Jump to content

Αλλαγή αρχικου url σε υπο κατατασκευή e-shop


swtiris

Recommended Posts

Καλημέρα σε ολους,

 

Έχω ξεκινήσει την δημιουργία ενός e-shop βασισμένο σε Presta και ενώ αρχικά το σχέδιο ήταν να τρέχει σε subdomain τύπου shop.example.gr έγινε αλλαγή σχεδίων και πρέπει να παίζει σε άλλο domain τύπου newexample.gr

Οταν έτρεξα το set up είχα βάλει shop.example.gr ως το ονομα και το δοκιμαζα απο firefox μεσω της διευθυνσης

ip/shop.example.gr/public_html

 

Χθες το απογευμα προσπαθησα να αλλαξω τα πεδια απο την καρτελα Προτιμησεις->Seo & urls ετσι ωστε να παιζει

στο newexample.gr δεν τα καταφερα ομως παρα μονο να βγαζει για αρχικη σελιδα το 404 του επιλεγμενου θεματος μου.

Εννοειται εκανα μαζικη μεταφορα του shop.example.gr/public_html στο newexample.gr/public_html.

Το συγκεκριμενο νεο domain (newexample.gr) ειναι ρυθμισμενο να δειχνει στην ip του ιδιου vps

Στο vps φιλοξενουνται και αλλα site και εχω προσβαση ως root με ssh και στοιχεια για συνδεση στη βαση.

 

Τελικα δεν καταφερα κατι και γυρισα το development παλι πισω στο ip/shop.example.gr/public_html.

 

Μπορει καποιος να με διαφωτισει τι περαιτερω ρυθμισεις πρεπει να κανω για να παιζει το presta στο

ip/newexample.gr/public_html και να γινεται αυτοματα rewrite μεσω .htaccess στο newexample.gr στους web browsers;

 

Ευχαριστω εκ των προτερων

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

 

Για να μεταφέρεις το presta σε νέο domain θα πρέπει να κάνεις τα παρακάτω.

 

Βάζεις το site σε maintenance mode.

 

Παίρνεις backup.

 

Μεταφέρεις τα αρχεία και την βάση.

 

Αλλάζεις τις ρυθμίσεις στο /config/settings.inc.php για την σύνδεση στην βάση (αν στο db_server το είχες με το domain).

 

Πηγαίνεις στο back office --> SEO & URLs --> Set shop URL και βάζεις το καινούριο domain (newexample.com).

 

Μπαίνεις στον server και σβήνεις όλα τα αρχεία εκτός από το index.php από τους παρακάτω φακέλους

  • /tools/smarty/cache
  • /tools/smarty/compile
  • /tools/smarty_v2/cache
  • /tools/smarty_v2/compile

Βγάζεις το maintenance mode.

 

Clear browser cookies ή μπαίνει σε private - incognito mode και είσαι έτοιμος.

 

Τώρα στην δική περίπτωση λογικά δεν χρειάζεται να μεταφέρεις την βάση και να αλλάξεις τα στοιχεία σύνδεσης στην βάση.

 

Αυτό που λες για το htaccess τα έχεις μπερδέψει λίγο... rewrite κάνεις στα url. Εσύ αναφέρεις ένα url και ένα folder path...

 

Λογικά πρέπει να έχεις cPanel. Θα μπορούσες να του πεις ότι τα αρχεία από το newexample.gr βρίσκονται στο shop.example.gr/public_html αντί του newexample/public_html (στο plesk γίνεται, λογικά θα γίνεται και στο cPanel). Με αυτό γλυτώνεις απλός την μεταφορά των αρχείων, αλλά καλύτερα είναι να το μεταφέρεις για να είναι πιο τακτοποιημένα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Θα ξεκινήσω με τα πράγματα που έχω κάνει και βλέπουμε.

 

Το site ειναι σε maintenance,

Παίρνω τοπικα backup των αρχειων και της βασης.

Μεταφερω τα αρχεια απο το /var/www/html/shop.example.gr/public_html/* στο /var/www/html/newexample.gr/public_html/*

Την ΒΔ την αφηνω ως εχει καθως το db_server στο config/settings.inc.php ειναι δηλωμενο ως localhost

 

Τώρα, στο back office εχω τα εξης:

 

 

2hpqdzr.jpg

 

 

 

όπου στα 2 πρωτα πεδια εχω σκετη την IP του vps και στο τελευταιο πεδιο το path /newexample.gr/public_html

 

Ισως χανω καπου εδώ το παιχνίδι,

 

Επειτα τα αρχεια

  • /tools/smarty/cache
  • /tools/smarty/compile
  • /tools/smarty_v2/cache
  • /tools/smarty_v2/compile

δεν υπαρχουν στην εγκατασταση μου αλλα απο το path:

public_html/cache/smarty/ μπαινω στους φακελους cache και compile και σβηνω τα παντα εκτος απο το index.php
 

Εχω βγαλει το maintenance, κανω clear το ιστορικο και οταν παω να μπω στο newexample.gr εχω 403 σφαλμα.

Για αυτο ειπα πως μπορει να χρειαζεται καποιο rule στο .htaccess.

 

Δυστυχως δεν υπαρχει cpanel/plesk και ολα γινονται απο terminal.

 

Οποιαδηποτε βοηθεια ευπροσδεκτη :)

Edited by swtiris (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

Και στα 2 πρωτα πεδια θα εχω την IP του vps που φιλοξενει πολλα site;

Θελω να πω, καπου δεν πρεπει να δηλωσω και το newexample.gr ;;

Link to comment
Share on other sites

 

Πηγαίνεις στο back office --> SEO & URLs --> Set shop URL και βάζεις το καινούριο domain (newexample.com).

Όπως σου είπα και παραπάνω, στο domain καταστήματος και SSL Domain θα βάλεις το newexample.com

Στο Base URL θα βάλεις /

Link to comment
Share on other sites

Οκ, το εκανα αλλα και παλι εχω 403 forbidden στο newexample.gr :/

 

Εχω την αισθηση οτι στο /var/www/html/newexample.gr/public_html καθως και στο /var/www/html/newexample.gr/ θα πρεπει να υπαρχει καποιο .htaccess με καποιο rule ενώ εγω δεν εχω καν τα αρχεια.

Link to comment
Share on other sites

DocumentRoot /var/www/html/newexample.gr/public_html

 

αλλα στο αντιστοιχο αρχειο conf του let's encrypt μολις παρατηρησα αυτο στις τελευταιες γραμμες:

 

        RewriteEngine on
# Some rewrite rules in this file were disabled on your HTTPS site,
# because they have the potential to create redirection loops.

#       RewriteCond %{SERVER_NAME} =www.newexample.gr [OR]
#       RewriteCond %{SERVER_NAME} =newexample.gr

SSLCertificateFile /etc/letsencrypt/live/newexample.gr/fullchain.pem
SSLCertificateKeyFile /etc/letsencrypt/live/newexample.gr/privkey.pem
Include /etc/letsencrypt/options-ssl-apache.conf
</VirtualHost>
</IfModule

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...