Jump to content

Διαθεσιμότητα 2-3 ημέρες


smarg

Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

Θα ήθελα να μου πει όποιος γνωρίζει το εξής:

Όταν ένα προϊόν δεν είναι άμεσα διαθέσιμο, αλλά μπορεί να είναι σε 2-3 ημέρες, πως μπορεί να φαίνεται στο κουμπί για την αγορά αντί "add to cart" ή αλλιώς "Καλάθι" (που εμφανίζεται όταν είναι άμεσα διαθέσιμο το προϊόν), το "διαθέσιμο σε 2-3 ημέρες" και φυσικά να μπορεί να το αγοράσει ο πελάτης?

 

Έχω σκεφτεί τις εξής περιπτώσεις:

 

Περίτωση 1: Όταν η διαθεσιμότητά του προϊόντος είναι θετική(1+), τότε θέλω να εμφανίζεται το "καλάθι" και φυσικά το προϊόν μπορεί να εισαχθεί στο καλάθι αγορών(όπως γίνεται τώρα).

 

Περίπτωση 2: Η διαθεσιμότητά του προϊόντως είναι μηδέν(0), οπότε σε αυτή την περίπτωση το προϊόν θεωρείται "out of stock", οπότε και δεν μπορεί να προχωρήσει ο πελάτης σε παραγγελία.

 

Περίπτωση 3: Η διαθεσιμότητά του προϊόντος είναι αρνητική(-1) και θα ορίζεται απο εμένα και μόνο(εννοώ ότι δεν μπορεί ποτέ ένα προϊόν να πάρει τέτοια τιμή απο μόνο του επειδή θα έχει κοπεί απο την προηγούμενη περίπτωση(περίπτωση 2), οπότε στην περίπτωση 3 το προϊόν θα έχει μια κατάσταση που την ορίζω εγώ και θέλω να μπορεί να μπαίνει σε παραγγελία, αλλά στο κουμπί για να μπει στο καλάθι αγορών θα γράφει " διαθέσιμο σε 2-3 μέρες".

 

Φαντάζομαι ότι θα πρέπει να επέμβω στο product.tpl, αλλά δεν γνωρίζω πως θα πρέπει να γίνει.

Έχω ψάξει για module, αλλά τα περισσότερα δεν κάνουν αυτό ακριβώς, αλλά κάτι παραπλήσιο(π.χ delivery time κλπ). Στο Internet γενικά δεν έχω βρει κάτι.

Οποιαδήποτε βοήθεια ή συζήτηση δεκτή!

 

Ευχαριστώ

Edited by smarg (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

Δε χρειάζεται module γι αυτό φίλε μου. Κάνεις στο σημείο του κουμπιού το εξής

{if $product->quantity > 0}
Κανονική λειτουργία
{elseif $product->quantity == 0}
Απενεργοποίηση κουμπιού
{else}
H πατέντα σου
{/if}
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση!

Μια ερώτηση έχω και συγχώρα με προκαταβολικά γιατί δεν έχω καλές γνώσεις προγραμματισμού: Ωραία και γράφουμε για το quantity τι θέλουμε να είναι. Πως γίνεται όμως ο έλεγχος για το quantity? Δεν θα πρέπει να υπάρχει μια ρουτίνα που να πηγαίνει να ψάχνει έαν το quantity είναι "0" ή ">0" ή "-1"? ή μήπως υπάρχει ήδη αυτή η ρουτίνα και το κάνει ήδη το prestashop λίγο παραπάνω?

Επίσης φαντάζομαι ότι στο product.tpl θα πρέπει να επέμβω, σωστά? Δεν χρειάζεται να μπλέξω με τίποτα js, έτσι δεν είναι?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ο πίνακας stock_available για το απόθεμα. Κι όχι δε μπλέκεις με js. Σωστά επεμβαίνεις στο product.tpl αλλά και στο product-list.tpl διότι πχ τα προϊόντα μπορεί να υπάρχουν και σε μια κατηγορία ως λίστα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, 

Πήγα στο product.tpl, προσπάθησα να φτιάξω τον κώδικα σε κάποιο σημείο που έλεγε για τις καταστάσεις που μπορεί να πάρει το $product->quantity , αλλά δεν δούλεψε. Όπως είπα και παραπάνω, δεν έχω καλές γνώσεις προγραμματισμού. Υπάρχει κάποια καθοδήγηση για το που θα πρέπει να επέμβω στο product.tpl?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα, αφού είναι τόσο απλό, πως και δεν έχει ασχοληθεί κανείς?

Επειδή με επείγει το θέμα, που μπορώ να απευθυνθώ και να μου το φτιάξει κάποιος επι πληρωμής? Γίνεται εδώ?Πρέπει να το πω σε κάποιο άλλο site?Ρωτάω γιατί απλά είμαι καινούργιος στο prestashop και δεν γνωρίζω τη διαδικασία. 

Δεν βρίσκω και κάποιο module που να μπορεί να το κάνει. Βρήκα κάποια, αλλά αυτά είναι για pre order και καλύπτουν μόνο μια κατάσταση απο αυτές που χρειάζομαι.

 

Ευχαριστώ

Edited by smarg (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γιατί το κουράζεις? 2-3 μέρες καθυστέρηση μπορεί να υπάρξει για πολλούς λόγους, βάλε στις πληροφορίες shipping > transit time το κείμενο [... .από μία εώς 4 ημέρες, (ανάλογα την διαθεσιμότητα)....]

 

Δες και στην καρτέλα  preferences > products > Products stock  την επιλογή Allow ordering of out-of-stock products

Edited by helpdeskED (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα

Presta 1.6 και πάνω 

1)προτιμήσεις /προϊόντα/ Εμφάνιση ιδιοτήτων μη διαθέσιμου προϊόντος, στη σελίδα του προϊόντο =ναι  και Επιτρέψτε την παραγγελία προϊόντων που έχουν εξαντληθεί =οχι

2)Κατάλογος /προϊόντα/το προϊόν που σε ενδιαφέρει/ποσότητες  --> τσέκ Επιτρέψτε παραγγελίες  και απο κάτω

Εμφανιζόμενο κείμενο όταν υπάρχει απόθεμα = Διαθέσιμο

Εμφανίζεται κείμενο όταν επιτρέπεται η κατά παραγγελία =μη διαθέσιμο (παράδοση 5-10 ημέρες) 

και αυτό είναι όλο

όταν η ποσότητα εξανληθεί θα μπορεί να γίνεται κανονικά παραγγελία

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, ευχαριστώ για την απάντηση, αλλά οι οδηγίες που αναφέρεις είναι γνωστές και αφορούν μόνο τη μία περίπτωση (π.χ 2-3 μέρες) και επίσης αυτό δεν φαίνεται πάνω στο κουμπί που λέει "ΚΑΛΑΘΙ" αλλά φαίνεται δίπλα απο τη φωτογραφία του προϊόντος, όπου αναφέρονται οι περισσότερες πληροφορίες του προιόντος. Όλα αυτά φυσικά φαίνονται μόνο στην product page και όχι στην category page που με ενδιαφέρει περισσότερο. Δεν ξέρω αν κατάλαβες τι εννοώ. Δηλαδή όλες οι οδηγίες αναφέρονται στην σελίδα που φαίνεται το μοναδικό προϊόν και όχι στη σελίδα που μπορούμε να δούμε πολλά προϊόντα (π.χ 25 προϊόντα), εκεί δηλαδή που βλέπουμε τις φωτογραφίες των προϊόντων όλες μαζί και το μόνο που εμφανίζεται κάτω απο την φωτογραφία είναι το κουμπί "ΚΑΛΑΘΙ".

Αυτό που θέλω να κάνω ειναι: στη σελίδα που φαίνονται οι φωτογραφίες όλων των προϊόντων μαζί, στο κουμπί που λέει "ΚΑΛΑΘΙ" για κάθε προϊόν, να φαίνεται ανάλογα με τη διαθεσιμότητα του κάθε προϊόντος τα διάφορετικά κείμενα αναλόγως τη διαθεσιμότητα. Αν για παράδειγμα το προϊόν "1" μπορώ να το έχω σε 2 μέρες, τότε το κουμπί να αναφέρει "2-3 ημέρες". Αν όμως το προϊόν μπορώ να το έχω σε 5 ημέρες, τότε το κουμπί να αναφέρει "5-7 ημέρες" ή αν το προϊόν μπορώ να το έχω σε 10 ημέρες, τότε το κουμπί να αναφέρει "10-12 ημέρες". Στην περίπτωση που κάποιο προϊόν δεν γνωρίζω σε πόσο διάστημα θα το έχω στο κατάστημα, τότε να γράφει "Κατόπιν παραγγελίας". Αυτό λοιπόν που θέλω να κάνω, σίγουρα δεν γίνεται μέσα απο το διαχειριστικό περιβάλλον του prestashop. Θα πρέπει να επέμβω μέσα στον κώδικα για να προσθέσω τις επιλογές που χρειάζομαι. Γνωρίζω περίπου σε ποιό αρχείο θα πρέπει να γίνει αυτή η αλλαγή, αλλά δυστυχώς οι γνώσεις μου στον προγραμματισμό είναι λίγο περιορισμένες και δεν μπορώ να το κάνω μόνος μου. Γι'αυτό το λόγο ζητάω βοήθεια μέσα απο το forum. Φυσικά αν βρισκόταν κάποιος που θα μπορούσε να το κάνει και επι πληρωμής, κανένα πρόβλημα. Το πρόβλημα το έχω αναφέρει και στα αγγλικά και μάλιστα είχα ζητήσει βοήθεια και απο τον "VEKIA" χωρίς όμως να γίνει τίποτα.

Τώρα, πως γίνεται να είναι εύκολο, όπως αναφέρεται γενικότερα, αλλά κάνενας να μην μπορεί να το κάνει, μου φαίνεται λίγο παράξενο..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ο φίλος tapanda έδωσε οδηγίες για κάποιον που ξέρει να επεμβαίνει σε κώδικα και ναι, είναι απλό αλλά κ χρονοβόρο, αν ασχολείσαι με πολλά...αρα πρέπει να δώσεις πρόσβαση στα αρχεία σου, ώστε να επέμβει κάποιος που γνωρίζει και να τροποποιήσει τον κώδικα.  Επίσης, μόνο μέσω δοκιμής κ πλάνης μπορείς να πετύχεις τα σωστά αποτελέσματα, δηλαδή γράφεις κώδικα κ δοκιμάζεις...σίγουρα θέλει χρόνο κ εντελώς φιλικά σου λέω ότι αν δεν χαλαρώσει σύντομα κάποιος από εμάς, δεν πρόκειται να βρεις δωρεάν απάντηση. Πολύ θα ήθελα να σε βοηθήσω, αλλά δεν προλαβαίνω να γράψω νέο Κώδικα. Γιατί δεν δοκιμάζεις όπως σου είπαμε μέσω back office? Το προσπάθησες?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...