Jump to content

حذف كردن برخي تيبلهاي ديتابيس يا Optimize كردن و بهينه سازي ديتابيس

Recommended Posts

با سلام و ادب

توي فروم خود آي پرستا كه جوابهاي صحيحي داده نميشه متأسفانه

و حضور مدير آي پرستا مهدي شاد هم در اين فروم اصلي پرستاشاپ نمايانه

من با چندين مشكل بزرگ مواجهم و توي چندين فروم مطرحش كردم و انگار دوستان عزيزي كه درخصوص برنامه نويسي اوپن سورس فعاليت ميكنند دانش كافي و علم و آگاهي نسبت به دوستان عزيزي كه براساس دات نت برنامه نويسي ميكنند رو ندارند

گواه اين حرفم هم تمامي سايتهاي دولتي ايران و همه كشورهاي جهان و سايتهاي بسيار معتبر و مهم فروشگاهي و غير فروشگاهي هستش

و تنها دليلي كه باعث ميشه به سمت اين اوپن سورسها كشيده بشيم هزينه پايين و در بيشتر مواقع رايگان بودن اون هستش

من دو تا فروشگاه دارم كه يكيش رو براسا دات نت نوشتند و با كارآمدي 99 درصدي و لود سريع و عالي و پيكربندي خيلي ساده توي مديريت فروشگاه داره برام كار ميكنه

و اون يكي فروشگاه رو پرستاشاپ انتخاب كردم و توي اين 6 سال واقعا واقعا اذيتم كرده چون همش ايراد پيدا ميكنه با اينكه آپديت ميشه و بيشتر وقتها يكي از دوستان پرستاشاپ مجبوره دوباره تغييراتي توي كد انجام بده

در حقيقت 8 سال دات نت دارم و حتي يكبار هم كدش رو باز نكرديم و اصلاحيه انجام نداديم ولي 5 سال پرستاشاپ دارم و فكر كنم حداقل 1000 بار كدنويسي مجدد شده

چرا دليلش اينه كه پرستاشاپ واقعا كدنويسي بسيار گسترده و الكي انجام داده و براي هرچيزي و آيتمي اومده استايل تعريف كرده و كلا خيلي پيچيده و دور از ذهن تصورش كرده

مثلا توي ايران VAT به درد نميخوره بهتره كه كلا از خود پرستاشاپ و حتي ديتابيس حذف بشه

و خيلي آيتمها و گزينه هاي ديگه كه كلا يك پيچيدگي مضاعف و الكي بهش داده

در همين خصوص فروشگاه دات نت بعد از گذشت تقريبا 8 سال از فعاليتش و همون تعداد مشتري هنوز 50 مگابايت ديتابيس داره

ولي پرستاشاپ بعد از گذشت 5 سال و همون تعداد مشتري به مقدار 1.3 گيگ حجم ديتابيس داره

امروز با دوستان DBSTHEME صحبت ميكردم و آقاي افخمي فرمود ميشه توي قسمتهاي آمار نگاه كرد و به اون آماري كه اصلا احتياجي نداريم حذفش كنيم و همينطور توي تيبلها محتوياتش رو ديلت كنيم كه حجم ديتابيس كمتر بشه

من به ترتيب عكسهاشو ميزارم خودتون قضاوت كنيد

عكس از حجم ديتابيس و تيبلهاش

i.is.cc/14VPQHoe.jpg

i.is.cc/150Xk0Ys.jpg

اين هم از حجم ديتابيس دات نت

i.is.cc/1518VhTg.jpg

اين توضيحات و نقدها براي اين بودش كه واقعا يك راهي و اقدامي براي اين مسئله بوجود بيادش

حالا سوال من اينه كه آيا راهي وجود داره كه حجم اين ديتابيس رو بشه كمترش كرد

يا اصلا آيتمها و مواردي رو كه ما نميخواهيم بشه كاملا حذفش كرد بدون اينكه تأثيري روي فروشگاه بزاره

اين هم لينك جواب

https://www.prestashop.com/forums/topic/17517-table-ps-connections-page-and-ps-connections-can-i-empty-them/page-2

I use this sql query to clean my database

TRUNCATE TABLE `ps_connections`;

cleardot.gif

TRUNCATE TABLE `ps_connections_page`;

TRUNCATE TABLE `ps_connections_source`;

TRUNCATE TABLE `ps_page_viewed`;

TRUNCATE TABLE `ps_guest`;

backup the database before you do this query!!

Matteo

اين دستورات حجم ديتابيس رو چند صد مگ كم ميكنه