Jump to content

cloudflare cdn


Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα, έκανα εγώ μια απόπειρα. Άλλαξα τους DNS με αυτούς του CloudFlare. Είχα όμως πρόβλημα με το SSL Certificate. Επικοινώνησα μαζί τους, αν και στο δωρεάν πακέτο, ενδιαφέρθηκαν άμεσα και μου είπαν πως διορθώθηκε το πρόβλημα. Εντωμεταξύ μέχρι να λυθεί το πρόβλημα, αν κι οι DNS είναι του Cloudflare, το είχα απενεργοποιημένο κι έκανε bypass, οπότε στην ουσία δεν χρησιμοποιούσα το CloudFlare. Μετά τη λύση του προβλήματος SSL (απ' ότι μου είπαν αυτοί) δεν το ενεργοποίησα ξανά, οπότε και δεν το έχω τεστάρει γιατί είναι το site live και γιατί υπάρχει γέφυρα με ERP κι όλο αυτό με φοβίζει μη σπάσει με το CloudFlare...

 

Γενικότερα όμως, ήθελα να ρωτήσω και τους τύπους από το CloudFlare, κατά πόσο θα είναι πρακτικό να βάλουμε CloudFlare σε ένα eshop που αλλάζει καθημερινά; Εννοώ προστίθενται προϊόντα, αλλάζουν τιμές κτλ. (φυσικά σε επίπεδο βάσης). Από την άλλη, ακόμα και χωρίς Cloudflare, έβαλε ο πελάτης μου νέα προϊόντα και δεν εμφανίζονταν στις Νέες Αφίξεις μέχρι να κάνουμε Clear Cache από το διαχειριστικό... Με αυτά και με αυτά τρέμω στην ιδέα να ενεργοποιήσω CloudFlare...

 

Ίσως και να μην είχα να προσφέρω κάτι καλύτερο στο thread, αλλά ανέφερα τη δική μου εμπειρία.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

παρομοιο προβλημα ειχα αντιμετωπισει με cloudflare και εγω παλιοτερα με let's encrypt και στην ουσια δεν μπορουσα να το μετατρεψω το eshop σε https.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...