Jump to content

Upgrade de la 1.4.2.5 la 1.6. ajutor


Recommended Posts

Buna ziua,

 

Am un magazin online pe platforma Prestashop care ruleaza pe versiunea 1.4.2.5 (da stiu, este foarte veche) la versiunea 1.6 ... 

Nu am Teme instalate si nici Module care sa creeze complicatii, doar site-ul curat.

 

Doresc sa stiu daca prin optiunea 1 Click Upgrade exista riscul de a pierde indexarile Google si care sunt riscurile daca ele exista?

 

As dori asistenta contracost la nevoie pentru acest lucru daca este cazul !!!

 

Prestashop Version: 1.4.2.5

Server information: Linux #1 SMP x86_64

Server software Version: Apache

PHP Version: 5.2.17

MySQL Version: 5.5.54-cll-lve

HOST: ClausWeb.ro

 

Nu am dat numele site-ului pentru a nu se considera reclama :)

 

Va multumesc si astept raspunsurile voastre, cat si daca aveti nevoie de alte informatii.

Ofer si cer seriozitate

Catalin M.
 

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu exact structura la URL pe 1.4 dar raspunsul este DA, exista impact asupra acestui aspect, o varianta este adaugarea permanenta a linkurilor(301) in .htacces. Daca structura linkurilor nu se schimba atunci n uar trebui sa ai probleme de genu

Link to comment
Share on other sites

Poți folosi aceeași structura de link-uri, în felul asta nu vei pierde indexarile google. Dar din experienta mea, niciodată nu am făcut upgrade de la 1.4 la 1.6 fara sa apara complicații (bine, nici unul din site-urile respective nu erau clean, aveau module non-native instalate sau functionalitati custom).

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu exact structura la URL pe 1.4 dar raspunsul este DA, exista impact asupra acestui aspect, o varianta este adaugarea permanenta a linkurilor(301) in .htacces. Daca structura linkurilor nu se schimba atunci n uar trebui sa ai probleme de genu

Intradevar, am auzit de aceasta varianta cu link-urile (301) de aici si teama mea.

Incerc sa gasesc pe cineva care stie ce trebuie facut sa evit complicatiile, nu vreau sa fac teste pe spatele meu, cu siguranta cineva a mai facut asta si stie exact ce este de facut, pentru asta exista un cost, pe care sunt dispus sa il platesc, daca este ceva rezonabil, de asta si caut, chiar si prin mesaj privat daca se doreste.

Dorinta mea de a trece pe ceva atat de static pe o platforma care suporta o thema demna de 2017 :), insa riscurile indeamna la prudenta.

Poți folosi aceeași structura de link-uri, în felul asta nu vei pierde indexarile google. Dar din experienta mea, niciodată nu am făcut upgrade de la 1.4 la 1.6 fara sa apara complicații (bine, nici unul din site-urile respective nu erau clean, aveau module non-native instalate sau functionalitati custom).

Cum spuneam si mai sus, incerc sa gasesc pe cineva care stie ce trebuie facut sa evit complicatiile, nu vreau sa fac teste pe spatele meu, cu siguranta cineva a mai facut asta si stie exact ce este de facut, pentru asta exista un cost, pe care sunt dispus sa il platesc, daca este ceva rezonabil, de asta si caut, chiar si prin mesaj privat daca se doreste.

Banuiesc ca exista/gasesc pe acest forum pe cineva care face acest lucru ca way of living si putem vorbi aceeasi limba, eu catalogand asta ca un serviciu platit.

Link to comment
Share on other sites

Pentru a face upgrade la versiunea 1.6, va trebui se schimbe tema. O temă de schimbare și, prin urmare, structura HTML are un impact asupra SEO.

Într-o prima dată, Google vă va downgrade pentru o durată mai lungă sau mai scurtă, atunci se va proceda la complet re-indexare.

În cazul în care există legături toxice, acest lucru poate avea un impact major. Deci, trebuie să verificați acest lucru să dezavueze înainte de migrare.

Link to comment
Share on other sites

Pentru a face upgrade la versiunea 1.6, va trebui să se schimbe tema. O temă de schimbare și, prin urmare, structura HTML are un impact asupra SEO.

 

Într-o prima dată, Google vă va downgrade pentru o durată mai lungă sau mai scurtă, atunci se va proceda la complet re-indexare.

 

În cazul în care există legături toxice, acest lucru poate avea un impact major. Deci, trebuie să verificați acest lucru să dezavueze înainte de migrare.

Hello Doekia,

 

I'm changing this one in English, since I have the feeling that your translation have been done in a trans tool :), and it's confusing (for me at least)

I can tell you that there is not Theme installed and no Modules as well, apart what the platform 1.4 provides as default.

It's a native/naked platform populated with products and that's all.

 

Knowing that, your statement is still valid ?

Link to comment
Share on other sites

@TRIBEKA, yes was google translate.

The english version says:

 

To upgrade to version 1.6, you will have to change the theme. A change of theme and thus HTML structure has an impact on SEO.

In a first step, Google will declassify you for a variable duration (1 to 3 weeks), then it will carry out the complete reindexation.

If toxic links exist (dark seo, spamindexing, ... ), this can have a very important impact. So you need to check this to disavown them before migration.

 

 

PS: Even the default theme implies a change in HTML structure !!

Edited by doekia (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

@TRIBEKA, yes was google translate.

The english version says:

 

To upgrade to version 1.6, you will have to change the theme. A change of theme and thus HTML structure has an impact on SEO.

 

In a first step, Google will declassify you for a variable duration (1 to 3 weeks), then it will carry out the complete reindexation.

 

If toxic links exist (dark seo, spamindexing, ... ), this can have a very important impact. So you need to check this to disavown them before migration.

 

 

PS: Even the default theme implies a change in HTML structure !!

Hello Doekia,

 

Based on what you mention above it means that:

- Even there is no theme in the original (of course there is a native one ... ) and I will upgrade a new platform then a new bought Theme there will be a declassification by Google?

or

- The declassification will be imposed by google even there is an upgrade of platforms without any adding theme ?

 

If it's the first sentence I can live without an additional fancy Theme and play along with the native one from Prestashop.

Regards

Link to comment
Share on other sites

URL-urile pot fi pastrate prin modificarea rutelor Prestashop ceea ce este o solutie mai buna decat redirectarea noilor URL in htaccess.

Aste fiind zise, recomandarea mea este sa faci upgrade secvential, mai intai la 1.5+ si ulterior la 1.6+

Link to comment
Share on other sites

URL-urile pot fi pastrate prin modificarea rutelor Prestashop ceea ce este o solutie mai buna decat redirectarea noilor URL in htaccess.

Aste fiind zise, recomandarea mea este sa faci upgrade secvential, mai intai la 1.5+ si ulterior la 1.6+

 

 

Salut Rho_Bur

 

Poti recomanda pe cineva care sa faca aceasta mutare in cunostinta de cauza ? Trebuia sa intreb ...

 

Multumesc

URL-urile pot fi pastrate prin modificarea rutelor Prestashop ceea ce este o solutie mai buna decat redirectarea noilor URL in htaccess.

Aste fiind zise, recomandarea mea este sa faci upgrade secvential, mai intai la 1.5+ si ulterior la 1.6+

 
Edited by TRIBEKA (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

Buna ziua,

 

Am un magazin online pe platforma Prestashop care ruleaza pe versiunea 1.4.2.5 (da stiu, este foarte veche) la versiunea 1.6 ... 

Nu am Teme instalate si nici Module care sa creeze complicatii, doar site-ul curat.

 

Doresc sa stiu daca prin optiunea 1 Click Upgrade exista riscul de a pierde indexarile Google si care sunt riscurile daca ele exista?

 

As dori asistenta contracost la nevoie pentru acest lucru daca este cazul !!!

 

Prestashop Version: 1.4.2.5

Server information: Linux #1 SMP x86_64

Server software Version: Apache

PHP Version: 5.2.17

MySQL Version: 5.5.54-cll-lve

HOST: ClausWeb.ro

 

Nu am dat numele site-ului pentru a nu se considera reclama :)

 

Va multumesc si astept raspunsurile voastre, cat si daca aveti nevoie de alte informatii.

Ofer si cer seriozitate

Catalin M.

 

daca ai resurse bune se poate face simplu update-ul, dar nu cu un host de tip share, minim vps ai nevoie si merge usor de facut update-ul

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...