Jump to content

Combinatii - adaugarea de combinatii noi celor existente pentru un numar mare de produse


Cadmiel

Recommended Posts

Buna! De curand am inceput sa lucrez in PrestaShop, neavand experienta in domeniu deja m-am lovit de prima problema.

Vreau sa adaug unui numar mare de produse (peste 5000) combinatii (atribut + valoare) celor deja existente. De ex: exista, Garantie - 5,6,7,8 ani, Lungime - 200,300,400, etc, Latime - 40,50,60,etc si as vrea sa ma adaug Greutate - 100,200,300, etc si Diametru - x,x,x,x celor peste 5000 de produse.Stiu sa adaug fiecarui produs in parte, dar sa adaug celor peste 5000 de produse mi se pare exagerat. Vreo sugestie? Ma gandesc ca are legatura cu importul de fisiere CSV care contin aceste atribute si valori, dar nu stiu exact cum sa fac. Multumesc anticipat!

Link to comment
Share on other sites

La pagina de import in dreapta jos ai sablon pentru import combinatii, descarca si analizeaza, incearca sa transformi feed-ul tau in acelasi format ca si sablonul, daca nu reusesti, pune aici feed-ul care contine combinatiile si incerc si eu.

 

 

 

P.S. Experienta mea in prestashop: https://www.youtube.com/playlist?list=PLcoiZVk2FlgEVZd8m_knctJjwHmyDc46i

Link to comment
Share on other sites

Salut!

1. Vor trebui adaugate noile valori la clasele de atribute existente.

2. Asocierea fiecarui produs cu fiecare clasa/valoare de atribut pentru generarea combinatiilor.

 

Am facut genul acesta de import/update de produse cu atribute dar cu ajutorul unui script separat (la volumul acesta eu nu recomand importul prin csv).

Intrebarea: Vrei sa asociezi toate clasele si valorile lor, tuturor produselor, sau doar anumite clase / valori, in functie de produs ?

Link to comment
Share on other sites

Cadmiel, din ce inteleg eu tu deja ai in shop peste 5000 de produse si la aceste produse tu vrei sa pui specificatii/atribute noi (features).

Daca e asa atunci trebuie sa:

- exporti toate produsele pe care deja le ai in baza de date (cu tot cu ID de produs)

- faci un csv conform cu modelul presta in care pui specificatii si valori la fiecare produs

- imparti fisierul ala de 5000 produse in 10 de cate 500 (pt ca banuiesc ca nu ai o racheta de gazduire)

- importi fisierele in presta avand grija sa alegi fortarea de ID la import pt a-ti suprascrie produsele si totul sa se realizeze transparent vav de vizitatori/clienti.

 

si evident inainte de a importa ceva nu uita sa faci bk la tot

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...