Jump to content

Prestashop 1.6 İçin Yapılabilecek Hız Optimizasyonu

Can Memiş

Recommended Posts

Merhabalar arkadaşlar, prestashop'da ürün sayım ve kategorler arttıkça bir yavaşlama oldu. İlk önce hosting kaynaklı olabileceğini düşündüm. Bu düşünce üzerine hostinge 1.7 kurulumum vardı içerisinde 2000 e yakın urun olan onu kurdum gayet stabil bana mısın demedi. Yani şuanda kullandığım 1.6 sürümü ile ilgili bir sorunum var.

Bu yavaşlığın modüllerden mi? Temadan mı? Yoksa düzenleme yapılan php kodlarından mı olduğunu nasıl tespit edebilirim? 

• 2 weeks later...

Eğer ürün sayfasında yavaşlık varsa, productcategory.php nin içindeki 100 lü rakamı (sizinki kaçtır bilmem) daha azaltabilirsin. yani 100 üründen 6 tane göster seçeneğidir o. ürüne girdiğinizde o modül önce 100 ürünü belleğe alıyor buda ürünün yüklenme hızında yavaşlama oluşturuyor. 

Geçmişte bir arkadaşım o seçeneği 1000 yapmıştı, ilerleyen zamanlara 1000 den fazla ürün ekleyince daha sitesine girilmez olmuştu.

Ben 15 yaptım. buda bir fikirdir. 

• 2 weeks later...

Benim sistem hızı %26 larda idi sağdan soldan kurcaladım 56 küsürlere çıakrdım bana göre hızı fena değil. Bir siteden talep ettim 700 euro isediler tttaccess ve robot txt de yapılacak şlemelr var dı onalrı ekleyince hız iki katına çıktı . Resimleri optimzie etmem gerekiyor açıkçası ona pek gelemiyorum onunh aricinde hızından memnunun veltors.com