Jump to content

Διαφορετικο ΦΠΑ σε συγκεκριμενους πελάτες


Recommended Posts

Πως διαχειριζεστε την περιπτωση που καποιοι πελάτες αγοράζουν με διαφορετικό ΦΠΑ. π.χ σε καποια νησια (Λεσβος) όπου έχουν 17% ΦΠΑ.

 

Θα εκτιμούσα κάποια πρακτική λυση ακόμα και αν συμπεριλαμβάνει την αγορά module.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καπως καθυστερημένη ή απάντηση μου...είναι εγγεγραμμένοι πελάτες?? Θα μπορούσες να βάλεις κουπόνι εκπτωσης -5% σε κάθε εγγραφή, βαρετο, ναι, αλλά είναι free

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Σχετικά με τις ομάδες, είχα αντιμετωπίσει ένα πρόβλημα...παρόλο που είχα δημιουργήσει σε ένα έργο μια συγκεκριμένη ομάδα, οι εκπτώσεις ήταν ορατές σε όλους. Φυσικά μπορεί να υπάρχει και άλλη λύση και να έκανα κάποιο λάθος. Σχετικά με Εντοπιότητα > Κανόνες φορολόγησης, πρότεινα αυτή την αντιμετώπιση, γιατί η % μείωση ΦΠΑ αφορά την έδρα της επιχείρησης ( εφαρμόζεται για επιχειρήσεις σε περιοχές με μικρότερο συντελεστή ΦΠΑ) και η έκπτωση ισχύει για κατοίκους που δηλώνουν κατά την παραλαβή, σαν διεύθυνση, την περιοχή που αιτιολογεί  αυτή την μείωση από την φορολογική νομοθεσία. Έτσι, μπορεί ο υπεύθυνος να συσχετίσει διαφορετικά ποσοστά ΦΠΑ, ανάλογα με την εντοπιότητα του πελάτη (διεύθυνση παραλαβής). Σας μπέρδεψα? ειμαι λίγο ζαλισμένος.. :)  Παρακαλώ διορθώστε με αν κάνω λάθος, είμαι newbie, lol!

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, αν μένω πχ. Δωδεκάνησα και ψωνίζω Αθήνα, δεν σημαίνει ότι θα έχω έκπτωση στο ΦΠΑ λόγω εντοπιότητας, γιατί η έδρα της επιχείρησης είναι στην Αθήνα και έχει άλλο ΦΠΑ από πχ. την Κάσο

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλημέρα παιδιά. Είμαι σχετικά noob στο presta και θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση αναφορικά με τον ΦΠΑ. Στο "μαγαζί" μου ο ΦΠΑ που πουλάω Ελλάδα είναι 24% και η τιμή που εμφανίζεται στο προϊόν είναι η τελική μαζί με τον ΦΠΑ. 

Επειδή ενδιαφέρομαι πολύ να προωθήσω τα προϊόντα μου και στην Ε.Ε. πως γίνεται να σπάσει η τιμή και να φαίνεται και αυτή με τον ΦΠΑ και χωρίς? Θεωρώ ότι είναι ανασταλτικός παράγοντας για αγορές παρά το ότι κάποιοι αγοραστές (Β2Β market) θεωρητικά - θα έπρεπε να - γνωρίζουν ότι δεν χρεώνονται ΦΠΑ.

Τέλος, το παραπάνω τι επιπτώσεις θα έχει στο checkout? Πως θα γίνεται η χρέωση δηλαδή ανάλογα με το εάν ο αγοραστής είναι από Ελλάδα ή την υπόλοιπη Ε.Ε.?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

Link to comment
Share on other sites

@Paschal Το θέμα (για να το κάνεις καθώς πρέπει) έχει πολλή πατέντα. Για το λόγο αυτό, φτιάχνω ένα module που θα το διαθέτω στην τιμή των 20€ (για μένα) + κρατήσεις του MarketPlace + φόρος για 1.6.Χ

Θα κάνει τα εξής:

  • Θα δίνει τη δυνατότητα κατά την εγγραφή, κατά το checkout ή στην διαχείριση των στοιχείων να μπορεί ο πελάτης να εισάγει στοιχεία  Β2Β (ΑΦΜ κτλ)
  • Θα γίνεται στιγμιαίος έλεγχος με ajax σχετικά με την ακεραιότητα των πεδίων καθώς και αν ο ίδιος ΑΦΜ έχει καταχωρηθεί από άλλον χρήστη
  • Δυνατότητα εισαγωγής του ΑΦΜ και ως  ELXXXXXXXXX (όπου Χ ψηφίο  ΑΦΜ) και ως XXXXXXXXX
  • Δυνατότητα απευθείας έγκρισης των Β2Β πελατών είτε χειροκίνητη ενεργοποίηση κατόπιν σχετικού ελέγχου από εξουσιοδοτημένο υπάλληλο
  • Δυνατότητα επιλογής Απόδειξης ή Τιμολογίου κατά την ολοκλήρωση των αγορών
  • Switch για ειδικό καθεστώς (σύμφωνα με το πρόσφατο νομοσχέδιο 39α) δηλαδή αν ο επαγγελματίας ασχέτως που θα πάρει τιμολόγιο αν θα αφαιρείται ο ΦΠΑ ή όχι. Σημειωτέον πως αφορά συγκεκριμένες κατηγορίες προϊόντων τεχνολογίας όπως κινητά, laptops και παιχνιδοκονσόλες αν δεν απατώμαι. Δηλαδή αν είσαι επαγγελματίας (που παίρνεις καθαρή αξία) και αγοράσεις κινητό και θήκη για το κινητό θα έχεις 0 φόρο ενώ για την θήκη 24%. Στόχος του εν λόγω μέτρου είναι η πάταξη της φοροδιαφυγής (εισαγωγή κινητών με παράνομες μεθόδους)
  • Στο pdf σπάει αναλυτικά τις κατηγορίες φόρων
  • Στο καλάθι προσθέτει στήλη που υποδεικνύει το ποσοστό φόρου που θα πληρώσεις για κάθε προϊόν

    Όσον αφορά Ελλάδα vs ΕΕ θα γίνεται το εξής. Αν ειναι από Ελλάδα όπως προανέφερα θα παίρνει 0% σε συγκεκριμένες κατηγορίες. Αν είναι όμως έμπορος εξωτερικού θα παίρνει σε όλα 0%.

    Το έχω σχεδόν έτοιμο. Σε καμιά βδομάδα λογικά θα τελειώσω ε υπολόγισε κι άλλη μια να περάσει validation απ το marketplace.

    Ό,τι άλλη ιδέα έχεις στη διάθεση σου
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση tapanda. Όταν το ολοκληρώσεις μην με ξεχάσεις. Νομίζω είναι ακριβώς αυτό που ψάχνω!!!

Μια ερώτηση...Έχεις μήπως προσθέσει σχετικές λεζάντες που να ενημερώνουν τους αγοραστές για τις επιλογές και για αποφυγή λάθους? Ειδικά οι ξένοι και όσο επικοινωνώ μαζί τους έχουν ένα θεματάκι. Εάν δεν τους εξηγήσεις 110% ένα θέμα ΕΠΑΚΡΙΒΩΣ αδυνατούν να το αντιληφθούν. Είναι τόσο μα τόσο by the book που την έκφραση "τα ευκόλως εννοούμενα" την αγνοούν παντελώς. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...