Jump to content

(Çözüldü / Solved) Hatalı SQL sorgusu Unknown column 'a.deleted' in 'where clause'

Oktay

Recommended Posts

Hatalı SQL sorgusu
Unknown column 'a.deleted' in 'where clause'

Arkadaşlar merhaba acil! yardımlarınızı bekliyorum. Sitemi 1.6.1.10 versiyonuna yükselttikten sonra bir çok hata oluştu. Bazılarını düzelttim ama, bunu üç gündür uğraşmama rağmen çözemedim.

Yerelleştirme / vergi kurallarına girdiğimde bu hatayı alıyorum sürekli.

Ürün fiyatlarında, kargo ve kdv nin olması gereken hiç bir yerde kdv çıkmıyor. Ne yaptıysam olmadı. Yardım ederseniz çok sevinirim.

post-770415-0-79246200-1482752089_thumb.jpg

Edited by Oktay (see edit history)

Safa bey merhaba, cevap için teşekkür ederim. 

Yalnızca sitenin versiyonunu 1.6.1.10 a yükselttim. Herhangi bir şey yapmadım. Zaten KDV siz bir şey yapamıyorum.

Ayrıca yeni versiyona yükseltirken neden bu kadar sorun yaşıyoruz. Her yükseltmede oluyor bu sorunlar. Stabil çalışan sistem yükseltmeden sonra sorunlu bir sistem haline dönüşüyor. Bayağı bir problem oldu. Bazılarını bir şekilde çözdüm ama 3-4 gündür bunu bir türlü halledemedim.

öncelikle prestashop un kendi güncellemeri stabil çalışır ancak , ek moduller modifikasyonlar sorun yaratıyor çoğu zaman.

yukardaki linki denedinizmi bilmiyorum ama bu sorunu çözecek gibi.

deleted tablo alanı sizde yok gibi duruyor.
ALTER TABLE `PREFIX_tax_rules_group` ADD `deleted` TINYINT(1) UNSIGNED NOT NULL, ADD `date_add` DATETIME NOT NULL, ADD `date_upd` DATETIME NOT NULL;
ALTER TABLE `PREFIX_order_detail` ADD `id_tax_rules_group` INT(11) UNSIGNED DEFAULT '0' AFTER `product_weight`, ADD INDEX `id_tax_rules_group` (`id_tax_rules_group`);

PREFIX 'i sizin tablo ön eki ile değiştirip bu sql sorgusunu phpmyadmin den gönderip denedinizmi.

tablo ön eki genelde ps oluyor ama siz tablo ad başlangıcına bakarak düzeltin.

Safa bey ilginiz için çok teşekkür ederim. Sorunum çözülmüş oldu. Bu süreçte bayağı bir sorun yaşadım. Ama bu sorunlar benim cpanel ve phpmyadmin yani kısaca database bilgi yetersizliğimden kaynaklanıyor diye düşünüyorum. Ben araştırma yaparken bu konuda bayağı bir sıkıntı yaşayan arkadaş olduğunu gördüm. Bundan ötürü buraya Türkçe bir çözümde olsun diye detaylı bir şekilde yazmak istiyorum.

HERŞEYDEN ÖNCE BİLGİNİZ YETERLİ SEVİYEDE DEĞİLSE, SİSTEMİNİZE HASAR VERMEMEK ADINA ÖNCE YEDEKLEMENİZİ YAPIN VE GEREKİYORSA BİR SİSTEM UZMANINA BAŞVURUN. BU SİZİN ZAMAN VE PARA KAYBETMENİZE ENGEL OLACAKTIR. Yine de ben yedekleme yaptıktan sonra bunu kendinizin yapmasında eğitim açısından fayda görüyorum.

Benim yaşadığım bu soruna sebep olan şey, versiyon güncellemesi sonrasında bazı database datalarının eksik olmasıydı. Yukarıdaki hata nın tam karşılığı  ps_tax_rules_group  ve ps_tax_rule  içinde 'deleted' kolununun olmamasıydı. 

Çözüm için öncelikle CPANEL' e sonra phpmyadmin' e girip sitenizin database dosyalarını açmanız gerekiyor. Benim düzenleme yaptığım dosyalar için 2.sayfaya geçmem gerekti. Siz de onu kontrol edin. ps_tax_rules_group ve ps_tax_rule dosyalarındaki satırlarda 'deleted' kolonunun olmadığını göreceksiniz. Bu iki yere ;

`deleted` tinyint (1) unsigned NOT NULL,

kolonunu ekleyin. Hepsi bu kadar...

Resimlerle de konuyu daha rahat anlayabileceksiniz.

post-770415-0-30373800-1482787792_thumb.jpg

post-770415-0-29024200-1482787798_thumb.jpg

post-770415-0-70308700-1482787806_thumb.jpg

post-770415-0-92630300-1482787814_thumb.jpg

post-770415-0-35317100-1482787822_thumb.jpg