το πει.
3. order_conf.html
Εδώ έχω μεταφράσει το reference σε κωδικός, επειδή έτσι το μεταφράζω γενικά στο site μου. Αν έχετε κάνει διαφορετική μετάφραση, αλλάξτε το ανάλογα.
Όλη η σειρά που αφορά στην συσκευασία δώρου μπορεί να φύγει εντελώς, αν δεν την δουλεύετε. Ειδικά αν το συγκεκριμένο "εργαλείο" το χρησιμοποιείτε για στοιχεία τιμολογίου, όπως λέμε και στο άλλο νήμα περί τιμολογίων και αποδείξεων.
Έκοψα την μετατροπή σε κεφαλαία των τίτλων των διευθύνσεων.
4. outofstock.html
Και σ' αυτό το e-mail επίσης, είναι αρκετά αυθαίρετο το κείμενο. Βάλτε ό,τι σας αρέσει...


Τέλος, στο zip δεν περιλαμβάνονται τα εξής templates : cheque.html, download_product.html, employee_password.html, voucher.html . Ο λόγος είναι ότι απλώς δεν τα μετέφρασα ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

...
2. in_transit.html
Αυτό το template δουλεύει άψογα με couriers (εγώ το δουλεύω με ACS και είναι μια χαρά), αλλά υπάρχει ένα μικρό θέμα με τα ΕΛ.ΤΑ. Δυστυχώς, δεν βρήκα τρόπο να προσαρμόζω τον κωδικό αποστολής στο link για την υπηρεσία τους track & trace, ώστε να δουλεύει αυτόματα το followup. Τους έστειλα και e-mail ρωτώντας σχετικά, αλλά μου είπαν ότι δεν γίνεται. Αν κάποιος ξέρει τον τρόπο να το κάνουμε, ας το πει.
...


Τελικά, βρήκα εγώ μια "λύση ανάγκης" για το θέμα των ΕΛ.ΤΑ. και το παραθέτω εδώ για όποιον ενδιαφέρεται.

Έφτιαξα ένα δεύτερο template (π.χ. in_transit_elta.html) με κάποιες διαφορές στο κείμενο (κάτι σαν "πατήστε εδώ και μετά βάλτε τον κωδικό ΧΧΧΧΧΧΧΧ στο σχετικό πεδίο" κλπ). Στη συνέχεια, έκανα κάποιες μικρο-αλλαγές στο AdminOrders.php. Συγκεκριμένα, έκανα τα εξής :

Άλλαξα το...
Mail::Send(intval($order->id_lang), 'in_transit', ((is_array($_LANGMAIL) AND key_exists($subject, $_LANGMAIL)) ? $_LANGMAIL[$subject] : $subject), $templateVars, $customer->email, $customer->firstname.' '.$customer->lastname);


...σε :

$mailTemplate='in_transit';
if ($carrier->id==4)
$mailTemplate='in_transit_elta';
Mail::Send(intval($order->id_lang), $mailTemplate, ((is_array($_LANGMAIL) AND key_exists($subject, $_LANGMAIL)) ? $_LANGMAIL[$subject] : $subject), $templateVars, $customer->email, $customer->firstname.' '.$customer->lastname);


Χρησιμοποίησα το id του carrier (στο 4 εγώ έχω τα ΕΛΤΑ).
Αυτό το σημείο θέλει λίγη προσοχή, γιατί δυστυχώς το id του carrier αλλάζει κάθε φορά που κάνουμε edit στα στοιχεία του. Για την ακρίβεια, προσθέτει νέο carrier κάθε φορά αυξάνοντας το id του, δεν κάνει edit. Γι' αυτόν τον λόγο, ίσως κάποιος να θέλει να χρησιμοποιήσει το $carrier->name για να γίνεται ο έλεγχος κι όχι το $carrier->id.


Στη συνέχεια, για να μπορώ να δίνω τον "Κωδικό Αντικειμένου" που ζητάνε τα ΕΛΤΑ, πρόσθεσα μια νέα μεταβλητή στα $templateVars.
Δηλαδή, στο :

$templateVars = array(
'{followup}' => str_replace('@', $order->shipping_number, $carrier->url),
'{firstname}' => $customer->firstname,
'{lastname}' => $customer->lastname,
'{id_order}' => intval($order->id)
);


Πρόσθεσα το :

'{elta_num}' => $order->shipping_number


Και μετά το χρησιμοποίησα (το {elta_num}) στο in_transit_elta.html για να παίρνω τον κωδικό που δίνουμε στις παραγγελίες του Back Office.

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...
Όπως είχα υποσχεθεί και στον φίλο irmaiden, έκανα τις μεταφράσεις και τις ανέβασα σε αρχείο zip το οποίο μπορεί να κατεβάσει όποιος θέλει από εδώ : http://www.electrotools.gr/emails.zip


Το παραπάνω Link δεν ισχύει πια;


Χμμμ, έχεις δίκιο. Μάλλον το πέταξα σε κάποια "εκκαθάριση".

Το ξανανέβασα τώρα, λογικά πρέπει να δουλεύει.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Foti eisai file apisteutos....mravo...mpravo...na se rotiso kai ego kati....
....χρησιμοποιώ prestashop 1.4.3 έχω βάλει και την διαθέσιμη μετάφραση των ελληνικών (1.4.0).
Έχουν μεταφραστή αρκετά πράγματα σε ελληνικά, αλλά το backend και συγκεκριμένα οι τίτλοι των καρτελών διαχείρισης εξακολουθούν να παραμένουν στα αγγλικά (πράγμα που δεν εξυπηρετεί, δεδομένου ότι ο πελάτης που θα παραλάβει το project δεν είναι υποχρεωμένος να γνωρίζει αγγλικά)...μήπως ξέρεις τι πρέπει να πειράξουμε, μήπως υπάρχει ήδη έτοιμο.
Αν δεν υπάρχει έτοιμο, τότε ποιο αρχείο πρέπει να μεταφραστή, αν ξέρεις μπορείς να μου υπόδειξεις, να το μεταφράσω και να το μοιραστώ με την σειρά μου με την ελληνική κοινότητα.????

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Foti eisai file apisteutos....mravo...mpravo...na se rotiso kai ego kati....

....χρησιμοποιώ prestashop 1.4.3 έχω βάλει και την διαθέσιμη μετάφραση των ελληνικών (1.4.0).

Έχουν μεταφραστή αρκετά πράγματα σε ελληνικά, αλλά το backend και συγκεκριμένα οι τίτλοι των καρτελών διαχείρισης εξακολουθούν να παραμένουν στα αγγλικά (πράγμα που δεν εξυπηρετεί, δεδομένου ότι ο πελάτης που θα παραλάβει το project δεν είναι υποχρεωμένος να γνωρίζει αγγλικά)...μήπως ξέρεις τι πρέπει να πειράξουμε, μήπως υπάρχει ήδη έτοιμο.

Αν δεν υπάρχει έτοιμο, τότε ποιο αρχείο πρέπει να μεταφραστή, αν ξέρεις μπορείς να μου υπόδειξεις, να το μεταφράσω και να το μοιραστώ με την σειρά μου με την ελληνική κοινότητα.????

Φίλε μου, λυπάμαι αλλά δεν ξέρω και πολλά από την 1.4 για να σου πω πώς δουλεύει το backoffice αυτής της version. Στην 1.2.5 πάντως που έχω, στο tab "Εργαλεία" υπάρχει επιλογή για τις μεταφράσεις και μπορείς να κάνεις τις αλλαγές σου στα modules, back office, front office πεδίο-πεδίο.

 

(Συγγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση...).

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Γειά

 

Εχω θέμα με το order_conf.html το πρώτο mail δηλαδη που λαμβάνει ο πελάτης με την παραγγελία του.

Αφου εγκατέστησα το module mail allert, απο τότε σταμάτησε να πηγαίνει το mail order_conf στον πελάτη.

Τα υπόλοιπα δουλεύουν κανονικά.

 

Εχω PS= 1.4.7.3 mail allert=2.2

 

Ευχαριστώ

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...