Jump to content

Prestashop και δόσεις


tekniksinc

Recommended Posts

Τι παίζει με τις δόσεις στο Prestashop; Υπάρχει πρόσθετο που να υπολογίζει τιμή με δόσεις ή να μπορεί να προστεθεί σαν τρόπος αγοράς;

 

Με μια γρήγορη ματιά βρήκα μερικά αλλά μόνο μέσω πιστωτικής κάρτας. Αν θέλει κάποιος να αγοράσει κάτι με δόσεις και να κάνει κάθε μήνα κατάθεση σε συγκεκριμένο λογαριασμό πώς μπορεί να γίνει;

 

 

Link to comment
Share on other sites

Με το συμπάθειο ρε φίλε αλλά θα εμπιστευόσουν στο site να αγοράζουν πελάτες με δόσεις με εξωτραπεζικό συμβιβασμό; Εγώ πάντως όχι. Αν θες πάντως, μπορώ να το φτιάξω.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά όχι, αλλά δεν είναι δικό μου το eshop :) 

Βρήκα κάτι commercial modules με τιμές μέχρι ~ 150€ που κάνουν κάτι παρόμοιο με αυτό που ρώτησα.

 

Αν πούμε ότι θέλουμε την "κανονική" λύση, μέσω κάποιας τράπεζας (π.χ. Πειραιώς), ποια είναι η διαδικασία ;

Βρήκα ότι υπάρχουν modules μέσω του γνωστού webit (π.χ. http://www.webit.bz/prestashop-piraeus-bank-with-instalments-p-31.html

 

Αρκεί η αγορά ενός τέτοιου για να ξεμπερδέψω; (εννοείται ότι αναγκαστικά θα πρέπει να μπλέξω με την τράπεζα για να ενεργοποιηθεί και η πληρωμή μέσω πιστωτικής κτλ)

Link to comment
Share on other sites

Για αρχή κάνεις αίτηση στην τράπεζα για ηλεκτρονικές συναλλαγές. Αφού εξετάσουν την περίπτωση σου, το τεχνικό τμήμα σε στέλνει email με τις απαραίτητες οδηγίες. Μετά εσύ είτε φτιάχνεις το module είτε το αγοράζεις, γεμίζεις το site με υλικό (προϊόντα, όρους χρήσης κτλ) και επικοινωνείς με την τράπεζα για να εγκρίνουν για "παραγωγή" το site και να σε στείλουν τους live κωδικούς :D

Η όλη διαδικασία διαρκεί γύρω στο μήνα - δίμηνο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...