Jump to content

livrare extra-comunitara


Recommended Posts

Buna

intrebare: face cineva livrari colete extracomunitare?

incercam sa facem asta si 2 mari bube:
1. cica la persoana fizica tre sa punem TVA (stupid, si in toate forumurile de taxe din PS forum zice ca nu trebe). asta incerc sa o rezolv cu codul fiscal in mana, dar daca cienva are sugestii, is binevenite
2. exportul efectiv. sa trimiti pachetul tre sa mergi la comisionar (80-100 lei) si numa dupa aia poti merge la vama. evident gramada de timp pierdut, si per total costa formalitatile mai mult ca si continutul.

are cineva iei sa experienta in domeniu si sugestii de cum sa iara treaba mai usor? altfel iti vine sa le lasi balta.

merci mult

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

oficiale is peste 50 usd, dar se pot declara sub 10 fara problema.

dhl sau tnt imi iau cel putin alti 50-100, nu merita.

cat de trimis, e in afara UE evident, ca in interior nu-i nici o problema.

am scris la autoritatea vamala sa vad ce solutii ar fi dar evident nici un raspuns in 2 sapt....

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

din pacate nici pana acuma nu am gasit ceva convenabil sa trimitem in afar UE. de aceea tot ce merge in afara UE este cu posta romana si e pana la 2kg si intra in plic. asta se accepta fara vamuire.

tu ce varianta ai cu acei 14euro pt toate europa?

Link to comment
Share on other sites

OFF TOPIC :
nu are nici o varianta. el doar posteaza pt. linkurile din semnatura si pt. a face spam pe forumul romanesc prestashop.
In cazul in care vedeti posturile lui rhodiolin sau prestarou si nu au nici o legatura cu threadul, va rog ignorati-le. Sunt una si aceeasi persoana si nu face altceva decat SPAMM pt. linkurile din semnatura.



ON TOPIC :
curier rapid : Fan Courier, Atlasib, DHL, TNT, etc.

Recomand Atlasib la extern in tari UE costa aproximativ 10 euro pt. colete mici.
TNT am folosit pt. Moldova, dar nu cunosc pretul pt. ca nu am platit eu. Iti trebuie factura in mai multe expemplare (copii xerox) pt. curier/vamuire si niste declaratii. Nu este foarte complicat.

Atlasib si Fan Courier pt. Moldova este tot cam 10-15 euro pt. colete mici.

Link to comment
Share on other sites

×
×
  • Create New...