Jump to content

Csak őszintén: mennyire ajánljátok a Prestashop-ot?


bimlas

Recommended Posts

2 hónapja teszteljük mindenféle szempontból a Presta-t, nagyrészt meg is felel az elvárásoknak, amiben meg nem, arra van kiegészítő.

 

Viszont a neten keresgélve akarva-akaratlanul is belebotlottam (elég sűrűn) olyan kommentekbe, hogy "aki nem akarja a pénzét kidobni az ablakon, az kerülje el a Presta-t", "egy rakás sz*r, tele van hibákkal, a leveleimre nem válaszolnak, a fórum halott", "valaha csodás volt, de a vezetőség elcseszte az egészet", "3 hete kifizettem egy modult, de még mindig nem tudom használatba venni, megléptek a pénzemmel", stb. Mennyire igazak ezek a vádak?

 

Senki ne vegye magára, mert nem sértésnek szánom, de mennyire látom, a fórum inkább kérdésekkel van tele, válaszok meg csak ímmel-ámmal akadnak. Az is igaz, hogy a GitHub pull request-ek közt akad másfél éve nyitott is (bár úgy tűnik, hogy 2016 októberében történhetett valami, mert minden PR-re el kezdtek válaszolni). A modulok minőség-ellenőrzéséig még nem jutottam el, mert ezek után kétszer se biztos, hogy a Presta mellet döntünk.

 

Amennyire látom, a dolgozók sem elégedettek a céggel, ami a commit-ok sűrűségén is szembeötlő: úgy tűnik, hogy az emberek csak ideig-óráig maradnak a cégnél.

 

Saját tapasztalatok (akár a Presta-nál dolgozók-é is)?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Az a helyzet, hogy ez nagyon helyfüggő.

A fő gond az Magyar viszonylatban, hogy sokan a .hu-n landolnak ami halott.

 

Aki szán egy percet a keresésre az megtalálja ezt a fórumot, ahol szinte biztos, hogy kap valamilyen reakciót. Ennél jobb a facebook közösség, ahol szinte percek alatt megkapja a választ az, aki szeretné.

Vannak még egyéb fórumok (mondjuk a prestashopkerdezzfelelek.info) ami szintén kijön keresőben és szintén kap reakciót az, aki kérdez.

Ezt leginkább olyan szemszögből kellene vizsgálni, hogy milyen alternatívák vannak. Ott a Magento, aminek a közössége a ps-hez képest nulla, fejlesztőt találni rá majdnem egyenlő a lehetetlennel (magyar viszonylatban: aki értett ehhez az is eltűnt külföldre pár éve). 

A bérelhető webáruház rendszerek piaca meg teljesen más tészta.

Félreértés ne essék: én nem állok minden áron a ps mellett. Én csak annyit mondok, hogy ezt a kérdést mérleggel volna értelme vizsgálni: valamit tenni kellene az egyik oldalra ami alapján el lehet dönteni, hogy ahhoz képest milyen a ps az adott projektre.

Link to comment
Share on other sites

A mérel másik oldalán jelenleg a WooCommerce áll. A Magento-t igazából csak azért vetem el, mert

  • a community edition nem biztos, hogy eleget tesz az igényeinknek
  • a commercial piszok drága
  • a rendszerigényeknek nem felel meg a hosztunk

Eredetileg ezen blog elolvasása után kezdtem el jobban keresgélni az ügyben. Látom, hogy a fazon durván elfogult és foggal-körömmel harcol a saját igaza mellett, de a fentebb említett többi találat alapján úgy tűnik, hogy nincs egyedül a szitkozódásban. Igazából én sem tudom, hogy jó irányba mennek-e: az 1.7 kissé kaotikus és (egyelőre) lényeges részek hiányoznak belőle, ezért sokan az 1.6 mellett maradnak, ami viszont (gondolom) egyszer csak lezárul.

 

Nekem úgy tűnik, hogy egy időben csodálatosan fejlődő, közkedvelt webáruház volt, majd a vezetőség hazavágta az egészet, de (a GitHub PR-ek alapján) mintha észbe kaptak volna + a munkaerő-hiányt is mintha pótolni akarnák.

 

Te, mint "belsős" hogy látod? Ismét fejlődésnek indult a projekt?

 

Részemről örülnék, ha aktívan részt vehetnék a javulásban, hisz az nekünk és a PS-nek is előnyös, ha egyre jobb lesz. Csak azt nem tudom, megéri-e befektetni a pénzt és energiát...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Egy kicsit hozzászólnék, mert egyre több rálátásom van.

Az oly sokszor hangoztatott kérdéssel lehetne kezdeni, hogy mire van szükséged? Én a Magento-s világból jövök, nem szakítottam vele, de látom, hogy az általam használt motorok között mikor mi az optimálisabb.

Mire van szükséged? Egy jól paraméterezhető, sokoldalú webáruházra? Egy egyszerűre, de jól kezelhetőre? Egy blogmotorra, amihez van webáruház kiegészítő?

A Prestashop egy nagyon jó rendszer, természetesen nem tökéletes, de jól kezelhető. Sok tekintetben jobban alakítható, mint bármelyik másik. A kiegészítők kedvező áron érhetőek le hozzá.

Ha komplexebb kialakítás, jobb skálázhatóság kell, akkor Magento. Tény, hogy itt drágábbak a kiegészítők, és az is, hogy a 2.x verzió hatásos működéséhez nem elég a mezei tárhely, külön vps kell hozzá. De tévedés ne essék, egy Presta alapú webáruház is könnyen lehet olyan látogatottságú, kezelhet olyan adatmennyiséget, hogy szükség van egy külön helyre.

Vitatkoznék Attilával, a Magento közössége nem 0, csak nincs magyar bázisa, de nagyon jó a nemzetközi. Vannak magyar fejlesztők szép számmal, de drágábbak, mint egy Prestás. 

Amit én egyértelműen nem javaslok, ha leginkább webáruház a cél, akkor az a blogmotor + webáruház kiegészítő. (Jooma+Virtuemart, Drupal+Ubercart, Worpress+Woocommerce)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Bocsánat, én csak magyar viszonylatban beszéltem a Magento közösségről, mivel ennek volt realitása a jelen posztban (vagy legalábbis számomra). Nem is tudom, hogy nemzetközi viszonylatban mi a helyzet vele.

A szerverben egyetértek: ha egy gyors ps-t szeretnél prémium kategóriás sablonnal akkor nem jó a mezei tárhely. Nem a paraméterek miatt hanem az osztott mivolta miatt.

Nos, így már, hogy van a mérleg másik oldalán valami jobb a felvetés :) és örülök is neki, hogy tudunk beszélni erről. 

"Igazából én sem tudom, hogy jó irányba mennek-e: az 1.7 kissé kaotikus és (egyelőre) lényeges részek hiányoznak belőle, ezért sokan az 1.6 mellett maradnak, ami viszont (gondolom) egyszer csak lezárul."

Ez teljesen igaz, de ez eddig sem volt másképp: minden generációváltás így zajlott, és aki kicsit olvasott magyar viszonylatban (mondjuk nálam) az tudja, hogy én személy szerint semmiféleképp nem támogatom az 1.7 éles rendszeren történő bevetését. Ezt többször hangoztatom a facebook csoportban is. Kell még neki jó pár hónap, mire kiforrja magát annyira, hogy egyáltalán érdemes legyen váltani. Ezt, valamint azt figyelembe vévén, hogy az 1.6 még 2018-ig támogatott lesz senkit nem jogosít (az ésszerűséget szem előtt tartva) fel arra, hogy élő shopot alkosson 1.7-el.

A cikk amit bedobtál Bimlas át fogom olvasni, kis türelmedet kérem rá. Nagyon kíváncsi vagyok én is. :)

Ami pedig a WoCommerce-t illeti: hazudnék, ha most azt mondanám, hogy a ps jobb. Az a gond, hogy nincs akkora rálátásom arra, mint a ps-re. Ez ugye logikus. Így pedig hiába alkotnék véleményt, nem volna igazságos. Én a ps-t mondanám a wordpress kiegészítőjével szemben (szerintem fejlettebb a ps egy pluginnál) de nincs jogom ezt megítélni mert sosem építettem még webshopot a wp rendszerével. Csupán akkor kerülök vele kapcsolatba (az igazság az, hogy a Magento-val ugyanez a helyzet) amikor ezeket a rendszereket migrálni kell Prestashop-ra.

Jelentkezem hamarosan és őszintén örülök, hogy felvetődnek ezek a kérdések.

Link to comment
Share on other sites

Amikor arról volt szó, hogy a Magento helyett valami más motor (is) kellene, felmerült a WP is, ám úgy láttam, hogy egy-két lényeges tudásban lemarad bármelyik kifejezetten webáruház megoldástól.

Továbbá meglátásom szerint ennek is ugyanaz a "gyerekbetegsége", mint bármelyik blog+shop megoldásnak. Valaki/valakik fejlesztik/ fejlesztgetik a webáruház részét, de mindig egy lépéssel le vannak maradva a motortól. 

(Mondjuk a Drupal pluginjait jó ütemben fejlesztik, mivel az alpha és egyéb motor verziók már 1-2 lépéssel korábban kikerülnek tesztelésre, így a fejlesztők már elkezdhetik az új verziók kialakítását, de a webáruháza inkább szobor faragása baltával, mint kifinomult, szép munka)

Ráadásul az ilyen megoldásoknál sokkal nagyobb a biztonsági és kompatibilitási kockázat. Olyan ez, mint a linux. Nincs egy egységes fejlesztői mag, hanem innen-onnan toldozzák, foltozzák, s bár a linux egy biztonságos rendszer, de bármennyire is annak hirdetik, egyáltalán nem felhasználóbarát. Egy felhasználói felületet, egy programot használni akarunk, nem pedig barkácsolni, hogy végre valami úgy működjön, ahogy szeretnénk. Persze az egyedi igény, az más.

És itt is vagyunk a biztonsági kockázatnál. Egy kombinált rendszernél zömében nem a motor, hanem a nem jól felkészített, hiányosan javított pluginek jelentik a legnagyobb kockázatot.

Ha van egy Wordpress motorunk, ami jó és nagyon elterjedt (és itt ez megint biztonsági rés, az egyik legtöbbször feltört motor), van hozzá egy webáruház bővítményünk, amihez megint csak készülnek a kiegészítők.

A célspecifikus webáruházaknál pedig ott a webáruház motor és a kiegészítők. Egy lépés már ki is maradt.

Link to comment
Share on other sites

 

 

Amit én egyértelműen nem javaslok, ha leginkább webáruház a cél, akkor az a blogmotor + webáruház kiegészítő.

 

Félre értés ne essék: erősen kerülni szeretném a blog motor + kiegészítő = webáruház megoldást a hibalehetőségek és a biztonsági kockázatok növekedése miatt. A legjobb mindenképp az, ha a kód kifejezetten webshop kialakítására van szabva, ez egyértelmű. Viszont ha egy ilyen "kiegészítős" rendszer többet/jobbat tud, mint egy natív webáruház, akkor mindezek ellenére lehet, hogy az mellett döntenék.

 

 

 

Bocsánat, én csak magyar viszonylatban beszéltem a Magento közösségről, mivel ennek volt realitása a jelen posztban (vagy legalábbis számomra).

 

Nem csak magyar viszonylatban keresem a megoldásokat/fórumokat/stb, szóval a válaszoknál küldhetsz akár külföldi referenciákat is.

 

 

 

A cikk amit bedobtál Bimlas át fogom olvasni, kis türelmedet kérem rá. Nagyon kíváncsi vagyok én is.

 

Szívesen olvasnám a véleményed. :)

 

A WooCommerce-t és a Presta-t is próbáltam valahogy tesztelni és az eredmények miatt úgy tűnik a Presta mellett maradunk: nem lassult be 2000 termék esetén sem, de a WooCommerce már 500 környékén érezhetően akadozott. Jelzem, ez saját tapasztalat, nem kőbe vésett igazság, lehet, hogy valakinek a WooCommerce gyorsabban muzsikál (írom ezt azoknak, akik a WooCommerce vs Prestashop témakörre Gugliznának).

 

A Presta tudása is nagyszerű, tény, hogy kiegészítők nélkül is nagyon sok mindenre képes. Egy modult már el is kezdtem írni az egyedi igényeink kielégítésére (amihez kéne egy kis segítség). Viszont tényleg aggódok, hogy

 

  • Megbízhatóak-e a kiegészítők? A feljebb említett oldalakon többen is panaszkodtak, hogy a mudul árát lenyúlják, de működő terméket nem kapnak cserébe, vagy nem reagálnak a hibajelentésekre
  • A PrestaShop 1.6-ban lévő hibák valóban kijavításra kerülnek-e, vagy az 1.7-be öli minden idejét az a 4 programozó, aki egyáltalán a kódhoz nyúl (a Presta saját alkalmazottai)?
  • Megkapom-e a kérdéseimre a válaszokat? A felhasználó szintű kérdésekre úgy látom vannak megoldások, de nem tudom, hogy hol lehet kapcsolatba lépni más developer-ekkel. Pl. ez a fórum inkább a felhasználókat célozza (vagy csak nekem nem volt szerencsém), a Reddit oldala gyakorlatilag halott, egyéb fórumot nem találtam egyelőre)

Kérlek titeket, hogy tételesen mondjátok el a véleményeteket ezekről, így könnyítve a döntésem. Előre is köszönöm!

Link to comment
Share on other sites

"A feljebb említett oldalakon többen is panaszkodtak, hogy a mudul árát lenyúlják"
Itt mivel találkoztál? Nem olvastam bele, de nekem van egy olyan érzésem, hogy talán nem az addons oldalról valók ezek a nem működő bővítmények, nem egy olyan fejlesztőtől, aki rendszeresen jelen van a fórumokon, a plugin felületeken, hanem valamilyen random fejlesztőnél lehetnek gondok.

Mi most vettünk pár bővítményt, és semmi probléma nincs vele. A presta addons oldaláról vannak, kifizettük, megjött a link, letöltöttük, használjuk.

 

Az ilyen jellegű kommentekre mint pl: "egy rakás sz*r, tele van hibákkal" nem adnék sokat. Ez olyan trollkodás szerű. Sokan dolgoznak azért, hogy egy rendszer jól működjön.

Az ilyen bejegyzést író (szerintem) felületesen ismerte meg a prestát, fogalma sincs egy rakás funkcióról, lehetőségről, és még a legminimálisabb ismerete nincs meg ahhoz, hogy valamit javítson, ha szükség van rá. Ragadjon meg egy egyedi fejlesztőt, készíttessen magának egy saját webáruházat, talicskázzon bele egy rakat pénzt, aztán jövőre kezdheti elölről :)

Edited by KöveZoli (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

https://hu-hu.facebook.com/prestashop.hu/posts/1032713120131953

https://www.merchantmaverick.com/reviews/prestashop-review/#comments (helyből a legfelső két komment)

 

Speszölli itt olvastam olyan addon-okról, amikkel megszívja az ember. Persze, itt valószínűleg a hivatalos addons oldalon kívüli pluginokról van szó.

 

Igazából élethosszig tartó dilemma lenne, ha minden egyes szemszögből megvizsgálnám az e-commerce rendszereket, ezért rá is hagyom az összehasonlítást és meglátjuk, hogy a Presta a gyakolatban hogy üzemel.

 

Ettől függetlenül még mindig várom Attila értékelését a cikkről (nem sürgetés, vagy számonkérés, csak kijelentés!). :)

 

Attila: a Facebook-ra csak azért regeltem, mert a munkámhoz kell, viszont örömmel látom, hogy megérte jelentkezni a magyar Presta csoportba, mert tényleg nagy ott a nyüzsgés. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Mindentől eltekintve én nem ítélném el a Wordpress + WooCommerce párost, csak a helyén kell kezelni.

 

Szuperül használható, rengeteg kiegészítő megoldás van hozzá, és minden második sarkon "értenek" hozzá.

 

Természetesen tisztában kell lenni a határaival, volt olyan ügyfelem, akinél a fejlesztés harmadik hetében bukott ki, hogy még ez is az is kell, és úgy már a Presta volt a jobb választás.

 

Szerintem egyébként szebb, kevésbé korlátozott lapokat lehet WooCommercel csinálni, valamint programozási tudás nélkül könnyebben módosítható - viszont pont a nagyon moduláris mivoltának köszönhetően hamar nagyobb tárhelyet igényelhet a sok modul miatt. A Presta talán jobban viseli ezt. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Üdv!

 

A témában autentikusnak mondanám magam. Igaz, én nem sok Prestás shopot hoztam létre, hanem a cég, akihez kerültem erre fektette az alapokat, így "kénytelen" voltam beleásni magam a témába.

Idestova több, mint 5 éve használjuk ezt a motort. Két áruházat is fenntartunk, az egyik 5000-nél picit több, a másik közel 14000 terméket tárol. Lassulás nem tapasztalható, bár voltak hibák, de ezt a viszonylag régi motornak tudtam be. Javítás után továbbra is töretlenül szolgálják ki az ügyfeleket. Napi kb 1000-1500 látogató, 50-60 beérkezett megrendelés.

Azért azt leszögezném, hogy nem a legegyszerűbb sem a beállítása, sem pl a módosítása. Pl egy másik motornál átírod a megfelelő fájlt, a css-t és már látod is az eredményt. Mivel a PS a Smarty template rendszert használja, kell némi tapasztalat, ha módosítani akarjuk a megjelenést.

Viszont, ha kiismered, megszereted és ezt nagyon meghálálja :) Szerintem sokan ezért szidják, mert idő kell a megértéséhez és a megtanulásához.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...
On ‎2‎/‎10‎/‎2017 at 8:14 AM, KöveZoli said:

Egy kicsit hozzászólnék, mert egyre több rálátásom van.

Az oly sokszor hangoztatott kérdéssel lehetne kezdeni, hogy mire van szükséged? Én a Magento-s világból jövök, nem szakítottam vele, de látom, hogy az általam használt motorok között mikor mi az optimálisabb.

Mire van szükséged? Egy jól paraméterezhető, sokoldalú webáruházra? Egy egyszerűre, de jól kezelhetőre? Egy blogmotorra, amihez van webáruház kiegészítő?

A Prestashop egy nagyon jó rendszer, természetesen nem tökéletes, de jól kezelhető. Sok tekintetben jobban alakítható, mint bármelyik másik. A kiegészítők kedvező áron érhetőek le hozzá.

Ha komplexebb kialakítás, jobb skálázhatóság kell, akkor Magento. Tény, hogy itt drágábbak a kiegészítők, és az is, hogy a 2.x verzió hatásos működéséhez nem elég a mezei tárhely, külön vps kell hozzá. De tévedés ne essék, egy Presta alapú webáruház is könnyen lehet olyan látogatottságú, kezelhet olyan adatmennyiséget, hogy szükség van egy külön helyre.

Vitatkoznék Attilával, a Magento közössége nem 0, csak nincs magyar bázisa, de nagyon jó a nemzetközi. Vannak magyar fejlesztők szép számmal, de drágábbak, mint egy Prestás. 

Amit én egyértelműen nem javaslok, ha leginkább webáruház a cél, akkor az a blogmotor + webáruház kiegészítő. (Jooma+Virtuemart, Drupal+Ubercart, Worpress+Woocommerce)

Szia Zoli!

Ezen, mit értesz?

"Ha komplexebb kialakítás, jobb skálázhatóság kell, akkor Magento."

Link to comment
Share on other sites

On ‎2‎/‎10‎/‎2017 at 8:14 AM, KöveZoli said:

Egy kicsit hozzászólnék, mert egyre több rálátásom van.

Az oly sokszor hangoztatott kérdéssel lehetne kezdeni, hogy mire van szükséged? Én a Magento-s világból jövök, nem szakítottam vele, de látom, hogy az általam használt motorok között mikor mi az optimálisabb.

Mire van szükséged? Egy jól paraméterezhető, sokoldalú webáruházra? Egy egyszerűre, de jól kezelhetőre? Egy blogmotorra, amihez van webáruház kiegészítő?

A Prestashop egy nagyon jó rendszer, természetesen nem tökéletes, de jól kezelhető. Sok tekintetben jobban alakítható, mint bármelyik másik. A kiegészítők kedvező áron érhetőek le hozzá.

Ha komplexebb kialakítás, jobb skálázhatóság kell, akkor Magento. Tény, hogy itt drágábbak a kiegészítők, és az is, hogy a 2.x verzió hatásos működéséhez nem elég a mezei tárhely, külön vps kell hozzá. De tévedés ne essék, egy Presta alapú webáruház is könnyen lehet olyan látogatottságú, kezelhet olyan adatmennyiséget, hogy szükség van egy külön helyre.

Vitatkoznék Attilával, a Magento közössége nem 0, csak nincs magyar bázisa, de nagyon jó a nemzetközi. Vannak magyar fejlesztők szép számmal, de drágábbak, mint egy Prestás. 

Amit én egyértelműen nem javaslok, ha leginkább webáruház a cél, akkor az a blogmotor + webáruház kiegészítő. (Jooma+Virtuemart, Drupal+Ubercart, Worpress+Woocommerce)

Zoli!

Ebbe is tudnál segíteni!

"Mire van szükséged? Egy jól paraméterezhető, sokoldalú webáruházra?"

Milyen kérdésekre kell válaszoni, hogy kb el lehessen dönteni?

Link to comment
Share on other sites

On ‎4‎/‎13‎/‎2017 at 2:03 PM, roland76 said:

Üdv!

 

A témában autentikusnak mondanám magam. Igaz, én nem sok Prestás shopot hoztam létre, hanem a cég, akihez kerültem erre fektette az alapokat, így "kénytelen" voltam beleásni magam a témába.

Idestova több, mint 5 éve használjuk ezt a motort. Két áruházat is fenntartunk, az egyik 5000-nél picit több, a másik közel 14000 terméket tárol. Lassulás nem tapasztalható, bár voltak hibák, de ezt a viszonylag régi motornak tudtam be. Javítás után továbbra is töretlenül szolgálják ki az ügyfeleket. Napi kb 1000-1500 látogató, 50-60 beérkezett megrendelés.

Azért azt leszögezném, hogy nem a legegyszerűbb sem a beállítása, sem pl a módosítása. Pl egy másik motornál átírod a megfelelő fájlt, a css-t és már látod is az eredményt. Mivel a PS a Smarty template rendszert használja, kell némi tapasztalat, ha módosítani akarjuk a megjelenést.

Viszont, ha kiismered, megszereted és ezt nagyon meghálálja :) Szerintem sokan ezért szidják, mert idő kell a megértéséhez és a megtanulásához.

Szia Roland!

Te tudsz elérhetőséget adni?

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...