Jump to content

Κυπριακές πολιτίες και γλώσσα


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους!!
Βρέθηκα σήμερα στην άβολη θέση όταν πελάτης μου είπε να βάλω και την Κύπρο σαν επιλογή αποστολής στους carriers

το πρώτο απαράδεκτο έγινε όταν κατεβασα το Πακέτο τοπικής προσαρμογής και προστέθηκε η γλώσσα "Τούρκικα" .Έκει είμουνα έτοιμος να πώ στον πελάτη "ξεχνάμε Presta" πάμε για WOO!!.

to δευτερο προβλημα ειναι ότι δεν εχει επισημα πακέτο με τις πολιτίες της Κύπρου , οπότε στο 3το βήμα στο checkout βγάζει error γιατί πολύ απλά δεν βρίσκει πολιτία και η φορμα ειναι ελλειπής.

Εχει κανείς Κύπρο στο eshop του?? Αν κάποιος γνωρίζει κάτι please help.

Πέτρος
post-1260539-0-28604500-1494490613_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δύο επιλογές. Θα κάνεις disable τις "πολιτείες" για την Κύπρο ή θα περάσεις μόνος σου τους νομούς.

 

Ακόμη για να έχεις διαφορετική χρέωση στα έξοδα αποστολής θα πρέπει να κάνει ένα άλλο region μόνο και μόνο για την Κύπρο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όντως σας ευχαριστώ και τους 2..Ολα manual με 5 νομους και δουλευει.
το μονο θεμα που εχω ειναι οτι στο 5ο βημα (πληρωμη) μου βγαζει σε ενα πορτοκαλί πλαισιο το μυνημα "Οί ενότητες πληρωμής δεν έχουν εγκατασταθεί."

δεν εχω όμως πειράξει κάτι στους carriers , αντιθέτως παιρνει αυτόματα και την καινουργια τιμή που έχω εισάγει στο πεδίο "περιοχές και έξοδα αποστολής"
Ξερετε γιατι?

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να μας πεις τι έχεις κάνει...

Την Κύπρο την έχεις κάνεις άλλο zone ή την έχεις μέσα στο Europe?

Είναι enable το zone? Στο Modules and Services --> Payment --> Country restrictions είναι check τα payment στην Κύπρο?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Exω prestashop 1.6 1.13 to site: www.stolidaki.gr
Eχω αφήσει αγορές μονο Europe και Europe (non eu) 
Στο Europe zone εχω μόνο την Ελλάδα και στο Europe (none Eu) εχω βάλει την Κύπρο (είναι enabled)
οι πελάτες αγοράζουνε εικονικά τα προιοντα-δηλαδη δεν εχω χρησιμοποιησει πρόσθετο bankwire-paypal κλπ (κάνουνε την πληρωμή και μετά την επιβεβαίωση γίνεται αποστολή)
έχω κάνει ένα απλό customise στο plugin cash on delivery.(επισυναπtομενη φωτο)

3 τρόποι πληρωμής : αντικαταβολή - πληρωμή στην τράπεζα και αποστολή με ΕΛΤΑ - πληρωμή στην τράπεζα και αποστολή με Speedex

 

Edited by nubreed (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν ήταν και δεν το έβρισκα καν πριν,Τωρα απλα έβγαλα τα Τουρκικα απο τα languages και αφησα τα Ελληνικά,εβαλα χειροκίνητα τους νομούς και check τα payment για Κύπρο

όλα λειτουργούνε όπως πρέπει!!!
Ευχαριστώ πολύ!!!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...