Jump to content

Büyük Firmalarda Ücretsiz Kargo

Recommended Posts

Merhabalar

Arkadaşlar 3 yıldır kendi çapımızda ufakta olsa e-ticaret işindeyim. Şükürler olsun şuana kadar müşteri bazında sorun yaşamadık.

Fakat merak ettiğim bir konu mevcut.

Kargo ücretleri

Bazı büyük firmalar 1.99₺ ye sattiğı ürünü ücretsiz kargo ile yolluyor buna ilk başta inanamadım ve sırf doğruluğunu test etmek için sipariş verdim. Ürün 3 gün somra elime ulaştı ve kargo firması herhangi bir ödeme talep etmedi.

İlgili firma gönderi sağladığı kargo şirketiyle anlaşma bile sağlamış olsa bu fiyata bu ürünü nasıl ücretsiz kargo olarak gönderim yapıyor?

Bu konuda bilgisi olanlarlar bir yorum yaparsa sevinirim.

Edited by Can Memiş (see edit history)

Şöyle birşey var tammaen ücretsiz kargo değildir.

Benim çalıştığım iş yerinde bir bilgisayarı istanbula yollacaktık anlaşma hariç 120 tl ye giden bir ürünü bizim anlaşma ile 21.50 tl ye yolladık

1.99 tl ürünün çok büyük bir ihtimalle 99 kr si kargoya gidiyordur çünkü bunlar çok fazla ürün sattıkları için kargo bunlara indirim yapmaktadır.

fiyata kargo dahil ekleyip ücretsiz kargo diyorlar. ama bende şaşırdım bu adamlar kar ediyor mu acaba.

1.99 kargo ücreti değil ,

kalan ücreti site kendisi karşılıyor yani ürün fiyatı üstüne konuyor, kargo ücreti yüksekliği müşterinin alışverişten vazgeçmesine neden oluyor ondan dolayı ya kargo ücreti bedava deniliyor yada 1-2 tl deniliyor. bi nevi pazarlama stratejisi.

ama kargo şubesi ile anlaşma ile çok daha ucuza göndermen mümkün tabi gönderdiğin kargoya bağlı olarak .

bir müşterimin sitesi yıllık ortalama 20 bin civarı kargo yapıyor ve aldımız fiyat aras kargoda dosya ücreti ortalama 3.5 tl.

Safa bey, demek istedigim urunun fiyati normalde zaten 1.99₺ ye satilacak bir urun degil ben direk imalatcisina kendim yaptiriyorum. 2.25₺ ben aliyorum.

Bu urunu 1.99₺ satiyor. Ayrica kargoyuda kendisi karsiliyor karsiliyor. Urunden zaten kâr etmiyor. Ustune ustelik kargo parasinida veriyor. Demekki baya ucuza gonderim sagliyor 3₺ ye gonderdigini varsayarsak bunun altindan kalkması imkansiz.Çünkü baya bir kitleye hitap ediyor. Düşünsenize zaten sattiginiz urun zararina hemde kargo ucreti karsilayin. Ben bunu anlamiyorum.

Safa bey, demek istedigim urunun fiyati normalde zaten 1.99₺ ye satilacak bir urun degil ben direk imalatcisina kendim yaptiriyorum. 2.25₺ ben aliyorum.

Bu urunu 1.99₺ satiyor. Ayrica kargoyuda kendisi karsiliyor karsiliyor. Urunden zaten kâr etmiyor. Ustune ustelik kargo parasinida veriyor. Demekki baya ucuza gonderim sagliyor 3₺ ye gonderdigini varsayarsak bunun altindan kalkması imkansiz.Çünkü baya bir kitleye hitap ediyor. Düşünsenize zaten sattiginiz urun zararina hemde kargo ucreti karsilayin. Ben bunu anlamiyorum.

piyasada şunlarıda gördüm bazı insanlar acil ödemesi olduğu için zararına satış yapıyor yani malı toplu şekilde 6 ay vadeli alıyor atıyorum 4 tl ye ama sitesinde 2 tl ye satıyor acil ihtiyarcından dolayı.

yada bazı ürünleri sitesine zararına satışa koyur reklam için.

google adwords e para vereceğime ürün dağıtırım mantığını uyguluyor .

piyasada şunlarıda gördüm bazı insanlar acil ödemesi olduğu için zararına satış yapıyor yani malı toplu şekilde 6 ay vadeli alıyor atıyorum 4 tl ye ama sitesinde 2 tl ye satıyor acil ihtiyarcından dolayı.

yada bazı ürünleri sitesine zararına satışa koyur reklam için.

google adwords e para vereceğime ürün dağıtırım mantığını uyguluyor .

Bahsi geçen firma google adworse zaten sürekli para veriyor. Tv reklamlarınada binlerce para harcıyor ama yinede reklamım olsun mantığında olabilir. En yakın açıklama bu sanırım Safa bey.