Jump to content

traducere label


Recommended Posts

Salutare,

Am o dilema cu privire la traducerea unui label dintr-un modul si anume:

Am copiat

{l s='Contact us' mod='blockvariouslinks'}

din my-shop/themes/my-theme/modules/blockvarriouslinks/blockvarriouslinks.tpl in my-shop/themes/my-theme/modules/blockinfos/blockinfos.tpl.

Problema este ca nu se efectueaza traducerea.
In FO modulul blockvarriouslinks afiseaza traducerea functioneaza corect dar modulul blockinfos afiseaza in engleza.

Ma poate ajuta cineva ?

Multumesc

Link to comment
Share on other sites

In primul rand, /modules e direct in my-shop/ langa /themes, al tau de ce e in directorul temei?

Pe urma, daca il copiezi in blockinfos va trebui sa schimbi si mod='blockvariouslinks'


Am facut duplicat la toate modulele care am vrut sa le modific si le-am aduagat in cadrul temei pe principiul de override.
Am observat ca se face override doar la fisierele tpl nu si la php.

Daca schimb din mod='blockvariouslinks' in mod='blockinfos' traducerea tot nu functioneaza.
Trebuie sa mai adaug un camp de traducere in cadrul modulului blockinfos pentru label-ul Contact us ?


Multumesc
Link to comment
Share on other sites

sunt confuz, dar in fine, ai rezolva mai rapid problema daca ai schimba direct s='Contact us' in ce vrei tu acolo, modulul va functiona in continuare.


Sunt convins ca va functiona din moment ce afiseaza "Contact us" in loc de "Contacteaza-ne" dar problema mea este ca am mai multe situatii asemanatoare in care vreau sa mut elemente dintr-un modul in altu.

La un moment dat va trebuii sa adaug mai multe limbi pe site iar label-urile schimbate din cod in limba care ma intereseaza momentan vor ramane statice in momentul in care o sa fie mai multe limbi.

Si practic intrebarea mea era cum pot adauga diferite label-uri dintr-un modul in altul astfel incat sa pot pastra sistemul de traducere pentru acestea ?

Multumesc
Link to comment
Share on other sites

×
×
  • Create New...