Jump to content

Optymalizacja serwera i PrestaShop 1.6.1.15


MarioCCH

Recommended Posts

PrestaShop 1.6.1.15  +  Serwer VPS 4 +DA  (linuxpl.com)

 

Proszę o małą podpowiedź na temat optymalnej konfiguracji w/w kompletu.

 

Na chwilę obecną na sklepie jest około 700 000 produktów. 

Sklep ma działać w troszkę okrojonym "składzie".  Wyszukiwanie, dodawanie do koszyka, zamawianie. koniec. 

Po drodze kilka rabatów, brak jakichkolwiek zdjęć, prosto i szybko. 

 

Co można wyłączyć, włączyć - co usprawni działanie sklepu. 

Na chwilę obecną stosunkowo często są problemy z wyszukiwaniem, ponieważ po krótkiej chwili wyszukiwania występuje error 500.

 

Na serwerze :

 

Wersja MySQL 5.6.27

Wersja oprogramowania serwera Apache/2

Wersja PHP 5.4.45

Limit pamięci 256M

Maksymalny czas wykonywania 300

Silnik MySQL InnoDB

Sterownik MySQL DbPDO

Edited by MarioCCH (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

Przy takiej ilości produktów to chyba były spore przeróbki? Bo ciężko mi sobie wyobrazić sprawne działanie sklepu z tyloma produktami bez mocnej przebudowy.

Z tego co podałeś php bym zmienił na 7 albo min. 5.6 + opcache, więcej ram i może trochę innych rzeczy ale to trudno powiedzieć w ciemno co jak jest skonfigurowane.

Error 500 zazwyczaj podaje co go boli.

Link to comment
Share on other sites

Stawiałbym że serwer nie ogarnia i wywala go przez brak wystarczającego ramu (pewnie nie tylko ramu), co zabija procesy.

 

Error 500 przy wyszukiwaniu przez jaki czas pojawia się? Jak zrobisz restart serwera to też jest error 500?

 

Jak kolega wspomniał nowsze PHP nie zaszkodzi, ale też można zwiększyć limit pamięci i wydaje mi się, że w Twoim przypadku (700 000 produktów) będzie adekwatny w skali GB a nie MB.

 

Wpisz w konsoli np. putty "uptime" i będziesz częściowo miał obraz tego jak jest Twój serwer obciążony.

 

Pierwsze co zablokowałbym inne boty niż googlebot w robots.txt a jak nie przyniesie to skutku to w htaccess bo jak mam 700 000 produktów pomijając prawdziwych odwiedzających to zabijają Twój serwer boty.

 

Zrób CDN polecam CloudFlare nawet w darmowym abonamencie jest lepszy niż najlepszy, ale nie wiem jak potraktuje Twój transfer :)

 

Zobacz jeszcze co Ci się indeksuje w tej wyszukiwarce, bo może warto zostawić same tytuły produktów/kategorie bo z opisami no way!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Zanim zacznie się myśleć o ograniczeniu dostępu trzeba ustalić problemy.
Skoro vps ma 8gb to do php ustawiłbym 10-20% (kwestia co jeszcze i jak jest skonfigurowane na serwerze).

Jak mówiłem przy takich ilościach pewnie i tak trzeba przerobić wyszukiwanie, zresztą generalnie klasy i kontrolery pewnie wymagają optymalizacji pod konkretne wykorzystanie.
Zresztą teraz to jest totalne wróżenie z fusów i rzucanie ogólników w ciemno.

Link to comment
Share on other sites

- Może zacznijmy od samego sklepu co w nim ruszyć. 

 

- błąd 500 - pokazuje tylko 

 

Serwer "xxxxxx" nie może teraz obsłużyć tego żądania.

 

 

 

- Produkty faktycznie mają opisy i krótkie opisy - muszę zostawić tylko nazwy. 

 

- Sam serwer zostawię sobie na weekend. 

Link to comment
Share on other sites

W takim razie:

 

Fatal error: Allowed memory size of 268435456 bytes exhausted (tried to allocate 64 bytes) in /home/admin/domains/esklep.agro-siec.pl/public_html/classes/db/DbPDO.php on line 174

 

Jak zatem przydzielić jej więcej ??

 

 

 

/* Improve PHP configuration to prevent issues */
ini_set('memory_limit','512M');
 
/config/config.inc.php
 
???
 
ok 1024 dopiero wystarczyło. 
Edited by MarioCCH (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

U mnie to samo na tym serwerze przy czym limit pamięci Masz bardzo mały. Ogólnie ja przenoszę sklep na lepszy serwer na dyskach sd. Sklep ma ponad milion produktów 45 tyś kategorii a atrybutów pewnie że 100 tyś. wyszukiwarka musi zostać przerobiona. Blok kategorii także obciąża sklep. Ogólnie serwery na linuxpl nie nadaje się na takie duże rozwiazania

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

U mnie to samo na tym serwerze przy czym limit pamięci Masz bardzo mały. Ogólnie ja przenoszę sklep na lepszy serwer na dyskach sd. Sklep ma ponad milion produktów 45 tyś kategorii a atrybutów pewnie że 100 tyś. wyszukiwarka musi zostać przerobiona. Blok kategorii także obciąża sklep. Ogólnie serwery na linuxpl nie nadaje się na takie duże rozwiazania

 

 

Jakie serwery nadają się na takie rozwiązania ?

Link to comment
Share on other sites

To nie tyle kwestia firmy hostingowej co sprzętu. Do pewnego momentu brak optymalizacji można nadrabiać sprzętem kupując coraz mocniejsze serwery dedykowane, ale nie wiem czy to dobra droga. Do oceny czego brakuje i co trzeba wzmocnić służy profilowanie i logi, na podstawie których oceniamy co działa najwolniej.

Dyski SSD też nie są lekiem na wszystko, owszem świetnie się sprawdzają tam gdzie jest dużo operacji odczytu/zapisu na dysku, dochodzi kwestia w jakiej konfiguracji i z jakimi dyskami je porównujemy, jak długo ich używamy (mają określoną żywotność, a pod koniec ich wydajność drastycznie spada) itp. itd. W sieci jest sporo materiałów na ten temat.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Temat rzeka jak widać, mam tego świadomość. 

Techniczne zagadnienia są znane. Sprzętowo sam porównam. 

Jednak ponownie zapytam - co wy polecacie dla sklepu, który mieć musi około milion produktów. 

Chodzi mi głównie o sprawdzone firmy, kontakt z obsługą itd..

 

Ostatnimi czasy linuxpl.com   zaczyna nas troszkę denerwować. 

Problematyczny jest kontakt emailowy..  pytamy o jedno, jeżeli w ogóle odpiszą, zazwyczaj piszą o czymś innym. 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

OK.

Zostawiłem same tytuły produktów z indexami - w największych kategoriach. 

Niema ilości, atrybutow,  są tylko dwa progi rabatowe, 

 

Przydzieliłem 2gb ramu dla PHP, 

 

Pomimo analizy użycia serwera - nie chodzi to najszybciej.. choć nie jest obciążony. 

Ramu wystarcza, proc używany tylko jeden, cała reszta tez. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...