Jump to content

Modificare moneda, aranjare text, si font pret.


Recommended Posts

Buna ziua,
Doresc sa fac cateva modificari si am nevoie de ajutorul vostru, deoarece nu prea ma descurc.

 

1. Doresc sa modific fontul pretului, adica sa-l maresc sa fie mai vizibil.

j59us9.jpg

2. In loc de Ron, doresc sa modific sa apara Lei

2m85jdf.jpg

3. Sa-mi incadreze butoanele pentru comanda in pagina.

htrjktok.jpg

Edited by DraganAlexandru94 (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

Fac modificari, dar nu se propaga, practic sterg tot din theme.css, golesc cache din back office, dar si manual din public_html/cache/smarty/cache/ si nu se propaga modificarile, se propaga de abia a doua zi. La fel, sterg si ache-ul browser-ului si nimic. S-a mai intalnit cineva cu aceasta problema?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Din pacate prestashop 1.7.2.1 nu permite modificarea monedei din backoffice ca prestashop 1.6, am incercat sa schimb la moneda, mai exact sa schimb sa apara din "RON" in "LEI" din translation/cldr/main--ro--RO--currencies, dar cand fac modificarea nu-mi afiseaza nici "RON" nici "LEI", ramane decat pretul, stie cineva o solutie?

Edited by DraganAlexandru94 (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
On 20.09.2017 at 7:33 PM, DraganAlexandru94 said:

Din pacate prestashop 1.7.2.1 nu permite modificarea monedei din backoffice ca prestashop 1.6, am incercat sa schimb la moneda, mai exact sa schimb sa apara din "RON" in "LEI" din translation/cldr/main--ro--RO--currencies, dar cand fac modificarea nu-mi afiseaza nici "RON" nici "LEI", ramane decat pretul, stie cineva o solutie?

Salutare ! a rezolvat cineva ?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Pentru cei ce mai cauta solutia pentru a schimba din RON in lei la prestashop 1.7.2

Ca sa il schimbi trebuie urmezi pasii de mai jos:

  1. Accesezi fisierele site-ului (public_html) printr-un soft (ex: Filezilla) sau prin File Manager din cpanel.
  2. Deschizi fisierul translations/cldr/main–ro-RO–currencies.
  3. Cauti secventa „symbol”:”RON” si schimbi „RON” in „lei”
  4. Salvezi fisierul si il incarci inapoi pe server.

*similar se procedeaza si cu alte monede

https://presta.ro/blog/tutorial-cum-schimbi-simbolul-monedei-in-prestashop-1-7-ex-din-ron-in-lei/

FireShot Capture 16 - main--ro-RO--currencies - cPanel File _ - https___intimitis.ro_2083_cpsess54.png

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...