Jump to content

eroare adaugare produs si discounturi


Recommended Posts

Problema 1: in acest moment nu imi salveaza nici un alt nou produs

Problema 2: daca modific un produs care a avut discount - nu gasesc de unde sa anulez pretul redus

 

Prestashop 1.6.1.1

Importul initial de produse l-am facut prin import csv - pe modelul standard - si s-a comportat foarte bine

 

In acest moment nu mai pot sa adaug nici un produs si mai ales daca modific un pret al unui produs existent imi ramane discountul - de unde anulez suma redusa pentru ca nu gasesc niciunde 

 

 

AM GASIT - cu pretul - PRETURI specifice - nu ma obisnuiesc deloc cu limba romana in administrare

 

Ramane problema cu adaugare produs nou

Edited by daniel10101 (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

ce eroare iti da cand incerci sa adaugi un produs?

 

inainte de orice fa upgrade la presta 1.6.1.11, din cauza de chrome si FF&co nu mai merg scripturile care nu sunt async

Buna ziua - am gresit eu - presta este 1.6.1.11 iar mesajul este A aparut o eroare la crearea obiectului. product

Edited by daniel10101 (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

am activat mod dev

 

Duplicate entry '4294967295' for key 'PRIMARY'

 

 

INSERT INTO `psxd_product` (`id_shop_default`, `id_manufacturer`, `id_supplier`, `reference`, `supplier_reference`, `location`, `width`, `height`, `depth`, `weight`, `quantity_discount`, `ean13`, `upc`, `cache_is_pack`, `cache_has_attachments`, `is_virtual`, `id_category_default`, `id_tax_rules_group`, `on_sale`, `online_only`, `ecotax`, `minimal_quantity`, `price`, `wholesale_price`, `unity`, `unit_price_ratio`, `additional_shipping_cost`, `customizable`, `text_fields`, `uploadable_files`, `active`, `redirect_type`, `id_product_redirected`, `available_for_order`, `available_date`, `condition`, `show_price`, `indexed`, `visibility`, `cache_default_attribute`, `advanced_stock_management`, `date_add`, `date_upd`, `pack_stock_type`) VALUES ('1', '0', '0', 'magneti_set1', '', '', '0', '0', '0', '0', '0', '', '', '0', '0', '0', '2', '1', '0', '1', '0', '1', '0', '0', '', '0', '0', '0', '0', '0', '1', '404', '0', '1', '0000-00-00', 'new', '1', '0', 'both', '0', '0', '2017-03-13 05:59:30', '2017-03-13 05:59:30', '3')
 
Link to comment
Share on other sites

ai o inconsistenta in baza de date. importul de produse a decurs prost

in baza de date ai o inregistrare (probabil id de produs, dar nu obligatoriu) care ar trebui sa fie unica si nu este.

 

verifica daca deja exista un produs cu id=4294967295

Link to comment
Share on other sites

am gasit eroarea - am sters produsul duplicat si produsul original - dar am reusit sa adaug un singur alt produs - iar duplicat.

 

 

Voi incerca sa refac importul si sa cresc putin memoria alocata - e adevarat a fost o eroare la import - s-a facut dar mie imi arata ca site-ul nu raspunde.

Link to comment
Share on other sites

ai o problema si cu baza de date, normal ar fi fost sa-ti incrementeze automat id-ul

cred ca tabelele de produse nu s-au creat cum trebuie la instalarea de presta.

sau importul de produse a crapat intr-un moment nefericit.

 

verifica si parametrii de install din admin > parametrii avansati > informatii configuratie

memoria alocata ar trebui sa fie 256Mb

 

iar vav de produse, rade tot si mai fa-l odata

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...