Jump to content
  • 0

Faktura VAT - vat od kosztów wysyłki - BŁĄD(?)


mr.dipi

Question

Witam,

 

Mam takie zagadnienie i zastanawiam się skąd się to bierze.

 

Na załączonej fakturze w okienku "Ogółem VAT" mamy wyszczególnione jakie VAT i za co został naliczony. I tu jest taka ciekawostka - przy pozycji "wysyłka" mamy dwa razy policzony VAT w wartości 1,31zł. Koszt wysyłki to 14zł brutto (11.38 netto) czyli VAT wynosi 2,62zł, a Presta dzieli go jakby na pół i zapisuje jako dwie pozycje. Suma się zgadza, ale jakoś tak dziwnie - co można z tym zrobić? 

000002-2017 (1).pdf

Link to comment
Share on other sites

31 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

Powiem szczerze że nie wiem jak, ale się naprawiło i już jest dobrze :D

 

Samo raczej nic się nie naprawia :)

Wystarczy zmienić jedno ustawienie w konfiguracji presty lub modułu DHL i już jest dobrze.

Presta 1.6.1.6 to też dziurawiec, który warto zaktualizować.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Po kilku testach mam pewną teorię

 

Faktura generuje się dobrze gdy jest na niej 1 towar.

 

Gdy jest więcej niż 1 produkt wyświetla się tak jak opisałem

 

dodatkowo dubluje się tez pozycja: metoda płatności - dwa razy podaje tą samą informację :D

 

Jakieś propozycje?

Edited by mr.dipi (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

  • 0

 

 

Presta 1.6.1.6 to też dziurawiec, który warto zaktualizować.

 

No właśnie tu jest mały problem - pewnie przez hosting OVH - jak spróbowałem aktualizacji automatycznej to się sklep wysypał :D

 

prace nad sklepem zacząłem dawno temu, teraz na OVH jest wersja 1.7, na którą na razie nie przejdę bo musiałbym zaczynać wiele rzeczy od początku, poza tym brakuje wielu potrzebnych mi modułów bo developerzy jeszcze się nie przestawili...

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Przepraszam że post pod postem, ale temat zbliżony i nie chce rozpoczynać nowego wątku:

 

gdzie można edytować informacje znajdujące się powyżej :

 

{$addresses_tab}

 

czyli tam gdzie mamy logo po lewej i napis faktura po prawej, bo w invoice,tpl tego nie widzę....

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Postanowiłem potestować czy za błąd naliczenia opłaty nie odpowiada któryś z modułów.

 

Wyłączyłem więc DHL Assistant i moduł sower paragon/faktura i moduł shiptopay, ale niestety rezultat ciągle jest ten sam - przy zamówieniu większej ilości produktów większej niż 1 VAT do wysyłki jest dzielony na pół i to niezależnie od wybranej formy wysyłki....

 

jestem otwarty na propozycje co jeszcze można spróbować.... 

 

hym pomimo braku zmian przy 1 produkcie też się to pojawiło.... przy nowo generowanych faktuach...

Edited by mr.dipi (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

  • 0

Upgrade presty wykonaj normalnie za pomocą modułu "1-Click upgrade", a nie jakimiś hostingowymi wynalazkami typu installatron.

Installatron ma tylko jedną przydatną opcję, selektywny backup aplikacji jak ma się dużo różnych aplikacji nainstalowane w jednej domenie.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Witam,

 

Z Upgradem już sobie poradziłem - jakoś przeszło, ale nie jestem przekonany że było warto :D

 

Pytanie:

 

czy jeśli edytowałem pliki php i tpl żeby dodać nowe hooki i metody dla modułów to jest szansa żęby to ocalić?

 

Bo upgrade spowodował że niestety te modyfikacje zniknęły :(

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Modyfikacje klas i kontrolerów presty wykonuje się poprzez ich override, a pliki szablonów powinny być w katalogu własnego szablonu i wtedy upgrade nic nam w sklepie nie zmieni.

Jeśli tworzymy własny szablon na bazie szablonu domyślnego presty to powinniśmy go skopiować pod jakąś własną nazwą.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Żeby ni pisać nowego tematu...

 

 

Regulamin forum: https://www.prestashop.com/forums/topic/257855-regulamin-forum-prestashop/

 

 

1 temat = 1 zagadnienie lub 1 pytanie

- Jeżeli masz więcej pytań, otwórz więcej nowych tematów!

- Nie zadawaj pytania w wątku, który zajmuje się innym tematem. Otwórz nowy wątek, nie ma w tym nic złego.

 

Dokumentacja:

http://doc.prestashop.com/display/PS16/Overriding+default+behaviors#Overridingdefaultbehaviors-Overridingamodule'sbehavior

Link to comment
Share on other sites

  • 0

To musi jakiś moduł robić to rozdwojenie vatu, bo normalnie w preście nie widziałem nigdy czegoś takiego.

"dhlassistant" nadpisuje AdminOrdersController, może to on tak miesza?

Do testu odinstaluj moduł, bo samo wyłączenie modułu nie dezaktywuje nadpisań, tylko odinstalowanie modułu usuwa nadpisania.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

odinstalowałem moduły: Tpay i DHL Assistant, ale niestety nie pomogło....

 

Jedyny moduł jeszcze jaki ma jakikolwiek związek z zamówieniami jest Paragon/faktura darmowy. 

 

trzeba je w ogóle z serwera wyrzucić?

 

czy wystarczy odinstalować z poziomu backoffice?

 

W folderze override jest tylko jeden plik związany z zamówieniami (w ogóle jedyny kontroler)

 

AdminOrdersController.php

 

przeszukałem pozostałe podfoldery ale żadnych kontrolerów (poza tymi od modułów które sam dodałem) tam nie ma.

 

czy pliki override mogą być jeszcze gdzieś schowane? 

 

Sprawdziłem i faktury geberowane przed pewną datą były ok.

 

czyli autentycznie jakiś moduł lub modyfikacja to zakłóciła.

 

czy folder override wewnątrz modułu też ma wpływ na dział nie sklepu?

Edited by mr.dipi (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

  • 0

No to tak.

 

Po teście na localhost na czystej preście i zainstalowaniu prawie wszystkich modułów (te które nie były instalowane nie dotykają sfery zamówień i płatności) wszystko działa normalnie. Po wgranie skórki i override plików żeby wygląd wrócił do normy fV nadal generuje się dobrze.

 

Chyba w tej sytuacji najlepiej będzie wgrać czystą kopię presty podłączyć pod starą bazę danych i powinno śmigać.

 

 

Sprawdziłem sobie wpisy w tabelach gdzie występowało słowo TAX i np. w tabeli:

 

Tabela: pre4524_order_invoice_tax

 

do każdego zamówienia występują wpisy:

 

id_order_invoice type id_tax amount 1 shipping 1 2.617400

 

czyli wychodzi że ten wpis jest prawidłowy bo po zaokrągleniu VAT dla przesyłki wynosi 2,62zł.

 

czyli jak dobrze rozumiem presta liczy podatek poprawnie. Tylko źle wpisuje na FV.

 

Z czystej Presty skopiowałem zawartość folderu:

 

Controllers

classes/controller

classes/tax

classes/pdf

 

, ale bez rezultatu.

 

 

Jeszcze tylko jedno pytanie - czy może być że jakiś wpis w bazie danych wpływa na takie nie inne liczenie podatku VAT? 

Edited by mr.dipi (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

  • 0

Przyczyna może jeszcze być w sknoconych templatkach faktur siedzących w katalogu szablonu, czyli /themes/NAZWA_SZABLONU/pdf/

Najlepiej z tego katalogu skasować wszystkie tpl, to do generowania faktur będą pobierane templatki z głównego katalogu /pdf/, które zostały wgrane razem z najnowszą wersją presty.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

czy pliki override mogą być jeszcze gdzieś schowane?

 

czy folder override wewnątrz modułu też ma wpływ na dział nie sklepu?

 

1. Nie mogą. Tylko w override.

2. Nie ma żadnego wpływu. Z niego tylko w czasie instalacji są kopiowane nadpisania do /override/ i na tym kończy się jego rola.

 

To jeszcze spróbuj do tej instalacji na localhost wgrać bazę ze sklepu.

Jak błąd się aktywuje to będzie wiadomo, że przyczyna w bazie siedzi.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

no dobra do czegoś się dogrzebałem (wracając do problemu z pierwszego posta)


 


Potestowałem trochę i chyba coś mam


 


Jak robiłem test:


 


zainstalowałem czystą kopię presty 1.6.15 na subdomenie. Następnie wgrałem pliki z głównego sklepu i podłączyłem do czystej bazy danych. 


 


Mamy więc dwa sklepy na tych samych plikach głównych tylko z różnymi bazami danych (i co za tym idzie statusami zamówień)


 


Moduły są zainstalowane te same.


 


W głównym sklepie gdy dodaję nowe zamówienie pojawia się wpis w tabeli prestaorder_invoice_tax. W tym sklepie posiadam status "Wygeneruj fakturę" który ma jako jedyny generowac fakturę (oczywiście nie jest to status domyślny złożonego zamówienia). Następnie klikam właśnie "wygeneruj fakturę" i w bazie danych pojawia się drugi wpis (!) do tego samego id_order_invoice.


 


id_order_invoice                type                       id_tax                  amount


          11                       shipping                     32                     2.617400


          11                       shipping                     32                     2.617400


 


 


 


W czystej kopii sklepu (czystej bazie, te same pliki główne, inne statusy) jak tworzę nowe zamówienie, w tabeli prestaorder_invoice_tax nie pojawia się nic. Wpis pojawia się dopiero gdy zmienię status na "dostarczono" i wtedy generuje się też faktura:


 


id_order_invoice        type              id_tax           amount


            2                  shipping           1            1.610000


 


na tej podstawie dochodzę do wniosku że pomieszałem coś przy tworzeniu statusów zamówień (albo coś się pomieszało w bazie danych)


 


 


 


Następny test: do czystej kopii sklepu dodałem status "wygeneruj fakturę" który ma generować fakturę po przelączeniu na niego.


 


Wynik jest ten sam - tylko jedna nowa pozycja w bazie danych


 


id_order_invoice                 type                       id_tax                      amount


             2                      shipping                      1                         1.610000


             3                      shipping                      1                         1.610000


 

 


 


Więc myślę że stąd jest potem błąd z źle wyświetlającym się VAT-em - są dwa wpisy w bazie do tego samego zamówienia.


 


Pytanie zemu się to dzieje i jak to naprawić.


 


Presta nie powinna dodawać wpisu do tabeli prestaorder_invoice_tax w momencie składania zamówienia a dopiero kiedy zmieniam status na "wygeneruj fakturę".


 


Tylko co możemy z tym zrobić (?) :ph34r:


Link to comment
Share on other sites

  • 0

Jeszcze profilaktycznie dzisiaj wyczyściłem bazę ps cleanerem z zamówień.

 

W momencie gdy składam zamówienie na sklepie głównym od razu pojawia się wpis w tabeli prestaorder_invoice

 

W sklepie testowym wpis pojawia się tam dopiero gdy chcę wygenereować fakturę.

 

Ja nie wiem czy to coś z validation nie będzie jeszcze, albo statusy albo jakieś inne ustawienie o którym zapomniałem :D

 

Ma ktoś jakieś pomysły bo mi ręce opadają, a spać mi to nie daje. 

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Hmm... może mój wpis nie będzie zbyt pomocny ale ja właśnie zauważyłem u siebie ten sam problem.

W momencie gdy wykonywałem zwrot do testowego zamówienia nie do końca wszystko poszło po mojej myśli i padłem na "genialny" pomysł aby dodać w tabeli "Płatność" dodatkową płatność na minusie (wybrałem datę + płatność elektroniczna + identyfikator transakcji: 1 + Kwota: -48,39 + pozostawiłem fakturę domyślnie)

W sumie nawet sam nie wiem czego się spodziewałem ale płatność ku mojemu zdziwieniu została dodana. Od tego czasu na moich generowanych fakturach pojawia się rozdzielony Vat za wysyłkę (rozdzielony na dwie części jak zostało opisane wyżej).

po próbie ponownego dodania płatności (takiej samej jak wyżej) pojawił się błąd którego screena wrzucam poniżej.

bladPresta.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Ten problem rozwiązałem (trochę ręcznie i boję się że nie profesjonalnie ale działa bez problemowo jak na razie).

Odnalazłem w phpMyAdmin w bazie danych tabelę "ps_order_invoice_tax" jak wyżej wymienił mr.dipi

tam zauważyłem jak on wspomniał że są zdublowane rekordy...

chamsko z łapy usunąłem duplikaty w SQLu komendami: 

CREATE TEMPORARY TABLE tmp SELECT DISTINCT * FROM ps_order_invoice_tax;

TRUNCATE TABLE ps_order_invoice_tax;

INSERT INTO ps_order_invoice_tax SELECT * FROM tmp;

DROP TABLE tmp;

 potem ustawiłem klucz podstawowy na "id_order_invoice" i tyle wszystko na razie działa jak coś się zepsuje to dam znać.

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...