Jump to content

Πρόβλημα με αναβάθμιση σε 1.6.1.14


Iriathen

Recommended Posts

Καλησπέρα...

 

Έχω διάφορα προβλήματα με το e-shop μου και έκανα υπομονή μέχρι την αναβάθμιση σε 1.7 με oneclick

www.stampa-stampa.gr

Όμως τώρα εχώ πρόβλημα και όταν προσπαθώ να κάνω αναβάθμηση σε 1.6.1.14.

Πρίν καλά καλά αρχίσει να αναβαθμίζει κολλάει στο backup όταν αναφέρει το search Module του theme που χρησιμοποιώ...

Έχω κάνει άποιρες προσπάθιες και δοκίμασα ακόμα και μετά την διαγραφή του συγκεκριμένου Module...

 

Υπαρχει κάποιος τρόπος να κάνω αναβάθμιση χωρίς να χάσω πληροφορίες ή να επιστρέψω σε παλαιότερο back up.?

 

Πέρα από αυτό .... έχω πρόβλημα και με τις παραγγελίες μου όταν επιλέγουν οι πελάτες αντικαταβολή 

το σφάλμα που λαμβάνει ο πελάτης παρά το γεγονός οτι η παραγγελία έρχετε σε εμενα κανονικά είναι το παρακάτω.
 

TCPDF ERROR: [image] Unable to get image: /home/stampast/public_html/img/î îïîïîïîîï-îîîºïœîîîï-logo-1493827247.jpg

Το έψαξα και μόνος μου λίγο και ανακάλυψα οτι το πρόβλημα οφείλετε στο λογότυπο που εμφανίζει όταν ολοκληρώνεται η συναλλαγή μαζί με ένα μήνυμα ...

 

Στην πραγματικότητα το λογότυπο μου αν και όταν το κάνω upload έχει όνομα απλά "logo.png"  στο filemanager γίνεται μετονομασία με την παραπάνω κωδικοσελίδα (πιθανών ελληνική..την Ελλάδα μου μέσα)

 

Μπορεί να βοηθήσει κάποιος..

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

η λύση δεν είναι δικιά μου, την βρήκα απο τον Νίκο (μέσα απο το forum) και κρατησα το κείμενο.

 

 

 

 

Με το 1-click-upgrade module κάνω όλες τις αναβαθμίσεις, απλά κάνε την αναβάθμιση
locally άμα τρέχεις σε windows ή change persmissions 777 σε όλα τα αρχεία αν είναι σε linux. 
 
 
αν θες κάτι άλλο πες μου να δω πως μπορώ να βοηθήσω
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και ευχαριστώ για τις πληροφορίες...

 

Έχω στην ιδιοκτησία μου για το domain μου "stampa-stampa" τις καταλλήξεις (.gr και .eu)

 

Στο .gr έχω το ενεργό κατάστημα μου και στο .eu είχα πάλι εγκατεστημένο prestashop με σκοπό να μεταφέρω ένα ένα τα προϊόντα μου απο το .gr μιας και είχα προβλήματα στο πρώτο το ένα μετά το άλλο μετά από αποτυχημένο restore που έκαναν στο papaki.gr.

 

Μπήκα στην διαδικασία και αγόρασα το migrationpro  και πάλι δεν κατάφερα να κάνω κάτι ...  στο στάδιο σύνδεσης του source και του target domain δεν δέχετε τον σύνδεσμο.. Έκανα πολλές προσπάθιες και δεν προχωράει στο επόμενο στάδιο ..

 

Το έχει χρησιμοποιήσει κάποιος  ? ή μπορεί να βοηθήσει κάποιος ?

 

Ευχαριστώ και πάλι για την γρήγορη απόκριση σας..

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο θέμα με την αναβάθμιση.

 

Αναβάθμιση εάν δεν γίνεται μέσω του module της prestashop ,μπορεί να γίνει και χειροκίνητα.

Υπάρχει η διαδικασία αναλυτικά βήμα βήμα .

 

Το πρόβλημα είναι ότι το κατάστημα έχει στα ελληνικά την ονομασία του,όταν γίνεται εγκατάσταση το logo ,παίρνει το όνομα του καταστήματος και μετά ένα κωδικό που παράγετε από το prestashop.

 

Η λύση είναι,αφού γίνει εγκατάσταση το logo ,να πάτε με το χέρι και να κάνετε μετονομασία τα αρχεία που έχει παράγει..î îïîïîïîîï-îîîºïœîîîï-logo-1493827247.jpg σε π.χ σταμπα-logo-1493827247.jpg

 

Αυτό πρέπει να γίνει σε όλα τα άρχει που έχει παράγει,logo καταστήματος,logo invoice κτλ.

 

​Μέτα δεν θα υπάρχει κανένα πρόβλημα.

Edited by Site-View (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

Ζητώ συγνώμη για την καθυστεριμένη απάντηση, θα ήθελα να προσθέσω ότι ο Νίκος (μέσα στο κείμενο που ανοίγει με το link) γράφει ότι αφού γίνει η αναβάθμιση αλλάζεις τα permisions όπως ήταν πριν, και γράφει και τον τρόπο. Στην χειροκίνητη διαδικασία έχω μια απορία, λέει ότι αφού αποσυμπιέσουμε τη νέα έκδοση σε κάποιον φάκελο που δημιουργούμε, μετα φέρουμε στον φάκελο αυτό τα προσωπικά μας αρχεία (images, logos, photos, translations, modules, etc.) απο το backup που έχουμε. Το κτλ (etc) που λέει ποια αρχεία είναι, και επίσης τι γίνεται αν κάποιο module δεν ειναι συμβατό με τη νέα έκδοση (συγνώμη αν είναι χαζά αυτά που ρωτά, άλλα και γω τώρα μαθαίνω)

Link to comment
Share on other sites

Εαν δεν είναι συμβατό δεν θα παίξει το module και κάποιες φορές δεν παίζει και όλο το Presta.

 

Υπάρχουν και module που δουλεύουν κανονικά, άσχετα εαν δεν το γράφουν οτι ειναι για αυτη την εκδοση.

 

Εξαλου το ιδιο θα συμβει και με την αυτόματη διαδικασία..

 

Πάντα λέει πριν την αναβάθμιση να ελέγχουμε εαν ειναι συμβατά τα module και το template.

Edited by Site-View (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...