Jump to content

Calcul transport dupa confirmarea comenzii


Recommended Posts

Salutare tuturor, 

 

Am o problema mai ciudata daca se poate spune asa.

 

Detin www.hexaplat.ro si vreau sa implementez un flux pentru clientul care comanda de la noi.

Principala noastra problema, fiind vorba de niste materiale / produse mai grele, este transportul catre client.

 

As vrea sa stiu daca pot sa fac cumva, ca atunci cand un client adauga un produs in cos, sa poate da finalizare comanda, si ulterior sa revin eu la el cu un mail, incluzand si pretul transportului. De asemenea in cadrul mailului vreau sa ii pun un link catre plata online direct cu cardul (debit sau credit)

 

In acest moment, de exemplu daca dezactivez optiunea de curier, clientului nu ii apare butonul de finalizare comanda. 

Daca se poate rezolva asta, vreau sa primeasca un mesaj de genul "Iti multumim bla bla pentru comanda plasata. Revenim in cursul zilei de astazi la dumneavoatra cu factura aferenta produselor dumneavoatra, aceasta incluzand si transportul" (doar o ideea momentan )

 

Se poate face cumva, sa dezactiv curierul dar clientul sa poata da finalizare comanda?

 

Va multumesc!

Link to comment
Share on other sites

ideea este ca la finalizarea comenzii suma totala sa fie cea corecta cu tot cu transport

si evident clientul sa poata plati si cu cardul

pentru asta trebuie ca transportul sa poata fi calculat corect si sa fie inclus in costul total.

 

recomandarea mea este sa pui greutatea la fiecare produs (daca unele sunt voluminoase dar usoare ar trebui trecuta greutatea volumetrica, depinde de contractul pe care-l aveti voi cu curierul) si daca ai tarife diferentiate in functie de localitati sau ai transport gratuit pentru o anumita suma limita sa folosesti un modul de calcul de transport gen matrice.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...