Jump to content

Εγκατασταση prestashop


Recommended Posts

Καλημερα σας.

Πρόσφατα ανεβασα στο web την εγκατσταση που ειχα τελειωποιησει τοπικα στον υπολογιστη μου αλλα για καποιον ανεξηγητο λογο ενω η δημοσια σελιδα δουλέυε κανονικα δεν ειχα την δυνατοτητα να κανοω λογκιν στο μαπκ οφφις  παρ ολο που δεν μου εβγαζε κανε λαθος η ενεργοποιηση του define inc Αυτη τη στιγμη προκειται να κανω μια καθαρη εγκατσταση στον σερβερ και θα ηθελα να ρωτησω τι ενεργειες πρεπει να κανω ωστε να μεταφερω απο τη τοπικη μου εγκατασταση στονν σερβερ την δουλεια που εκανα

 

πρωτα απ οτι αντιλαμβανομαι θα ειναι η εξααγωγη και εισαγωγη της βασης μετα ο φακελος img και ο φακελος mofules υπαρχει τιποτυε αλλο που θα μπορουσα να κανω και μου διαφευγει??

 

ευχαριστω εκ των προτερων γα οποιαδηποτε απανητση διεθκρινηση

Link to comment
Share on other sites

Έκδοση prestashop?

Εγώ θα σου πρότεινα να μεταφέρεις την εγκατάσταση που έχεις τοπικά στον server.

Το έχω κάνεις πολλές φορές με επιτυχία. Το official documentation είναι πλήρες. http://doc.prestashop.com/display/PS16/System+Administrator+Guide#SystemAdministratorGuide-MovingPrestaShop

 

Δεν περιγράφεις καλά το πρόβλημα...

 

Αν σου εμφανίζει κανονικά το back office να κάνεις login και βάζεις τα credentials και δεν κάνει τίποτα και έχεις default language τα Ελληνικά τότε είναι ένα bug που υπήρχε κάποιες εκδόσεις πριν. Μπαίνεις μέσα στην βάση και αλλάζεις το default language αν το έχεις στον server.

Αν δεν το έχεις στον server κάνεις τις αλλαγές local και μετά το σηκώνεις στον server. Οι επιλογές που έχεις είναι να αλλάξεις το default lang σε eng ή κάνεις upgrade το prestashop.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για την απαντηση. το εκανα upload με default τα αγγλικα και παλι δεν μπαινει. Παρατηρησα οτι οτ μειλ και να βαλω η password δεν κανει καμια διαφορα η να δειξει καποια ειδοποιηση.

Link to comment
Share on other sites

Ποια έκδοση prestashop έχεις?

 

Αυτό ήταν το πρόβλημα με τα Ελληνικά . Διάβασε και εκεί γιατί αυτό που φαίνεται το πρόβλημα σου.

 

Αυτό είχα κάνεις για να μπορέσω να κάνω login

 

πήγα στη βάση ps_configuration και πείραξα τη τιμή PS_LANG_DEFAULT να βλέπει αγγλικά όλα καλά

 

 

Ακόμη δοκίμασε να κάνεις login και από private - incognito mode από τον browser. Αν μπαίνει τότε είναι τα cookies που λέει ο φίλος παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...