Jump to content

Δεν λειτουργεί σωστά το search module


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

έχω αναλάβει ένα site σε presta 1.5.6.1  το "loly.gr" και παρατήρησα πως μετά απο μιά αλλαγή που έκανα στη θέση του module αναζήτησης (απο το κέντρο πήγε δεξιά) όταν γράφουμε τη λέξη "ΕΥΧΟΥΛΗΔΕΣ" για παράδειγμα,  δεν μου εμφανίζει κάποια προίoντα που προστέθηκαν σήμερα (που εμπεριέχουν τη συγκεκριμένη λέξη). Ενώ αν γράψω "ΕΥΧΟΥΛ" μου τα εμφανίζει όλα (τσεκαρισμένα τα γράμματα ότι είναι Ελληνικά και στην περιγρφή και στην αναζήτηση). ;Εχω δει μια άλλη απάντηση που έχετε στο forum σε κάποιο topic στην οποία υπάρχει το ίδιο πρόβλημα άλλα δεν με κάλυψε καθώς έκανα έλεγχο σε όλα όσα έλεγε και ήταν ok.

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε-> προτιμήσεις-> ανζήτηση και τσέκαρε τις ρυθμίσεις + το "βάρος" που έχει το κάθε πεδίο στην αναζήτηση...

Επίσης δοκίμασε να βάζεις και ετικέτες με το όνομα που σε ενδιαφέρει στο κάθε προιον (κάτω από την 2η περιγραφη του καθε προιοντος)

Link to comment
Share on other sites

καλημερα

μεσα στο προτιμήσεις-> αναζήτηση ποσα προιοντα λεει οτι ειναι index ; δοκιμασε να κανεις παλι rebuild ο καθαρισμος της cache ισως βοηθησει αλλα δεν ειναι λογικο να κανεις συνεχεια καθαρισμο της cache ειδικα σε ενα παραγωγικο site. Εαν δουλεψει με το reduild μονο φτιαξε cron job στο server που ειναι το site ωστε να κανει ανανεωσει το rebuild καθε τοσο.Επειδη δουλευω κι εγω σε eshop αυτο δεν με εξυπηρετει ιδιαιτερα γιατι παλι εχει προβλημα και φανταζομαι δημιουργηται λογο αλλαγης συνεχομενης του στοκ. Αγορασα module για την αναζητηση και εχω βολευτει. Ολα αυτα στη δικη μου περιπτωση που εχω την 1,6,1,11 εκδοση, μπορει να φταιει και το template γι αυτο επειδη εχει πολλα θεματα στην javascript.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση, με τα index φαίνονται όλα καλά, θέλω να κάνω upadate και εγώ σε 1.6.1 (τώρα δουλεύω σε 1.5.6) θα αγοράσω και ένα καλό template  και αν έχω πάλι προβλήματα με βλέπω να αγοράζω και εγώ module αναζήτησης.

Link to comment
Share on other sites

Καλυτερα κατα τη δικη μου γνωμη παντα στησ το απο την αρχη στην 1.6.1.12 μην κανεις Update απο την 1.5.6 στην 1.6.1.12 γιατι καηκες!!  Επισης το template που θα βρεις φροντησε σε παρακαλω να ειναι απο marketplaces γνωστα και να εχουν support. Αυτο μπορεις να το ελεγξεις απο τα reviews η απο τις πωλησεις πχ και επισης ποτε εγινε το τελευταιο update του template. Με το rebulid δουλεψε;

Link to comment
Share on other sites

Με rebuild (Αναδόμιση δείκτη) δεν δούλεψε, το να το στήσω ξανά σε 1.6.1.12 μου είναι κάπως δύσκολο για πολλούς λόγους, άλλα με προβλημάτισες, γιατί να μην κάνω update; τόσο χάλια είναι τα πράγματα; Όσο για το Template σκέφτομαι αυτό: https://www.templatemonster.com/demo/55743.html, θα ήθελα τη γνώμη σου.

Link to comment
Share on other sites

εχει πολλες διαφορες στον κωδικα και στην βαση απο 1.5 σε 1.6. Εγω κανει δυο φορες αποπειρα σε τοπικο παντα site και τσαμπα την ωρα που εφαγα. Θα ειχα στησει 3 νεα.  Επισης λογικα θα εχεις και καποια extra module. Αυτα να σιγουρευτεις οτι δουλευουν στη νεα εκδοση. Αν κανεις αναβαθμιση μετα ο γυρισμος θα ειναι μονο με προηγουμενο backup του 1.5. Ωραιο ειναι αυτο το template απλο κι αυτοι εχουν καλο support αυτοι. Δες κι εδω https://themeforest.net/category/ecommerce/prestashop?utf8=%E2%9C%93&referrer=search&view=list

Link to comment
Share on other sites

Για αναζητηση? Αυτο ειναι για το προιοντα μονο να φτιαχνεις τα χαρακτηριστικα τους. Δεν ειναι για αναζητηση των προιοντων σου στο site ετσι; Απο αυτους εχω παρει δυο Module ειναι πολυ καλοι στο support.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω παρει αυτο https://codecanyon.net/item/prestashop-search-module-instant-search-with-ajax-search/11783353?_ga=1.146151924.1332158038.1481282570

κι απ οτι βλεπω υποστηριζεται η 1.5 εκδοση. αλλα πριν το παρεις ρωτα τους να στο εχουν πει και γραμμενα.

Γενικα κι αυτους τους εμπιστευομαι εχω παρει κι αλλα module.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...