Jump to content

Αντιμετώπιση προβλήματος με την τιμή του προϊόντος και τους shipping carriers


kirk

Recommended Posts

Χαιρετώ όλα τα τσακάλια, παιδιά αντιμετωπίζω δυο προβλήματα και θα ήθελα την βοήθεια σας.
Το 1ο θέμα αφορά την τιμή του προϊόντος. Δηλαδή όταν προσθέτω ένα προίόν στην καρτέλα Info στο Catalog του ορίζω την Pre-tax retail price: και επίσης ορίζω Vat 21% σαν ΦΠΑ και πολύ σωστά μου δείχνει το Final retail price:. Τώρα το πρόβλημα αρχίζει στο frontend όπου όταν βλέπω το προιόν έχει πάρει την Pre-tax retail price: και όχι την τελική τιμή δηλαδή την Final retail price:. Επίσης γράφει ότι στην συγκερκριμένη τιμή έχει συμπεριληφθεί το ΦΠΑ κάτι το οποίο είναι τελείως λάθος γιατί το μόνο πράγμα που προσθέτει είναι τα επιπλέον 2 ευρώ για τα μεταφορικά. Το έχει συναντήσει κανείς αυτό το πρόβλημα και αν μπορείτε να μου πείτε τη ακριβώς πρέπει να κάνω.


Το 2ο θέμα αφορά τους shipping Carriers. Ενώ έχω κάνει εγκατάσταση το Shipping Carrier module και έχω ορίσει carriers για το κατάστημα μου όταν κάνω μια αγορά και φτάνω στο σημείο όπου πρέπει ουσιαστικά να επιλέξω ποιον Carrier θέλω μου εμφανίζει ένα μήνυμα όπου λέει πως δεν υπάρχουν διαθέσιμοι Carriers γιa την συγκεκριμένη διεύθυνση. (There are no availiable carriers for this particular addres.). Θα σας ήμουν ευγνώμων αν θα μπορούσατε να με βοηθήσετε να επιλύσω τα προβλήματα μου.

Σας ευχαριστώ όλους εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

η λυση στο δευτερο θεμα σου ειναι ρυθμισεις
1)ο μεταφορεας πρεπει να τσεκαριστει σε ποια ζωνη εμφανιζεται
2)πρεπει να δημιουργησεις Weight ranges με αυτον τον μεταφορεα

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...