Jump to content

TVA 24%


diana13

Recommended Posts

Cum fac sa modific TVA de la 19 la 24% fara ca pretul final al produselor sa se modifice? Sa se modifice doar ala fara TVA, ca inca nu vreau sa apara modificari de pret pe site.
Puteti sa-mi ziceti si cum faceti voi? Modificati TVA-ul de la 1 iulie sau il lasati asa pana primiti preturi modificate de la furnizori sau pana va hotarati sa scumpiti produsele?

Link to comment
Share on other sites

Sincer, nu inteleg intrebarea. Al nostru al tuturor :)

LE: Toate produsele de la furnizori vor veni de maine cu TVA 24%. In PS vreau sa trec tva-ul 24%, ca tot va trebui sa-l trec odata si odata, dar diferenta dintre pretul de azi si cel de maine va fi destul de mica si atunci pretul final nu l-as modifica.

Link to comment
Share on other sites

TVA-ul este al statului, nu ai ce face cu el, nu-l baga inseama
pune-ti preturile fara TVA pentru ca acelea sunt bazele de impozitare

acum intelegi ce vreau sa spun???

tu cumperi TVA si vinzi TVA, acela nu apartine de tine, ci atat ca trebuie sa plateste diferenta sau sa o incasezi de la stat

Link to comment
Share on other sites

Orhion vezi ca nu pusca! Daca aplici la pretul cu 19% inca 5%, aplici mai mult de 24% ca se aplica 5% si pe cei 19% deja adaugati!


E relativ simplu pentru update-ul cerut in postul initial... faci un script care parcurge baza de date cu produse... extrage pretul calculezi pretul cu tva 19% apoi cu o formula calculezi cat ar trebui sa fie pretul daca tva ar fi 24% astfel incat pretul final sa ramana acelasi si faci up UPDATE la pret...

Daca vrei mai mult suport, PM.

Link to comment
Share on other sites

Cum fac sa modific TVA de la 19 la 24% fara ca pretul final al produselor sa se modifice? Sa se modifice doar ala fara TVA, ca inca nu vreau sa apara modificari de pret pe site.


Practic vrei ca pretul fara TVA sa scada cu -4.8- 4.032226% (sau sa il inmultesti cu 119/ -125- 124), astfel incat pretul cu TVA sa nu se schimbe. Imi vin doua metode in minte:

1. din phpmyadmin exporti tabelul ps_product ca csv, faci o copie si aplici schimbarea in Excel, dupa care golesti tabelul si importi preturile noi.

sau

2. in phpmyadmin aplici instructiunea asta (intri pe baza ta de date si dai clic pe tab-ul SQL):
UPDATE ps_product
SET `price` = `price` * 119 /124;



-sau daca vrei cu rotunjire ca sa ai pretul fara TVA cu 2 zecimale (Presta le stocheaza cu 6 zecimale si nu stiu cum este legal):-
-UPDATE ps_product-
-SET `price` = ROUND (`price` * 119 /124, 2);-
ROTUNJIREA DA ERORI DE 1BAN IN UNELE CAZURI, FACETI VARIANTA FARA ROTUNJIRE.


ATENTIE! Fa-ti backup la baza de date inainte de a face orice modificare!

Am facut experienta pe demo-ul meu si functioneaza.

Sanatate si virtute.


LATER EDIT: Scuze, se pare ca TVA-ul meu era mai mare.

Link to comment
Share on other sites

Multumesc tuturor de raspunsuri.
ggedamed, imi place varianta a doua.

Eu ma gandisem la altceva: am gasit tot aici pe forum un massupdate la produse si am modificat in script ca sa puna price = price * 1.19/1.24 dupa care dadeam doar save all products. Pe localhost a mers f bine. Acum am facut backup la db si astept sa plece vizitatorii de pe site ca sa fac modificarile si pe server.
Si asa tot mai am de corectat pe ici pe colo, ca oricate zecimale as folosi, la pretul final tot apare o diferenta la a doua zecimala. Nu la toate, dar la unele da. Dar macar nu am de facut o tona de modificari.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...