Jump to content

[PORADNIK] Jak przenieść sklep z CLOUD na własny serwer


endriu107

Recommended Posts

Ponieważ część z was nadal ma swoje sklepy w PS CLOUD a czas do końca usługi już powoli dobiega końca należy zadbać o przeniesienie sklepu na inny serwer. PrestaShop oferuje 3 możliwości, dwie z nich to w miarę automatyczne przeniesienie na serwery OVH lub własny serwer korzystając z usług Profileo. Ja natomiast chce sie skupić na 3 opcji czyli kupujemy własny serwer i sami przenosimy na niego sklep.

 

Zaczynamy od przejścia do zakładki zarządzania sklepem, klikamy na przycisk "Take Action NOW!", następnie wybieramy opcję pobrania plików i teraz musimy chwile odczekać i już po paru minutach gdy ponownie wejdziemy w zakładkę zarządzania sklepem i klikniemy na przycisk "Take Action NOW!" zobaczmy zielone pole z przyciskami:

 

"Files"

"Database"

 

Klikamy na oba i czekamy aż pobieranie się zakończy i będziemy mogli przejść do przeniesienia ich na właściwy serwer.

Po pobraniu można zauważyć że pliki nie są kompletne dlatego musimy pobrać paczkę instalacyjną odpowiadającą wersji naszego sklepu w CLOUD, aby to zrobić przechodzimy do https://www.prestashop.com/pl/wersje-deweloperskie#previous-version wyszukujemy swoją wersję sklepu i pobieramy paczkę. Jesli nie wiesz jaka masz dokłądnie wersje sklepu możesz to sprawdzić w panelu administratora sklepu lub w pliku setting.inc.php

 

 

Logujemy się do panelu nowego hostingu i tworzymy bazę danych, zapisujemy sobie gdzieś nazwę użytkownika, nazwę bazy i hasło ponieważ za chwile będzie nam to potrzebne. Po zalogowaniu sie do panelu zarządzania bazą danych np. DirectAdmin importujemy bazę danych, czyli plik który pobrał sie klikając w przycisk "Database". UWAGA jeśli korzystałeś do tej pory z innej domeny niż ta która będzie po przeniesieniu to musisz ją zmienić dokonując edycji w tabeli ps_shop_url.

 

Korzystając z klienta ftp logujemy się na nowy serwer i wgrywamy do docelowego katalogu paczkę którą pobraliśmy z strony  https://www.prestashop.com/pl/wersje-deweloperskie#previous-version ważne żeby po wgraniu ją wypakować, jeśli nie wiesz jak to zrobić możesz ją wypakować na swoim komputerze i przesłać już rozpakowane pliki na serwer, następnie musimy przesłać na serwer pliki z paczki którą pobraliśmy klikając na przycisk "Files" czyli kopii  sklepu które nadpiszą pliki z instalki, więc przy przesyłaniu należy zaznaczyć aby nowe pliki nadpisały już istniejące pliki.

 

To jeszcze nie koniec z serwera usuwamy katalog install i zmieniamy nazwę katalogu admin na inną ponieważ nazwa tego właśnie katalogu będzie od teraz adresem logowania do panelu, na koniec pozostało nam wyedytować plik setting.inc.php z folderu config. Zmieniamy w nim wpisy:

_DB_NAME_

_DB_USER_

_DB_PASSWD_

_DB_SERVER_

 

podstawiając tam dane logowania do nowej bazy te o których wspomniałem wcześniej żeby sobie gdzieś zapisać.

 

W zasadzie powyższe kroki powinny wystarczyć do poprawnego przeniesienia sklepu, natomiast nie zaszkodzi po przeniesieniu wyczyścić cache i wygenerować htaccess na nowo poprzez wyłączenie i włączenie przyjaznych linków, ma to szczególnie ważną rolę gdy przeniesienie wiąże się z zmianą domeny.

Link to comment
Share on other sites

teraz już i tak są dodatkowe wtyczki do przenoszenia całych sklepów z localhost na serwer. Niektóre firmy mają własne w cpanelu moduły do instalowania prestyshop - tak że nie trzeba przesyłac plików na serwer, rozpakowywać to i instalować w trybie programistyczny,

Edited by endriu107
spamowa reklama została usunięta (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

OK, a jak mogę się upewnić, czy wszystko się udało i czy mój sklep po wyłączeniu serwerów presty będzie działał normalnie? To się przełącza automatycznie czy jak?

 

dodatkowo ekran logowania wygląda jak na załączonym obrazku - co zrobić żeby tak nie było?

 

 

post-975238-0-96081100-1485196266_thumb.jpg

Edited by Rondo_Music (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

Tylko nie mów że przeniosłeś na home.pl albo az.pl lub nazwa.pl?

 

Katalog admina jesli nadasz mu np. nazwę admin1234 to będzie pokazywał stronę z logowaniem wtedy wiesz już że pliki są odczytywane z nowego serwera, natomiast jeśli dokonałeś zmian w pliku setting.inc.php to też masz pewność ze czyta dane z nowej bazy.

Link to comment
Share on other sites

Kiepski wybór serwera... Jak jesteś jeszcze na okresie testowym to wymów i kup "normalny" serwer, jest wiele polecanych i niekoniecznie te które się najgłośniej reklamują.

 

Natomiast taki wygląd jesli zachowałeś oryginalną domenę to może być powiązany z starym jak świat problemem który jest głównie kojarzony z home.pl czyli czytamy podpięte posty: https://www.prestashop.com/forums/topic/331640-serwer-homepl-problemy-z-prestashop-rozjechany-szablon/

Link to comment
Share on other sites

Jeśli wszystko działa tylko strona logowania nie wyświetla się poprawnie to wyczyść cache, wyłącz i włącz przyjazne linki w sklepie, a jeszcze wcześniej możesz spróbować nadpisać pliki z folderu admina.

 

Zobacz również w konsoli przeglądarki czy na tej stronie są błędy.

Link to comment
Share on other sites

Na razie utworzyłem nową bazę danych i wgrywałem od nowa według instrukcji. Wywaliło mi taki komunikat:

 

Zapytanie SQL: dot.gif Edytuj

SET FOREIGN_KEY_CHECKS = ON;

MySQL zwrócił komunikat: dot.gif

#2006 - MySQL server has gone away

 

coś się stało? pomoże ktoś to ogarnąć?

 

 

Dodatkowo mam pytanie. Czy w pliku setting.inc.php nie powinno się jeszcze zmienić _DB_SERVER_?

Edited by Rondo_Music (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

Jeśli wszystko działa tylko strona logowania nie wyświetla się poprawnie to wyczyść cache, wyłącz i włącz przyjazne linki w sklepie, a jeszcze wcześniej możesz spróbować nadpisać pliki z folderu admina.

 

Zobacz również w konsoli przeglądarki czy na tej stronie są błędy.

jak wyłączyć i włączyć te przyjazne linki z poziomu fpt?

Link to comment
Share on other sites

Z poziomu ftp się nie da, w bazie danych i w panelu sklepu tylko te 2 opcje.

ok, to jak to zrobić w bazie danych?

 

 

pojawia mi się coś takiego po wgraniu bazy danych i po zmianie tylko tych trzech wymaganych parametrów w pliku setting.inc.php

 

 

Link to database cannot be established: SQLSTATE[HY000] [2005] Unknown MySQL server host 'sql1.prestashopfr1.ha.ovh.net' (2)

Edited by Rondo_Music (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

Dodatkowo jeszcze mam pytanie. Bo aktualnie wyświetlająca się strona to dalej ta z serwerów presty. co zrobić, żeby działała już ta z mojego serwera? coś gdzieś trzeba przełączyć? wyłączyć? a wiem to bo po zalogowaniu do panelu administratora na serwerach presty robię zmiany, które są na niej widoczne... da się to ogarnąć w ogóle?

Link to comment
Share on other sites

Przecież raczej od tego powinieneś zacząć - a jeśli nie zmieniłeś DNS-ów domeny to nic dziwnego, że domena dalej wskazuje na serwer Prestashop.

W ustawieniach domeny musisz zmienić adresy serwerów DNS na adresy swojego serwera (znajdziesz je w panelu zarządzania serwerem). Jednak po ich zmianie będziesz musiał zaczekać od kilku do kilkunastu godzin na ich odświeżenie zanim domena będzie widoczna na nowym serwerze,,,

Link to comment
Share on other sites

Przecież raczej od tego powinieneś zacząć - a jeśli nie zmieniłeś DNS-ów domeny to nic dziwnego, że domena dalej wskazuje na serwer Prestashop.

W ustawieniach domeny musisz zmienić adresy serwerów DNS na adresy swojego serwera (znajdziesz je w panelu zarządzania serwerem). Jednak po ich zmianie będziesz musiał zaczekać od kilku do kilkunastu godzin na ich odświeżenie zanim domena będzie widoczna na nowym serwerze,,,

no fajnie i jak się okaże, że coś nie hula to będę w czarnej d... da się to jakoś podejrzeć jak to będzie wyglądać?

Link to comment
Share on other sites

Chyba wiem, gdzie problem.

 

Nie wczytuje obrazów, bo mają inny adres. Tzn. dotychczas było wszystko na serwerach presty więc był to adres strony głównej presty/img, a teraz moja domena jest pod innym nadrzędnym adresem, tzn

 

 

czyli np było:

http://prestashop.com/img, a chciałbym, że się wczytywało z http://serwer.nazwa.pl/sklep/img

 

jak to zamienić i gdzie?

Edited by Rondo_Music (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

Dobra to co mam gdzie wpisać. załóżmy, że mój główny serwer to: uwielbiam.przykład.pl, a domena na nim, to sklep.pl

 

co mam wpisać gdzie, żebym adresem mojej strony było sklep.pl, ale pliki czytało wiadomo skąd

 

 

 

 

i pytanie nr dwa, czy adresy domen z prestashop.com trzeba usunąć? nie zrobi się jakaś chora pętla?

post-975238-0-57176500-1485970614_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Opcje masz dwie, albo zmień php na wyższe albo usuń moduł... a no trzecia opcja to taka że zawsze możesz poprawić moduł :D

1. Jak zmienić php?

2. czy usunięcie modułu nie popsuje mi wszystkiego?

3. Jak naprawić ten moduł?

 

Wykonanie którejkolwiek z tych czynności jest dla mnie magią, więc będę wdzięczny o "zaklęcia" :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...