Jump to content

PrestaShop Boş Sepet ve Sepete Fazla Ürün Ekleme Sorunu

Recommended Posts

Merhabalar, PrestaShop 1.6.12 sürümünü kullanıyorum. Daha önce hiçbir problem yokken şimdi sepete herhangi bir ürün eklendiğinde kafasına göre rastgele başka ürünler ekliyor sepete. Sepeti Öde sayfasına gittiği zaman ise sepet boş uyarısı gelmektedir.

Çerezlerden vs. değil bütün platformlarda denedik Iphone,Ipad,Android cep telefonları,PC vs. bütün tarayıcılar da da denedik ancak sonuç aynı. DNS önbellek temizledim,ps_connection,ps_connection_source gibi tabloları boşalttım sorun aynı. BU KONU benimkine benzer bir konu altına yazım cevap yazan olmadı. Konu benimkinden farklı mı bilmiyorum sepeti ödemeye gidince sepet boş diyor mu bilgim yok.

Not: Bazen düzelmektedir ama yine aynı sorun devam etmektedir. Lütfen Acil Yardım edin.

Merhaba,

tahminim sitenizin cookiler ile ilgili bir sorun yaşadığı.

bazen antivürüs programları cookie oluşmasını engelliyor ve bunun gibi problemler oluşmaktadır.

ilk olarak sepette indirim uygula gibi bir ek modul veya geliştirme yaptınızmı ?

ve browserlarda cookie manager eklentileri yardımıyla oluşturulan cookilerin sürelerini bi kontrol ediniz.

iyi çalışmalar..

Merhaba,

tahminim sitenizin cookiler ile ilgili bir sorun yaşadığı.

bazen antivürüs programları cookie oluşmasını engelliyor ve bunun gibi problemler oluşmaktadır.

ilk olarak sepette indirim uygula gibi bir ek modul veya geliştirme yaptınızmı ?

ve browserlarda cookie manager eklentileri yardımıyla oluşturulan cookilerin sürelerini bi kontrol ediniz.

iyi çalışmalar..

Cevap yazdığınız için teşekkürler Safa hocam. Ben başka bilgisayarlardan ve cihazlardan denediğimde aynı sorun oluyor. Müşteriler de bu konuda geri dönüt sağlıyorlar. Biz bir ürün ekliyoruz birden çok ürün ekliyor ve sepete gidince boş geliyor diye bizi arayıp söylüyorlar. Mecburen manuel giriyoruz siparişleri.

Eğer çerezler ile ilgili bir durum olsaydı başka cihazlarda olmaması gerekirdi. Müşterilerin bu sorunu yaşamaması gerekirdi.

Edited by lonely2134 (see edit history)

Merhaba,

---

ilk önce seo&url kısmında ssl ve site alan adı aynı yazdığından emin olun. (site adreslerinin)

--

kullandığınız tema sürüm uyumsuzluğu olabilir. prestashop default tema üzerinden deneme yapınız.

--

son olarak forumu araştırdığımda

https://www.prestashop.com/forums/topic/392573-solved-empty-cart-problem-1609/

bu konuda yazan yazıları bir inceleyiniz. ajax cart özelliğini pasif yapıldığı zaman sorunun düzeldiğinden bahsedenler olmuş . (bu mantıklı tema uyumsuzluğu burda belli olur.)

--

ps_cart tablosunda id uyumlsuzluğundan bahsetmişler , buda mantıklı bir çözüm.

iyukarıda bahsettiğim konulardaki sql sorgularını, database inizi yedekledikten sonra denemenizi öneririm.

iyi çalışmalar..

Merhaba,

---

ilk önce seo&url kısmında ssl ve site alan adı aynı yazdığından emin olun. (site adreslerinin)

--

kullandığınız tema sürüm uyumsuzluğu olabilir. prestashop default tema üzerinden deneme yapınız.

--

Merhaba,

• SEO&URL kısmında bulunan site alan adları aynı. Zaten bir yıldan beri sitede herhangi bir sorun yaşamıyorduk. Daha yeni olmaya başladı bu sorun.
  • AJAX CART özelliğini devre dışı bırakarak da denedim. Düzelmedi.
  • Son olarak linkini paylaştığınız konuyu defalarca inceledim sonra konuyu açtım zaten. ps_cart ID uyumsuzluğunu nasıl anlayabilirim bunu gördüm ama denemedim. Konuda nasıl yapılacağı anlatılmadığından bende bir yanlış yapmamak için denemedim. Bu konuda yardımcı olur musunuz?

Aşağıdaki kodu denedim ancak ilki çalıştı ikinci sorgu çalışmadı. 

Easy to fix: check your autoincrement value:

SELECT `AUTO_INCREMENT` FROM INFORMATION_SCHEMA.TABLES WHERE TABLE_SCHEMA = 'YOURDATABASENAME' AND TABLE_NAME = 'ps_cart'

add 1 or 10 AND

DO

ALTER TABLE ps_cart AUTO_INCREMENT = thenewvalue;

öncelikle geç cevap için özür dilerim, yoğunluk sebebiyle ilgilenemedim bu konuyla.

yukardaki sql sorgusunun mantığınından bahsedeyim.

ps_cart tablosundaki otomatik artan değere bir düzen veriyor ve yeni sepet id leri eski sipaişlerin id lerinin karışmamasını sağlıyor.

ilk önce full database bacup alın .

sonra bu sql sorgusunu phpmyadmin den çalıştırın. YOURDATABASENAME yerine kendi database adını yazın.

SELECT `AUTO_INCREMENT` FROM INFORMATION_SCHEMA.TABLES WHERE TABLE_SCHEMA = 'YOURDATABASENAME' AND TABLE_NAME = 'ps_cart'

http://prnt.sc/f0gk53

karşınıza linkteki ekran görüntüsünde gösterdiğim gibi bir numara verecek.

sonra bu numaraya bir eklerseniz thenewvalue değerini elde edeceksiniz. resimde 12 değerini bulduk , yani benim thenewvalue değerim 13.

sonra bu sql sorgusunu çalışırın.

kolay gelsin..

• Like 1

kolay gelsin.

Cevap yazdığınız için teşekkürler Safa hocam. Bizi perişan etti bu sorun kaç gündür değiştirmediğim yer kalmadı.

Dediklerinizi uyguladım ilk kodu çalıştırdığımda gönderdiğim 1. Resimde(http://prnt.sc/f0q7ua) görünen sorgu sonucu geldi sonra 2. SQL sorgusunu şu şekilde girip (ALTER TABLE ps_cart AUTO_INCREMENT = 98; ) çalıştırdığımda ise 2. Resimdeki (http://prnt.sc/f0q87z) sonucu döndürdü. Doğru yapmış mıyım? Size PM olarak site attım lütfen sizde inceler misiniz sorun hala devam ediyor mu? 

Eğer doğru yaptıysam sorun hala devam ediyor maalesef ben denettim :(

pm olarak site adresin gelmedi ama benim test etmeme gerek yok.

chrome yada firefox da dosya->yeni gizli pence diyerek test etmeni öneririm.

eğer buda olmaz websiteni detaylı incelemek gerekecek. (tema , modul uyumsuzluğu vs.)

kolay gelsin.

pm olarak site adresin gelmedi ama benim test etmeme gerek yok.

chrome yada firefox da dosya->yeni gizli pence diyerek test etmeni öneririm.

eğer buda olmaz websiteni detaylı incelemek gerekecek. (tema , modul uyumsuzluğu vs.)

kolay gelsin.

Evet öyle test ettim zaten gizli pencereden. Tema ve modülden olsaydı orijinal temada aynı sorun olur muydu? Orijinal temayı deneyince de öyle oluyor.

• 4 months later...

Aynı sorun bendede oldu Aslında ;Eşdeğer bir sorun normal olarak sipariş veriliyor ama yönetim panelinden baktığımda asıl verilen siparişin üzerinde bi kaç sipariş daha bulunuyor olmayan ürünler temayla falan alkası yok orjinal temalı bir veb sitem var ve bu kendiliğinden ortaya çıkan bir durum bu prestashopta hiç birsorun tükenmiyor adamlar harıl harıl tema atıyor para kazanyor bide 

Merhabalar bu sorunu 2015 yılında yaşadım ve forumda birçok kişi sitemi inceledi fakat sonuç üretemedi. Prestashop güzel bir sistem tamam lafımız yok ama böyle ufak tefek görününen yüzlerce sorun çıktı karşımıza. Adına Bug mu dersiniz artık ne dersiniz orasını bilemem. Neyse konuyu uzatmayayım. 

Boş sepet olayını bilmiyorum fakat siparişe kendi kendine eklenen ürünler için çözümü ben bu şekilde buldum. Buraya tıklayarak incelyebilirsiniz.