Jump to content

Τιμολόγια και αποδείξεις


Recommended Posts

Απ΄ ότι παρατήρησα, το PrestaShop κατά την διαδικασία αγοράς ενός προϊόντος δεν ρωτά τον αγοραστή αν θέλει απλή απόδειξη ή τιμολόγιο. Είναι δυνατό να γίνει αυτό;
Επίσης δεν υπάρχει δυνατότητα να του ζητηθεί κατά την αγορά του προϊόντος η Επωνυμία, το ΑΦΜ και η ΔΟΥ. Κατ΄ αυτόν τον τρόπο το κατάστημα δεν γνωρίζει τα στοιχεία του και θα χρειαστεί να επικοινωνήσει με τον πελάτη για να τα μάθει προκειμένου να εκδώσει το σχετικό τιμολόγιο.
Μήπως γνωρίζει κάποιος κάτι σ΄ αυτό το θέμα;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Για τσέκαρε το παρακάτω...

option 1 (Recommended if you don’t require gift wrapped service)
If you enable gift wrapped service in the admin under preferences tab
all you need to do edit line 82 order-carrier.tpl & then line 86

example
change: {l s=‘I would like the order to be gift-wrapped.’}
to: {l s=‘I would like to add some dilivery instructions for my order.’}

change: {l s=‘If you wish, you can add a note to the gift:’}
to: {l s=‘Please enter delivery instructions for your order below:’}

Although there may be a few changes required to the admin files but at least this is a good starting point

option 2 (Developers skills required!)
Create new field in the DB & define in Prestashop classes
copy the gift wrapping option changes the variables required.

There would be several files you need to change to create a new field & display this field in your order process

Link to comment
Share on other sites

Το αρχείο που βρίσκεται στο /themes/to theme sou/order-carrier.tpl
Αν έχεις το default theme τότε το λινκ είναι themes/prestashop/order-carrier.tpl


Η σωστή σειρά που βρίσκεται αυτό που ψάχνουμε είναι η 98 και η 110.
Αλλάζει το (98 σειρά)

{l s='I would like the order to be gift-wrapped.'}



σε

{l s='Θα επιθυμούσατε έκδοση τιμολογίου;'}



και

Αλλάζει το (110 σειρά)
από

{l s='If you wish, you can add a note to the gift:'}



σε

{l s='Παρακαλώ εισάγεται τα στοιχεία που επιθυμείτε να εκδοθεί το τιμολόγιο:'}



Πάρε ενα backup του αρχείου πριν κάνεις τις αλλαγές.
Επίσης σε ενημερώνω ότι δεν το έχω δοκιμάσει δεν γνωρίζω αν δουλεύει κτλ. Τα ρίσκα δικά σου :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...

Ωραία ιδέα irmaiden, να 'σαι καλά για την υπόδειξη και up the irons ;-)

Το δοκίμασα και δουλεύει. Για να μην πειράξω το tpl όμως, πήγα και άλλαξα απλώς τις μεταφράσεις στο Front Office. Το μόνο μικρό θεματάκι είναι, ότι στο pdf invoice εμφανίζεται και γραμμή με gift wrap, αλλά έτσι κι αλλιώς βγάζει 0 ευρώ οπότε δεν είναι κάτι σοβαρό.

Το προχώρησα λίγο παραπάνω, θέλοντας να κάνω πιο... "επίσημο" τον τρόπο που θα εμφανίζεται στον πελάτη και κυρίως στο ιστορικό των παραγγελιών του. Συγκεκριμένα, έκανα τα εξής :

Στις μεταφράσεις του Front Office.


Αλλαγές στα πεδία του 'order-carrier' :
* Gift -> Τιμολόγιο
* I would like the order to be gift-wrapped. -> Επιθυμώ την έκδοση τιμολογίου, αντί για απόδειξη λιανικής πώλησης.
* If you wish, you can add a note to the gift:->Παρακαλώ, εισάγετε τα απαραίτητα στοιχεία για την έκδοση του τιμολογίου (επωνυμία, διεύθυνση, επάγγελμα, ΑΦΜ, ΔΟΥ) :



Β. Αλλαγές στα fields του 'order-detail' :
* You requested gift-wrapping for your order.->Έχετε ζητήσει έκδοση τιμολογίου για την παραγγελία σας.
* Message:->Στοιχεία :



Στα εικονίδια.
Άλλαξα το εικονίδιο 'gift.gif' (../themes/xxxxx/img/icon/gift.gif) για να μην εμφανίζεται το "δωράκι" στο ιστορικό παραγγελιών.
Ιδού κι ένα παράδειγμα εικονιδίου : !http://www.electrotools.gr/themes/electrotools/img/icon/gift.gif!
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Ωραία ιδέα irmaiden, να 'σαι καλά για την υπόδειξη και up the irons ;-)

Το δοκίμασα και δουλεύει. Για να μην πειράξω το tpl όμως, πήγα και άλλαξα απλώς τις μεταφράσεις στο Front Office. Το μόνο μικρό θεματάκι είναι, ότι στο pdf invoice εμφανίζεται και γραμμή με gift wrap, αλλά έτσι κι αλλιώς βγάζει 0 ευρώ οπότε δεν είναι κάτι σοβαρό.

Το προχώρησα λίγο παραπάνω, θέλοντας να κάνω πιο... "επίσημο" τον τρόπο που θα εμφανίζεται στον πελάτη και κυρίως στο ιστορικό των παραγγελιών του. Συγκεκριμένα, έκανα τα εξής :

Στις μεταφράσεις του Front Office.


Αλλαγές στα πεδία του 'order-carrier' :
* Gift -> Τιμολόγιο
* I would like the order to be gift-wrapped. -> Επιθυμώ την έκδοση τιμολογίου, αντί για απόδειξη λιανικής πώλησης.
* If you wish, you can add a note to the gift:->Παρακαλώ, εισάγετε τα απαραίτητα στοιχεία για την έκδοση του τιμολογίου (επωνυμία, διεύθυνση, επάγγελμα, ΑΦΜ, ΔΟΥ) :



Β. Αλλαγές στα fields του 'order-detail' :
* You requested gift-wrapping for your order.->Έχετε ζητήσει έκδοση τιμολογίου για την παραγγελία σας.
* Message:->Στοιχεία :



Στα εικονίδια.
Άλλαξα το εικονίδιο 'gift.gif' (../themes/xxxxx/img/icon/gift.gif) για να μην εμφανίζεται το "δωράκι" στο ιστορικό παραγγελιών.
Ιδού κι ένα παράδειγμα εικονιδίου : !http://www.electrotools.gr/themes/electrotools/img/icon/gift.gif!


Ωραίος!
Για το PDF που αναφέρεις θα πας translation-> από το drop down επιλέγεις PDF translation ->εκεί κάνε search για το gift wrap και μετέφρασε το όπως θες ή βάλε καμιά τελεία που δεν θα πολυφαίνεται.
Δεν το έχω δοκιμάσει αλλά αυτό πρέπει να είναι. Αν το δοκιμάσεις πες μας και εμάς.
Link to comment
Share on other sites


Ωραίος!
Για το PDF που αναφέρεις θα πας translation-> από το drop down επιλέγεις PDF translation ->εκεί κάνε search για το gift wrap και μετέφρασε το όπως θες ή βάλε καμιά τελεία που δεν θα πολυφαίνεται.
Δεν το έχω δοκιμάσει αλλά αυτό πρέπει να είναι. Αν το δοκιμάσεις πες μας και εμάς.


Καλη ιδέα αυτή με την μετάφραση του PDF, αν και τελικά δεν χρειάζεται επειδή έκανα ένα λάθος (δεν το θυμόμουν σωστά). Δεν φαίνεται στο pdf η σειρά με την συσκευασία, αλλά στο e-mail επιβεβαίωσης που παραλαμβάνει ο πελάτης, εφόσον έχει επιλέξει κανείς να στέλνονται τα mails σε html. Σε text form δεν στέλνει πλήρη ανάλυση της παραγγελίας, την αναφέρει συνοπτικά, οπότε εκεί δεν τίθεται καν θέμα συσκευασίας κλπ.

Μια λύση λοιπόν αν κάποιος θέλει να αλλάξει το e-mail επιβεβαίωσης, είναι να διαγραφεί εντελώς το κομμάτι που αναφέρει το gift wrap στο σχετικό template των e-mails. Αυτά βρίσκονται στο ../mails/gr/ (το dir 'gr' το πρόσθεσα μόνος μου, κάνοντας και τις ανάλογες μεταφράσεις από το αντίστοιχο 'en'). Όπως είπα και σε προηγούμενο ποστ βέβαια, δεν είναι και τόσο σοβαρό αφού δεν μπαίνει κάποιο ποσό αν δεν το ορίσεις στο back office.

Το template file είναι το ' order_conf.html ' και το σημείο που μπορεί να διαγραφεί :

 
Gift-wrapping
{total_wrapping}



Η παράθεση είναι από το αγγλικό html αρχείο ( ../mails/en/order_conf.html )

Κατά τ' άλλα, η όλη διαδικασία δουλεύει μια χαρά και λυπάμαι που δεν ανακάλυψα νωρίτερα το παρόν thread και την λύση που πρότεινες, θα είχα γλυτώσει από κάποιες γκρίνιες πελατών. Περιμένω να το δω και στην πράξη βέβαια, αφού προς το παρόν μόνο σε δικές μου δοκιμές το έχω τσεκάρει, αλλά λογικά δεν θα υπάρχει πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Με πρόλαβες πάνω που ήθελα να θέσω το ερώτημα στο forum. Αν έχεις μεταφράσει τα e-mail forms σου είναι εύκολο να μου τα στείλεις? e-mail. [email protected]
Ευχαριστώ!


Κανένα πρόβλημα φυσικά. Ίσως μάλιστα είνα προτιμότερο να τα ζιπάρω και να δώσω το link εδώ, ώστε να μπορεί να τα πάρει όποιος θέλει.

Λίγη υπομονή μόνο κάνε, επειδή θέλω να κάνω κάποιες αλλαγές. Τα έχω κάνει αρκετά custom στα δικά μου δεδομένα και δεν θα ταιριάζουν σε όλους (χρώματα, κείμενα, εικόνες κλπ).
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Με πρόλαβες πάνω που ήθελα να θέσω το ερώτημα στο forum. Αν έχεις μεταφράσει τα e-mail forms σου είναι εύκολο να μου τα στείλεις? e-mail. [email protected]
Ευχαριστώ!


Κανένα πρόβλημα φυσικά. Ίσως μάλιστα είνα προτιμότερο να τα ζιπάρω και να δώσω το link εδώ, ώστε να μπορεί να τα πάρει όποιος θέλει.

Λίγη υπομονή μόνο κάνε, επειδή θέλω να κάνω κάποιες αλλαγές. Τα έχω κάνει αρκετά custom στα δικά μου δεδομένα και δεν θα ταιριάζουν σε όλους (χρώματα, κείμενα, εικόνες κλπ).


ΟΚ, τα έκανα. Δες εδώ
Link to comment
Share on other sites

Με πρόλαβες πάνω που ήθελα να θέσω το ερώτημα στο forum. Αν έχεις μεταφράσει τα e-mail forms σου είναι εύκολο να μου τα στείλεις? e-mail. [email protected]
Ευχαριστώ!


Κανένα πρόβλημα φυσικά. Ίσως μάλιστα είνα προτιμότερο να τα ζιπάρω και να δώσω το link εδώ, ώστε να μπορεί να τα πάρει όποιος θέλει.

Λίγη υπομονή μόνο κάνε, επειδή θέλω να κάνω κάποιες αλλαγές. Τα έχω κάνει αρκετά custom στα δικά μου δεδομένα και δεν θα ταιριάζουν σε όλους (χρώματα, κείμενα, εικόνες κλπ).


ΟΚ, τα έκανα. Δες εδώ



Άψογος ο παίχτης!!! Σε ευχαριστούμε πολύ για τον χρόνο που διάθεσες!!!!!!
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Πέρασε πολύς καιρός από όταν γράφτηκε αυτό το topic αλλά έχω μια άλλη ερώτηση και εάν κανείς από σας το ξέρει.

 

Πως μπορώ να γράψω το ΑΦΜ και ΔΟΥ στο αυτόματο PDF τιμολόγιο που εκδίδει το Shop με την ολοκλήρωση της παραγγελίας?

 

Έχω ενεργοποιήσει το module VAT και κατά την εγγραφή και όταν συμπληρώσεις το κελί εταιρία σου ανοίγει το κελί με το ΦΠΑ. Εάν όμως ο πελάτης δεν το έχει κάνει με την εγγραφή του η είναι παλιός πελάτης και τώρα θέλει τιμολόγιο τον παραπεμπτω να δηλώσει καινούργια διεύθυνση αλλά δεν του βγάζει το κελί με το ΦΠΑ και έτσι δεν εμφανίζεται στο PDF τιμολόγιο.

 

Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει σ’αυτό?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
  • 3 weeks later...

Καλησπέρα το έκανα σε 1.6.0.9 δουλεύει εν μέρη, την βγάζει σαν επιλογή αλλα δεν εμφανίζει στο pdf τις πληροφορίες. Πχ ΔΟΥ etc, αν βρεί κανείς καμια λύση...

(σε άλλες γραμμές οχι 110, 98)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Ωραία ιδέα irmaiden, να 'σαι καλά για την υπόδειξη και up the irons ;-)

 

Το δοκίμασα και δουλεύει. Για να μην πειράξω το tpl όμως, πήγα και άλλαξα απλώς τις μεταφράσεις στο Front Office. Το μόνο μικρό θεματάκι είναι, ότι στο pdf invoice εμφανίζεται και γραμμή με gift wrap, αλλά έτσι κι αλλιώς βγάζει 0 ευρώ οπότε δεν είναι κάτι σοβαρό.

 

Το προχώρησα λίγο παραπάνω, θέλοντας να κάνω πιο... "επίσημο" τον τρόπο που θα εμφανίζεται στον πελάτη και κυρίως στο ιστορικό των παραγγελιών του. Συγκεκριμένα, έκανα τα εξής :

 

Στις μεταφράσεις του Front Office.

Αλλαγές στα πεδία του 'order-carrier' :

* Gift -> Τιμολόγιο

* I would like the order to be gift-wrapped. -> Επιθυμώ την έκδοση τιμολογίου, αντί για απόδειξη λιανικής πώλησης.

* If you wish, you can add a note to the gift:->Παρακαλώ, εισάγετε τα απαραίτητα στοιχεία για την έκδοση του τιμολογίου (επωνυμία, διεύθυνση, επάγγελμα, ΑΦΜ, ΔΟΥ) :

Β. Αλλαγές στα fields του 'order-detail' :

* You requested gift-wrapping for your order.->Έχετε ζητήσει έκδοση τιμολογίου για την παραγγελία σας.

* Message:->Στοιχεία :

 

Στα εικονίδια.

Άλλαξα το εικονίδιο 'gift.gif' (../themes/xxxxx/img/icon/gift.gif) για να μην εμφανίζεται το "δωράκι" στο ιστορικό παραγγελιών.

Ιδού κι ένα παράδειγμα εικονιδίου : !http://www.electrotools.gr/themes/electrotools/img/icon/gift.gif!

 

οταν λες front office? τα αρχεία που μεταφράζεις που βρίσκονται π.χ. στο default theme?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ευχαριστούμε για τις πληροφορίες όσους ασχολήθηκαν.

 

Έχει κάποιος βρει λύση για το πεδία "Επάγγελμα" και "ΔΟΥ"?

 

Όταν γράφει κάποιος στοιχεία για τιμολόγιο και συμπληρώνει την εταιρεία εμφανίζετε αυτόματα ένα πεδίο για το ΑΦΜ. Μπορεί να εμφανίζονται και άλλα 2 πεδία για Επάγγελμα και ΔΟΥ?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

οταν λες front office? τα αρχεία που μεταφράζεις που βρίσκονται π.χ. στο default theme?

Καλημέρα και σόρυ για την καθυστερημένη απάντηση, είχα να συνδεθώ χρόνια στο forum.

 

Στο Localization->Translations του backoffice (ή Εργαλεία->Μεταφράσεις για τις παλιότερες versions του presta)

και επιλέγεις Front Office translations.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε για τις πληροφορίες όσους ασχολήθηκαν.

 

Έχει κάποιος βρει λύση για το πεδία "Επάγγελμα" και "ΔΟΥ"?

 

Όταν γράφει κάποιος στοιχεία για τιμολόγιο και συμπληρώνει την εταιρεία εμφανίζετε αυτόματα ένα πεδίο για το ΑΦΜ. Μπορεί να εμφανίζονται και άλλα 2 πεδία για Επάγγελμα και ΔΟΥ?

Υπάρχει ένα "περισσευούμενο" column στο table [prefix]address, το "dni" που δεν χρησιμοποιείται στην Ελλάδα.

Είναι varchar οπότε βολεύει για κείμενο, το κακό όμως είναι ότι αφ' ενός έχει μικρό μήκος (μόνο 16 χαρακτήρες)

αφ' ετέρου δε, ότι είναι μόνο ένα πεδίο και δεν φτάνει για τα δύο που ψάχνεις.

 

Θα μπορούσαν να προστεθούν columns στο συγκεκριμένο table και με κάποιες αλλαγές στον κώδικα να μπορεί

ο πελάτης στο front office να προσθέτει τα στοιχεία του, αλλά δεν είναι και τόσο καλή πρακτική κατά την γνώμη μου,

το έχω κάνει στο παρελθόν σε κάποια tables της db στην 1.2.5 που δουλεύω ακόμα και τώρα που θέλω να κάνω

αναβάθμιση σε 1.6 τα έχω βρει μπαστούνια...

 

Ίσως θα ήταν καλύτερα να μπει ολόκληρο νέο table, κάτι σαν invoice_address ή κάτι τέτοιο, αλλά κι αυτό θα ήταν νομίζω

καλύτερα να υποστηρίζεται από κάποιο module κι όχι με αλλαγές στον ήδη υπάρχοντα κώδικα, πάλι για τον ίδιο λόγο,

για τις αναβαθμίσεις δηλαδή.

Link to comment
Share on other sites

Ισως να φανεί χρήσιμο αν και dirty hack, επειδή προς τα κει βλεπω να πηγαίνει η κουβέντα:

Στον πίνακα _address στο πεδιο vat_number αλλάζοντας το varchar(32)  σε μεγαλύτερο, π.χ varchar(500) μπορούν να αποθηκευθούν τα πρόσθετα φορολογικά στοιχεία serialized. Πλεονέκτημα ότι θα χρειαστεί επέμβαση μόνο στο .tpl για τα πρόσθετα πεδία στη φόρμα και seriaize/ unserialize για εγγραφή/ανάκτηση αντίστοιχα και ίσως μόνο με javascript αν δεν θελετε να γινει module. 

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Τελικά, η καλύτερη λύση είναι με κανά-δυο overrides και την δημιουργία νέων πεδίων στην database.

 

Εγώ ακολούθησα αυτές τις οδηγίες: http://nemops.com/new-customer-address-fields-prestashop/#.WL0K5Di55mN και το 'φτιαξα.

 

Θέλει δουλειά πάντως, επειδή χρειάζονται επεμβάσεις σε διάφορα αρχεία (php overrides, αλλαγές σε tpl) για να εμφανίζονται παντού σωστά (πχ quick order, guest checkout κλπ)

αλλά με λίγη δουλειά γίνεται όπως πρέπει και ενημερώνονται σωστά όλα. Υπ' όψιν, αναφέρομαι σε 1.6.1.10, δεν το 'χω δοκιμάσει σε 1.7

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...