Jump to content

Aktualizacja Prestashop


Marketer

Recommended Posts

Witam,
Właśnie zaktualizowałem Prestashop z 1.6.1.12 do 1.6.1.14 za pośrednictwem oficjalnego modułu "Aktualizacja 1-kliknięciem" by Prestashop. Ku mojemu zdziwieniu rozwaliło mi wszystkie ustawienia związane z pozycjami modułów, a także po aktualizacji włączone zostały wcześniej przeze mnie dezaktywowane moduły, takie jak blok banera. Chciałem więc powrócić do zrobionego backupu (za pośrednictwem tego modułu) i efekt ten sam. Co się stało? Co zrobiłem źle?

 

Na tym etapie straciłem "tylko" wiele godzin pracy. Aczkolwiek taka sytuacja z wiadomych przyczyn nie może się powtórzyć na funkcjonującym sklepie. Będę wdzięczny za pomoc.

 

Pozdrawiam.

Link to comment
Share on other sites

No właśnie zdziwiło mnie to bardzo i nie ukrywam faktu, że także załamało. Sklep jako taki działa "prawidłowo" - zarówno po update, jak i po przywróceniu. Rozwaliło jednak efekt mojej pracy. Na żadnej z innych platform e-commerce mi się to nie przytrafiło, więc to dla mnie nowość. Coś ewidentnie jest nie tak.

 

Dodam, że działam na multistore, aczkolwiek nie widzę związku. Chociaż widzę tutaj jeszcze inną ciekawostkę. Sklonowałem efekty mojej pracy, tj. szablon, nadając mu inną nazwę. Po wykonaniu update'u i zorientowaniu się, że coś jest ewidentnie nie tak, z ciekawości przełączyłem na drugi szablon. Tutaj efekt był ten sam. A przecież chyba nie powinno tak być? Rozumiem, że ustawienia dla poszczególnych sklepów powinny żyć własnym życiem. W przeciwnym wypadku wszelkie ustawienia musiałyby być identyczne dla wszystkich szablonów w różnych sklepach w ramach multistore. Zatem można byłoby robić ewentualne zmiany kosmetyczne w kwestii różnic pomiędzy szablonami. A to chyba nie o to chodzi...

Link to comment
Share on other sites

Tak dokładnie to już nie pamiętam, u paru klientów naprawiałem różne dziwolągi multistorowe, a to nie działały tagi, a to obrazki produktów itd.

Ale z kontekstu rozumiem, że skutecznie naprawiałeś?

Domyślam się też, że tego typu problemy u pojedynczego klienta występują sporadycznie lub wcale? Jeśli tak, to nie stawiałbym tutaj werdyktu przekreślającego multistore. Każda funkcjonalność przecież może mieć jakieś wady, które zapewne zostaną rozwiązane przez zespół odpowiedzialny za rozwój Presty lub niezależnych specjalistów. Zresztą wersje stable zapewne nie są naszpikowane bugami w multistorze, bo takowe szybko byłyby wyłapywane przez użytkowników, którzy by je zgłaszali. Faktycznie uważasz, że to jest aż tak bardzo zły pomysł? Zmartwiłeś mnie tą opinią, bo całkiem niedawno przemyślałem wszystkie za i przeciw i zdecydowałem się jednak pójść w multistore.

Link to comment
Share on other sites

To były najczęściej naprawy polegające na załataniu tego jakoś, czyli niwelowaniu skutków złego działania, a nie na zasadzie przeszukania kodu i faktycznego naprawienia.

 

Zresztą wersje stable zapewne nie są naszpikowane bugami w multistorze, bo takowe szybko byłyby wyłapywane przez użytkowników, którzy by je zgłaszali.

 

Marzenia, u jednego klienta to były rzeczy, które zgłaszał na forge w zeszłym roku i nikt się tym jak dotąd nie zainteresował:

https://www.prestashop.com/forums/topic/543151-multistore-and-tags-problem-ps-1616/

 

Każda nowa wersja Presty jest wzbogacana o nowe bugi, wystarczy poczytać jaki był start wersji 1.7 :)

Link to comment
Share on other sites

Dzięki za info e-com. Ta informacja jest dla mnie istotna. W takim razie "coś" się stało u mnie. Hmm... tak wnikając w szczegóły, u mnie przede wszystkim uległy przesunięciu moduły, np. na stare (czytaj standardowe) pozycje, niektóre z nich zostały ponownie włączone i została wyłączona lewa strona, którą sam wcześniej włączyłem i skonfigurowałem (tj. poustawiałem moduły, które mnie interesowały). Może rzeczywiście popełniłem jakiś "czeski błąd" podczas konfiguracji aktualizacji? Przychodzi wam coś na myśl? Może rzeczywiście to miało coś wspólnego z tym wyłączeniem modułów Daresh?

 

Jest jeszcze inna kwestia, o którą chciałem spytać.Jeśli pójdę w multistore, sklepy będą już działać, a za mną będzie mnóstwo pracy, czy w razie, gdyby działy się jakieś problemy, o których wspominał Daresh, łatwo będzie je "rozszczepić"? Mam tutaj na myśli pobranie odpowiednich danych (klienci, kategorie, zamówienia, produkty itp.) oraz dość szybkie i bezproblemowe przeniesienie ich na 2 osobne Presty? Pytam tak w razie czego, gdybym się obraził na multistore.

Link to comment
Share on other sites

Jeśli wykonałeś upgrade z opcją "Uaktualnij domyślny szablon" i w którymś ze sklepów masz użyty "default-b.o.o.t.s.t.r.a.p" jako szablon tego sklepu, to wszystko przebiegło poprawnie, że wywaliło Twoje wszystkie zmiany i poprawki.

Ta opcja "Uaktualnij domyślny szablon" powoduje, że szablon domyślny jest pobierany i instalowany od nowa i zostają dla niego przywrócone wszystkie ustawienia "fabryczne" jakie projektant tego szablonu sobie wymyślił i wprowadził do Config.xml.

Także chcąc użytkować szablon default-bootstrap" jako swój własny szablon należy go sklonować dla wszystkich sklepów:

- "default-b.o.o.t.s.t.r.a.p-sklep1"

- "default-b.o.o.t.s.t.r.a.p-sklep2"

- "default-b.o.o.t.s.t.r.a.p-sklep3"

itd.

(kropki w nazwie szablonu użyłem ze względu na jakiś kretyński filtr słów zabronionych, który nie przepuszcza nazwy szablonu domyślnego presty)

Link to comment
Share on other sites

No właśnie sklonowałem szablon i w tym cały problem. Gdybym używał w sklepach domyślnego i zaktualizował Preste to wówczas rozumiem.
Chyba poczynię parę drobnych zmian i poeksperymentuję, żeby ustalić, co jest faktyczną przyczyną, bo jak już pisałem wcześniej - nie mogę sobie pozwolić na tego typu sytuacje w przyszłości. Napiszę tutaj, jeśli uda mi się dojść do jakichś konstruktywnych wniosków.

 

W zasadzie to najlepiej pójść wg zaleceń z modułu i zrobić własny backup. Wówczas mógłbym przywrócić całość i nie byłoby tego problemu....

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...